Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εξώστες


Recommended Posts

Καλησπέρα, συνάδερφοι.

Θα ήθελα και εγώ να κάνω μια ερώτηση σχετικά με τους εξώστες και την οριζόντια ιδιοκτησία.

 

Για την ακρίβεια, έχω διώροφη οικοδομή με σύσταση οριζόντιων, οι οποίες έχουν τον ίδιο ιδιοκτήτη.

Στο ισόγειο κατάστημα πραγματοποιήθηκε αυθαίρετη προσθήκη 27τμ. Ως εδώ καλά.

Η προσθήκη αυτή όμως έχει σαν αποτέλεσμα την αύξηση των τετραγωνικών του εξώστη

για τον ορόφο. Θεωρώ ότι δεν αποτελεί δεύτερη παράβαση, από την στιγμή που

πληρώνει πρόστιμο για υπέρβαση της δόμησης του ισογείου. Με προβληματίζει όμως το γεγονός

ότι οι οριζόντιες ιδιοκτησίες μπορούν να μεταβιβαστούν ανεξάρτητα, γιατί με αυτό το σκεπτικό

με την ίδια κατασκευή οφελούνται και οι δυο όροφοι!

 

Και μια δεύτερή ερώτηση, που δεν ανήκει στους εξώστες μεν, αλλά αφορά τον ίδιο ιδιοκτήτη.

Έχει κατασκευάσει τοίχο αντιστήριξης του πρανούς χωρίς αδεια. Ο τοίχος ξεκινά από τα 0.80 εκ. και

καταλήγει στα 2.20μ.Με αναλυτικό προυπολογισμό προκύπτει μια παράβαση.

Μήπως όμως ισχύει ότι και στις περιφράξεις και πρέπει να λάβω υπόψην μου και υπέρβαση ύψους?

 

Σας ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 473
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

 

 

Οταν το κλεισεις, τοτε το ενσωματωνεις στον ογκο του διαμερισματος σου, αυξανοντας τη δομηση του, οποτε εκει εναν κοινοκτητο χωρο τον κανεις αυθαιρετα δικο σου... Εκει θελει τακτοποιηση πρωτα για να γινει η μεταβιβαση επειτα και μαλιστα με συναινεση ιδιοκτητων

Οταν ομως, απλως μεγαλωνει ο κοινοκτητος χωρος, οχι εις βαρος της ιδιοκτησιας σου, τοτε δεν αλλαζει επ ουδενι ουτε η δομηση, ουτε η καλυψη, ουτε ο ογκος αυτης, οποτε μεταβιαζεται ελευθερα...

 

.

 

Το εννοεις αυτο? Ξερω οτι το χεις αναφερει παρα πολλες φορες το θεμα με τους εξωστες, αλλα για κλεισιμο συναινεση?

Link to comment
Share on other sites

Ναι, το εννοω... Μου το μεταφερανε 2 διαφορετικες υπαλληλοι (μηχανικοι, ε?) της Πολεοδομιας με βαρυνουσα σημασια η γνωμη τους...

Αλλα, στην τελικη, οπως με ειπε η μια, ποιος ξερει οτι τα μπαλκονια δεν τους ανηκουν?

Ποιος θα το ψαξει...?

 

Τακτοποιησε το μωρε...

 

Εν τω μεταξυ, στο ΤΕΕ στη Θεσσαλονικη σημερα, σε σεμιναριο (δεν ξερω αν ηταν οργανωμενο σεμιναριο η απλως η κλασσικη μαζωξη που η χοντρη ξανθια των επαγγελματικων θεματων ενημερωνει τους μηχανικους για τις αποριες τους, δημιουργωντας τους καινουριες μιας και λεει ΟΤΙ ΝΑ ΝΑΙ) ειπωθηκε οτι για μεταβιβαση διαμερισματος με παραβασεις στους εξωστες (αλλαγες διαστασεων κλπ) πρωτα τακτοποιειται κι επειτα μεταβιβαζεται...

