Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α09] Κατηγορία 2 (Κτίρια μέχρι 31-12-1982) αυθαίρετων κατασκευών


Recommended Posts

Συνάδελφοι μερικές απαραίτητες διευκρινίσεις :

 

 

2) Οι αλλαγές στις θέσεις των ανοιγμάτων και οι εσωτερικές διαρρυθμίσεις, νομίζω δεν εμποδίζουν την βεβαίωση.

 

 

 

Σχετικά με του κοινόχρηστους χώρους, νομίζω πως τους αγνοούμε αν θέλουμε να δώσουμε βεβαίωση σε αυτοτελή οριζόντια ιδιοκτησία.

 

2. Σωστά. Η αλλαγή εσωτερικής διαρρύθμισης δε, δεν συνιστά πολεοδομική παράβαση.

 

Όσον αφορά τους ΚΧ, πρέπει να μνημονεύσεις στην Τεχνική Έκθεση ότι η η τακτοποίηση αφορά μόνο την Ο.Ι.. Επίσης έχω δει και κάποιες βεβαιώσεις που το αναφέρουν αλλά δεν ξέρω πώς το κάνουν, αφού η βεβαίωση βγαίνει αυτόματα από το σύστημα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Συνάδελφοι σε οικοδομή του 1977 έχω διαμέρισμα που χρειάζεται βεβαίωση Ν.4178/13 για μεταβίβαση. ΤΟ διαμέρισμα είναι υπερυψωμένο ισόγειο. Μπορούσε να έχει δομηθεί ότι περικλείεται από την κόκκινη γραμμή και τελικά ο χώρος ο οποίος οικοδομήθηκε είναι μικρότερος καθώς επιλέξανε να αφήσουν επιφάνεια για βεράντα. Η βεράντα παραμένει φυσικά παραμένει σαν ιδιοκτησία μαζί με το διαμέρισμα και λειτουργεί σαν μια ενιαία ιδιοκτησία. Θα δηλώνατε κάτι για αυτό ?  Δεδομένου ότι εγώ ούτε διαφορετική διαμερισμάτωση δεν μπορώ να το πω καθώς δεν επηρεάζεται κάποια άλλη ιδιοκτησία αλλά επί της ουσίας ούτε και η δικιά μου ιδιοκτησία επηρεάζεται

example

 

Link to comment
Share on other sites

Όταν λες "μπορούσε να δομηθεί" εννοείς σύμφωνα με την οικοδομική άδεια;

Σύμφωνα με τον 4178 η μη υλοποίηση δεν αποτελεί παράβαση. Οπότε αν η περίπτωσή σου είναι τέτοια θεωρώ πως μπορείς να εκδόσεις βεβαίωση σημειώνοντας στα σχόλια τις διαφορές που έχεις

Link to comment
Share on other sites

 

Συνάδελφοι σε οικοδομή του 1977 έχω διαμέρισμα που χρειάζεται βεβαίωση Ν.4178/13 για μεταβίβαση. ΤΟ διαμέρισμα είναι υπερυψωμένο ισόγειο. Μπορούσε να έχει δομηθεί ότι περικλείεται από την κόκκινη γραμμή και τελικά ο χώρος ο οποίος οικοδομήθηκε είναι μικρότερος καθώς επιλέξανε να αφήσουν επιφάνεια για βεράντα. Η βεράντα παραμένει φυσικά παραμένει σαν ιδιοκτησία μαζί με το διαμέρισμα και λειτουργεί σαν μια ενιαία ιδιοκτησία. Θα δηλώνατε κάτι για αυτό ?  Δεδομένου ότι εγώ ούτε διαφορετική διαμερισμάτωση δεν μπορώ να το πω καθώς δεν επηρεάζεται κάποια άλλη ιδιοκτησία αλλά επί της ουσίας ούτε και η δικιά μου ιδιοκτησία επηρεάζεται
 

 

 

 

Όταν λες "μπορούσε να δομηθεί" εννοείς σύμφωνα με την οικοδομική άδεια;

Σύμφωνα με τον 4178 η μη υλοποίηση δεν αποτελεί παράβαση. Οπότε αν η περίπτωσή σου είναι τέτοια θεωρώ πως μπορείς να εκδόσεις βεβαίωση σημειώνοντας στα σχόλια τις διαφορές που έχεις

Ναι σύμφωνα με την άδεια μπορούσε να έχει δομηθεί

Link to comment
Share on other sites

καλημερα

Εκανα τακτοποιηση για διαμερισματωση που εγινε αποδεδειγμενα το 1978 σ ενα υπογειο με πολλες ιδιοκτησιες του ιδιου ιδιοκτητη.Με το σεισμο του 1999 ειχαν γινει εξωτερικες ενισχυσεισ στο κτιριο που τις αποτυπωνω στην κατοψη του οροφου μου.Εκανα τη βλακεια και  δεν ρωτησα αν η διαδικασια που εγιναν οι ενισχυσεις ειναι νομιμη(δεν το σκεφτηκα καθολου οτι μπορει να επηρεαζει την κατηγορια)  και εβαλα κατηγορια 2 στην τακτοποιηση και εγιναν συμβολαια....Ειναι πολυ χοντρο?

Link to comment
Share on other sites

Ξερεις γιατι με ζωσαν τα φιδια?Γιατι αν το εβαζα κατηγορια 4 θα χρειαζοταν και χαρτι μηχανολογου για καθε ιδιοκτησια(ειναι 5 μαγαζια σε κτιριο επικρατουσας χρησης κατοικιας).Μη γυρισουν και μου το πουν σε τυχον ελεγχο ...

Βεβαια αυτες οι ενισχυσεις στα σεισμοπληκτα δεν ξερω αν θεωρουνται και αυθαιρετες...

Edited by ioannat
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

καλησπέρα, σε κτίρια με άδεια του 1968 έχουμε 2 υπερβάσεις δόμησης, η μία είναι προ 83 και η άλλη μετά. 

1) θα πάμε με κατηγορία 4 (ή 5) και για τις δύο υπερβάσεις αλλά για την προ 83 υπέρβαση θα ισχύει η έκπτωση παλαιότητας, σωστός?

2) η μία υπέρβαση αφορά στη διαμόρφωση δωματίων σε πατάρι (ανοικτό εξώστη). Η υπέρβαση αυτή θα είναι μειωτικού συντελεστή, σωστός?

ευχαριστώ

Edited by Roy_Hobbs
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Διόροφη οικοδομή με υπόγειο ( ΟΑ του 1980 ). Εγκεκριμένα μεγέθη από 100μ2 σε κάθε όροφο . Τα 100μ2 του υπογείου, ως ΒΧ  δεν έχουν μετρήσει στον ΣΔ.

 

Τμήμα 40μ2 του υπογείου έγινε κατοικία . Στο Ε9 απεικονίζονται σωστά όλη η οικοδομή με την σημερινή της εικόνα (μ2)  και με έτος κατασκευής το 1980.

 

Υπάρχουν συμβόλαια του 1992 και του 1993 (αποδοχή και γονική παροχή) , που περιγράφουν την 2όροφη οικοδομή με 100μ2 ισόγειο - όροφο 100μ2 και υπόγειο 20 μ2 (αντί για 100 μ2).

Υπάρχει πρόβλημα ένταξης στην ΚΑΤΗΓ 2  ??  

(Με καλύπτει το Ε9, με "εκθέτουν"   τα συμβόλαια. )

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.