Μετάβαση στο περιεχόμενο

Άδεια μικρής κλίμακας - Εργασίες που καλύπτει & δικαιολογητικά έκδοσης


Recommended Posts

Στην 48ωρη στο β γράφει ξεκάθαρα: "Εξωτερικούς χρωματισμούς  ή αντικατάσταση κιγκλιδωμάτων ή επισκευή επιχρισμάτων ή επισκευή όψεων χωρίς χρήση ικριωμάτων"

Για εσωτερικές διαρρυθμίσεις όμως χρειάζεται Έγκριση Εργασιών Μικρής Κλίμακας.

Edited by danaikaterina
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Συνάδελφοι Καλησπέρα, 


Θα ήθελα την άποψη σας στο εξής θέμα.


Πρόκειται για μια ανακαίνιση η οποία περιλαμβάνει αλλαγή εσωτερικής διαρρύθμισης χωρίς την μετακίνηση κουζίνας και λουτρού,


αλλαγή ή επισκευή δαπέδων, αντικατάσταση εσωτερικών κουφωμάτων στο ίδιο άνοιγμα καθώς και τοποθέτηση νέων εσωτερικών κουφωμάτων με βάση τη νέα διαρρύθμιση.


Επίσης θα γίνει συντήρηση, επισκευή ή διασκευή, ή τμηματική αντικατάσταση εγκαταστάσεων και αγωγών κτιρίων και τέλος θα γίνουν επιχρίσματα στις νέες τοιχοποιίες και εσωτερικοί χρωματισμοί σε όλο το σπίτι.


Σκέφτομαι να εκδοθεί Ε.Ε.Μ.Κ. για την εσωτερική διαρρύθμιση και να γνωστοποιηθούν με 48ωρη ενημέρωση οι υπόλοιπες εργασίες.


Θα ήθελα την άποψη σας για την σκέψη μου όπως θα ήθελα και την άποψη σας αν θα πρέπει να αναφέρω τους εσωτερικούς χρωματισμούς στην τεχνική έκθεση της Ε.Ε.Μ.Κ ή στην τεχνική έκθεση της 48ωρης ενημέρωσης.


Ευχαριστώ


Link to comment
Share on other sites

 

Συνάδελφοι Καλησπέρα, 

Θα ήθελα την άποψη σας στο εξής θέμα.

Πρόκειται για μια ανακαίνιση η οποία περιλαμβάνει αλλαγή εσωτερικής διαρρύθμισης χωρίς την μετακίνηση κουζίνας και λουτρού,

αλλαγή ή επισκευή δαπέδων, αντικατάσταση εσωτερικών κουφωμάτων στο ίδιο άνοιγμα καθώς και τοποθέτηση νέων εσωτερικών κουφωμάτων με βάση τη νέα διαρρύθμιση.

Επίσης θα γίνει συντήρηση, επισκευή ή διασκευή, ή τμηματική αντικατάσταση εγκαταστάσεων και αγωγών κτιρίων και τέλος θα γίνουν επιχρίσματα στις νέες τοιχοποιίες και εσωτερικοί χρωματισμοί σε όλο το σπίτι.

Σκέφτομαι να εκδοθεί Ε.Ε.Μ.Κ. για την εσωτερική διαρρύθμιση και να γνωστοποιηθούν με 48ωρη ενημέρωση οι υπόλοιπες εργασίες.

Θα ήθελα την άποψη σας για την σκέψη μου όπως θα ήθελα και την άποψη σας αν θα πρέπει να αναφέρω τους εσωτερικούς χρωματισμούς στην τεχνική έκθεση της Ε.Ε.Μ.Κ ή στην τεχνική έκθεση της 48ωρης ενημέρωσης.

Ευχαριστώ

 

αφού για πας για ΕΕΜΚ σε κάθε περίπτωση, βάλε μέσα και τις λοιπές εργασίες της 48ωρης. Προβλέπεται

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

καλησπερα στην αντικατάσταση στέγης στο 4 που αναφερει δήλωση στατικής επάρκειας (όχι υπέυθυνη δήλωση όπως αναφέρει στο 3 για τα φέροντα δομικά στοιχεία) χρειάζεται να κατατεθεί μελέτη στατικής επάρκειας?  