 

Στο θεμα ομως ειμαι κατι παραπανω απο καθετος...

Επρεπε να ειμαι εκει να την κανω σκονη... :mrgreen:

Edited by Inzaghi
Link to comment
Share on other sites

Έχει λογική αυτό που λέει ο Inzaghi για τους εξώστες, οι οποίοι θεωρούνται κοινόκτητοι. Από την άλλη δεν έχει λογική το ότι η βεβαίωση δεν μπορεί να επηρεαστεί από οτιδήποτε δεν πάει καλά με τους εξώστες. Π.χ. πέργκολα, στέγαστρα, μπάρμπεκιου είναι μεν αυθαίρετα, ρυθμίζονται με τον 4014, αλλά και να μην ρυθμιστούνε δίνουμε βεβαίωση επειδή σύμφωνα με τον 4030 δεν εξετάζουμε κοινόκτητα ή κοινόχρηστα μέρη;

Edited by avgoust
Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι αν εχει μεγαλωσει το διαμερισμα εις βαρος του εξωστη ή του κοινοχρηστου διαδρομου και δεν ειναι μεσα στις τυπικες αποκλισεις της βεβαιωσης τοτε δε δινουμε βεβαιωση και παμε σε τακτοποιηση, καπως ετσι το ερμηνευω εγω.

Αν ομως εχει μεγαλωσει π.χ. το πλατος του εξωστη του διαμερισματος που εξεταζουμε, τοτε δε μας ενδιαφερει και προχωραμε σε εκδοση βεβαιωσης.

Link to comment
Share on other sites

Ειναι τελειως διαφορετικο πραγμα η βεβαιωση νομιμοτητας με τις παραβασεις του 4014

Ευτυχως η δυστυχως, ο νομος μας δινει το δικαιωμα της μεταβιβασης οριζοντιου ιδιοκτησιας με παραβασεις, αρκει να μην παραβιαζουν δομηση, καλυψη και υψος της κατασκευης....

 

Απο κει και υστερα, μπορει να εχει ενα σωρο παραβασεις (μεγαλωμενοι εξωστες, BBQ στο μπαλκονι, αλλαγμενη διαρρυθμιση κλπ) τα οποια ομως δεν καλυπτονται απο το πνευμα της βεβαιωσης...

 

Αν επρεπε για να χορηγηθει βεβαιωση να βρεθει κατοπιν αυτοψιας το διαμερισμα ακριβως στην κατασταση που επρεπε να ειναι, τοτε δε θα μεταβιβαζοτανε ΚΑΝΕΝΑ διαμερισμα...

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι αν εχει μεγαλωσει το διαμερισμα εις βαρος του εξωστη ή του κοινοχρηστου διαδρομου και δεν ειναι μεσα στις τυπικες αποκλισεις της βεβαιωσης τοτε δε δινουμε βεβαιωση και παμε σε τακτοποιηση, καπως ετσι το ερμηνευω εγω.

Αν ομως εχει μεγαλωσει π.χ. το πλατος του εξωστη του διαμερισματος που εξεταζουμε, τοτε δε μας ενδιαφερει και προχωραμε σε εκδοση βεβαιωσης.

 

ΑΚΡΙΒΩΣ._

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάποιος να μου απαντήσει αν οι υπερβάσεις εξωστών πέραν του επιτρεπόμενου της αδείας, υπολογίζονται ως υπερβάσεις δόμησης.; Και αν ναι ως τι; ΒΧ ή Κ.Χ;

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Με αναλυτικό νομίζω υπολογίζονται οι υπερβάσεις εξωστών που δεν έχουν παραβιάσει άλλα μεγέθη (κάλυψη, δόμηση, κτλ). Όταν έχουν υπερβεί το επιτρεπόμενο ποσοστό εξωστών, οπότε και υπάρχει υπέρβαση κάλυψης και δόμησης, πως υπολογίζεται το πρόστιμο;

Πάλι με αναλυτικό;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.