Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αλλαγές στο Σύστημα Υπολογισμού και Διαχείρισης Αμοιβών Μηχανικών


Engineer

Recommended Posts

Τελικά μπορούμε και με την ενδιάμεση υποβολή να βγάλουμε εντολη πληρωμής ....και αν ναι την οριστική υποβολή πότε θα την κάνουμε και γιατί????

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 599
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συνάδελφοι, λίγο βοήθεια γιατί έχω μπερδευτεί. ο προυπολογισμός της πολεοδομίας υπολογίζεται πλέον με Ε.Τ.Α 45, ο προυπολογισμός του Τ.Ε.Ε. με 118 και οι κρατήσεις στην συμφωνηθείσα γίνονται με Ε.Τ.Α 112.5?

Link to comment
Share on other sites

Είχα ρωτήσει την προηγούμενη βδομάδα την Πολεοδομία και μου είπαν ότι δεν έχουν ενημερωθεί ακόμα για τις νέες τιμές.

 

Εαν ισχύουν ήδη ή όταν ισχυσουν, οι κρατήσεις του ιδιοκτήτη υπολογίζονται με 45 και οι κρατήσεις του μηχανικού με 112,50.

Το 118 (μάλλον) δεν ισχύει πια.

Link to comment
Share on other sites

Είχα ρωτήσει την προηγούμενη βδομάδα την Πολεοδομία και μου είπαν ότι δεν έχουν ενημερωθεί ακόμα για τις νέες τιμές.

 

Εαν ισχύουν ήδη ή όταν ισχυσουν, οι κρατήσεις του ιδιοκτήτη υπολογίζονται με 45 και οι κρατήσεις του μηχανικού με 112,50.

Το 118 (μάλλον) δεν ισχύει πια.

 

Το σύστημα του ΤΕΕ όμως στο προυπολογισμο έργου πολλαπλασιάζει τις επιφάνειες των έργων με Ε.Τ.Α. 118, για αυτό έχω μπερδευτεί.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις μίλησα με πολεοδομία Νάξου και μου είπαν πως μίλησαν το πρωί με ΤΕΕ και πως η Ε.Τ.Α. προς το παρόν παραμένει ίδια δηλαδη 118. Οτι νά'ναι!

Edited by Seremela
Link to comment
Share on other sites

σε σχέση με τις αμοιβές και την κατάθεση στην ΕΤΕ

http://www.michaniko...post__p__405473

 

 

http://www.michaniko...post__p__405452

 

Τελικά δεν μου έγιναν κρατήσεις στις αμοιβές που κατέθεσα μετά την 15-2-12 υπέρ ΤΕΕ, μέσω ΕΤΕ

Μου έγιναν όμως για αμοιβές πριν την 15-2-12

Τα λεφτά γύρισαν την επομένη

 

Σε τηλ συνομιλία με την ΕΤΕ μου είπαν ότι με την «εντολής πληρωμής» που φέρει και τον «κωδικό πληρωμής» που εκδίδεται από το σύστημα, μπορώ να πληρώνω το ΤΕΕ στην ΕΤΕ -χρονικά όποτε θέλω

(για να μην πηγαίνω π.χ στο τοπ ΤΕΕ Ορεστιάδας)

Edited by ΚΑΝΑ
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Για άδεια νομιμοποίησης σε συγγενικό μου πρόσωπο α' βαθμού μπορώ να κάνω συμφωνητικό με αμοιβή 0,00€? Θα συναντήσω κάπου πρόβλημα?

Link to comment
Share on other sites

Ενημερωτικά:

 

Σήμερα η ΕΤΕ δέχθηκε κατάθεση μόνο κρατήσεων (για τακτοποίηση).

Σωστά ή λάθος, πάντως τύπωσα την εντολή του ΤΕΕ (συμβατική αμοιβή+ΦΠΑ+κρατησεις), συμπλήρωσα στο τριπλότυπο έντυπο της ΤΕΕ μόνο το ποσό των κρατήσεων (έσβησα τα ΦΠΑ κλπ με γραμμές) και κατέθεσα.

 

Μετά από ερώτηση στην αρμόδιο υπάλληλο, και αφού αυτή επικοινώνησε με τα κεντρικά (ή τη Μέρκελ ή τον Ομπάμπα, δεν είμαι σιγουρος), με ενημέρωσε πως

"τεχνικά η ΕΤΕ μπορεί πλέον να δεχθεί οποιοδήποτε ποσό. Το πως θα πάρει το ΤΕΕ τις κρατήσεις του ειναι δικο του πρόβλημα..."

 

Προσωπικά, κράτησα το τριπλότυπο, και έχω αποδείξεις ότι κατέθεσα τις κρατήσεις αν ποτέ αυτό αμφισβητηθεί. Τώρα, αν έγινε με σωστό τρόπο ή όχι θα σας γελάσω....

Συνάδελφε δεν ανεβάζεις το τριπλότυπο, φυσικά χωρίς να φαίνονται τα στοιχεία σου, για να έχουμε μια εικόνα πως συμπληρώνεται?

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε δεν ανεβάζεις το τριπλότυπο, φυσικά χωρίς να φαίνονται τα στοιχεία σου, για να έχουμε μια εικόνα πως συμπληρώνεται?

πηγαίνεις με έντυπο της "εντολής πληρωμής" (στο οποίο αναγράφεται και ο κωδικός πληρωμής) και πληρώνεις

μόνο την εισφορά ΤΕΕ, δεν χρειάζεται άλλο τίποτα συνάδελφε

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.