Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α09] Κατηγορία 2 (Κτίρια μέχρι 31-12-1982) αυθαίρετων κατασκευών


Recommended Posts

Αν κατασκευάστηκε αποδεδειγμένα πριν το 83 και δεν υπάρχουν άλλες αυθαιρεσίες μεταγενέστερες -> κατηγορία 2 (μέχρι 1982)

Αν κατασκευάστηκε αποδεδειγμένα πριν το 83 και υπάρχουν όμως άλλες αυθαιρεσίες μεταγενέστερες -> κατηγορία 5 (μέχρι 1982)

Αν κατασκευάστηκε μετά το 83-> κατηγορία 5 (1983-2003 ή 2004-2011)

Edited by danaikaterina
Link to comment
Share on other sites

Γιατι κατ 5?

 

Στάλθηκε από το Power μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

ελεγα επειδή το υπολοιπο κτηριο ειναι προ 1955 δεν μπορω να συγκρινω σε σχεση με αδεια υπερβασεις συντελεστων για να ξερω αν παει κατ 5.

Παω με το γραμμα του νομου που λεει αν ολες οι παραβασεις ειναι προ 1983 κατηγορια 2?

Link to comment
Share on other sites

χα-χα-χα

Παρακαλώ πολύ ένας συνάδελφος (κατά προτίμηση Ε.Δ)

να παίξει τον  προς θεσμοθέτηση ρόλο του, του προς ψήφιση ΝΟΜΟΥ 

 

Έλεγχος Δηλώσεων   Ν 4014 & 4178!

 

(εκτός και αν ΤΩΡΑ  δεν μπορεί

γιατί πρέπει ΠΡΩΤΑ να πάρει τις οδηγίες του, 

από το ΤΟΠΙΚΟ ή ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΚΟ ΠΑΡΑΤΗΡΗΤΗΡΙΟ

του ΣΤΑΘΑΚΗ..)

 

Χα-χα-,,! 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Εδώ η άποψή μου αν δεν έχεις οικοδομική άδεια αλλά μόνο κτίσμα προ του 55.

http://www.michanikos.gr/topic/37746-Παράρτημα-Α-Τροποποίηση-Παραρτήματος-Ν41782013/?p=889431

Εκτός αν όλες οι αυθαιρεσίες σου είναι πριν το 83 οπότε μπορείς να πας κατηγορία 2

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημερα.εχω πετρινο κτισμα (πρεπει ναναι προ του 1955) με σκεπη σιγουρα μεταγενεστερη ,καθως και κολλητα σ αυτο κτισμα απο τσιμεντοπλιθες με σκεπη απο ελλενιτ.(μαλλον ως 1.1.1983 κατασκευασμενο)πως δηλωνω?

1/το πετρινο κτισμα(κατοικια ) κατηγορια 1 με 1 λοιπη παραβαση(σκεπη) ?

2/το κτιριο απο τσιμεντοπλιθες κατηγ.2?

Link to comment
Share on other sites

Το βασικό ερώτημα είναι υπάρχουν άλλες αυθαίρετες κατασκευές μεταγενέστερες του 1983?? (πχ  η στέγη που λες πότε έγινε)

 

Εφόσον έχεις αποδεικτικά και για το προ του 55 και για το προ του 82 τότε:

-Η κατοικία προ του 55 θεωρείται νόμιμη και θα επιλέξεις "ναι" στο κουτάκι της οικοδομικής άδειας

-Η στέγη και άλλες τυχόν μεταγενέστερες τροποποιήσεις θα ρυθμιστούν με αναλυτικό

-Το 2ο κτίσμα θα δηλωθεί ως υπέρβαση δόμησης, κάλυψης κλπ με παλαιότητα πρό του 1983

-Αν δεν υπάρχουν αυθαιρεσίες μεταγενέστερες του 1982 τότε είσαι κατηγορία 2

-Αλλιώς είσαι κατηγορία 5 δεδομένου ότι στο ακίνητο δεν υπάρχει άδεια

Link to comment
Share on other sites

Με το κτήριο δεν ασχολείσαι, ως νομίμως υφιστάμενο.

Τα άλλα δύο τα δηλώνεις ως αυθαιρεσία με την παλαιότητα που έχουν. Την κατηγορία θα τη δεις ανάλογα με αυτά. Μάλλον για 2 το βλέπω ...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλημέρα συνάδελφοι, μια ερώτηση περισσότερο για την παλαιότητα, που αφορά κατηγ. 2:

δήλωση διαμερισμάτωσης για ενοποίηση 3 χώρων γραφείων σε 1 ενιαίο λειτουργικά χώρο. Η άδεια είναι από το 1977 με περάτωση 1979, και ο ιδιοκτήτης το πήρε το 1980.

 

Σε ότι αφορά την παλαιότητα, θα μπορούσα να το βάλω κατηγ.2 με το αιτιολογικό ότι όλα μέσα (δάπεδο μαρμάρου, ξύλινα κουφωματα, πλακιδία μπάνιου κλπ) μαρτυρούν ότι υπάρχουν εξ αρχής?

ή εφόσον δεν καλύπτομαι από "μονολιθικότητα" να το παω αυστηρά σε κατ. 4?

Edited by sarcs
Link to comment
Share on other sites

Ρολόι ΔΕΗ έχει? Τι λέει στα τετραγωνικά? Αν στα τετραγωνικά αναφέρει ολόκληρο το εμβαδόν βάλε το αντίγραφο της ΔΕΗ ή το Ε9 αν το δηλώνει όλο ως ένα εκεί.

Με "μονολιθικότητα" δεν νομίζω...

 

 

 

Να ρωτήσω και εγώ κάτι.

Αν έχουμε οικ. άδεια προ '83, με αυθαιρεσίες που έγιναν εκ κατασκευής (φαίνεται λόγω της κατασκευής) ΚΑΤ2 δεν είναι? 

Το θέμα μου είναι πως ζητάει μόνο κατόψεις ενώ εγώ έχω Υπέρβαση κάλυψης, δόμησης και ύψους... Δεν πρέπει να κάνω και τομή? Ή να την κάνω γαργάρα αφού δεν ζητάει..

Αλλά στο ΔΚ θα πρέπει να δείξω σχηματικές τομές, οπότε....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.