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Παρακαλώ θα ήθελα να ρωτήσω κάτι έχω μια περιπτώσει κτιρίου γραφείων εξ’όροφου κατασκευής του 1978 , 2 γραφεία στον όροφο, και θέλω να τα μετατρέψω σε κατοικία , την όψη δεν θα την πειράξω ούτε τον φέροντα οργανισμό από θέμα θέσεων στάθμευσης είμαι καλυμμένος και δεν θα πειράξω τα κατακόρυφα στοιχεία των Η/Μ (αποχετεύσεις), μπορώ να βγάλω άδεια μικρής κλίμακας και σε πιο νόμο αναφέρετε αυτό

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

H απόφαση σχετική με τις περιπτώσεις που περιλαμβάνει η ΕΕΜΚ βρίσκεται στο ΦΕΚ 2605/15-10-2013. 

Έχει συσταθεί για το κτίριο πράξη οριζόντιων ιδιοκτησιών;

Αν ναι, οι εργασίες θα οδηγήσουν σε συνένωση ή διαχωρισμό όμορων ιδιοκτησιών;

Να υποθέσω ότι μέσα στις επιτρεπόμενες χρήσεις γης, συγκαταλέγεται η χρήση κατοικία.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλημέρα σας.

 

Σε έναν στάσιμο οικισμό κάτω των 2000 κατοίκων, μετά από ένα αυτοκινητιστικό ατύχημα χάλασε ένα μέρος περίφραξης μιας οικίας, η οποία ήταν σχεδόν 1μ ξερολιθιά-μια στρώση τσιμέντο-1μ συρματοπερίφραξη. Θέλει τώρα ο άνθρωπος να επαναφέρει τον τοίχο στην αρχική του κατάσταση.

Για τις 48ωρες άδειες τα παρακάτω καλύπτουν την εργασία επισκευής ή πρέπει να βγει άλλου είδους άδεια;

 

 

Έγγραφη Ενημέρωση στην Υπηρεσία Δόμησης (ΥΔΟΜ) και στο οικεία αστυνομικό τμήμα (Δεν απαιτείται Άδεια Δόμησης ή έγκριση εργασιών μικρής κλίμακας)

 

 

Για τις ακόλουθες εργασίες:

α. Μικρής έκτασης εσωτερικές επισκευές ή διασκευές που δεν μεταβάλλουν τη φέρουσα κατασκευή του κτιρίου ή τις όψεις του, συμπεριλαμβανομένων των κατασκευών που απαιτούνται για τη μετακίνηση ή την κάθε μορφής εξυπηρέτηση των ατόμων με αναπηρία ή εμποδιζόμενων ατόμων. Δεν συμπεριλαμβάνεται η κατασκευή ανελκυστήρα της παραγράφου 2 του άρθρου 27.
 
β. Εξωτερικούς χρωματισμούς ή αντικατάσταση κιγκλιδωμάτων ή επισκευή επιχρισμάτων ή επισκευή όψεων χωρίς χρήση ικριωμάτων.
 
γ. Αλλαγή ή επισκευή δαπέδων και επενδύσεων τοίχων ή οροφών.
Edit: Η ξερολιθιά είναι προ του '55 αλλά για τη συρματοπερίφραξη, αν και αυτή είναι παλιά, δεν έχει βρεθεί κάποια άδεια. Αν βγαίνει γνωστοποίηση θα ζητηθεί και άδεια κατασκευής συρματοπερίφραξης; Αν είναι αυθαίρετη, πρέπει να γίνει τακτοποίηση της;
Edited by aquar
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

Έχω ένα λυόμενο σπίτι με νόμιμη άδεια του 1971 συνολικού εμβαδού 60 τ.μ.

Θέλω να αντικαταστήσω την στέγη με πάνελ και η οποία είναι με ελενίτ.

Χρειάζομαι άδεια ? Και τι είδος άδεια να ζητήσω για να είμαι νόμιμος ( έχω πολύ καλούς γείτονες πρόθυμοι να με καρφώσουν στην αστυνομία ).

Σας ευχαριστώ εκ τω προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.