Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διάφορα θέματα περί του Ν. 4178/13


Recommended Posts

Δεν υπάρχει περίπτωση- φυσικά και θα του τη ζητήσω ΙΑΣΟΝΑ!!

αλλιώς έχω ευθύνες

Υ,Γ το αφήνουν φλου στις οδηγίες οι πονηροί

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

Γι' αυτόν ακριβώς το λόγο κι εγώ ανέβασα αυτό το post για να δω και τις απόψεις των συναδέλφων....

Πρέπει κι εδώ να το αντιμετωπίσουμε με ομοειδή μαζικό τρόπο.

Link to comment
Share on other sites

Ισως στην μόνη περίπτωση που θα τσινίσει είναι, αν του ''βγαίνει'' το πρόστιμο μεγαλύτερο με τον παρόντα νόμο. 

Πάντως σωστός ο προβληματισμός σου. Μάλλον θα τους ξαναβάλουμε να υπογράψους ότι δέχονται την υπαγωγή στον παρόντα νόμο.

Link to comment
Share on other sites

 ότι έχω τακτοποιήσει έχει πουληθεί .... φαντάζομαι ότι όπως δεν γνωρίζω προσωπικά τους νέους ιδιοκτήτες δε με γνωρίζουν ούτε και αυτοί !!!!

 

Επίσης είχα ένα συμφωνητικό για κάθε δήλωση που έλεγε ότι κάνω 4014 (και τί ακριβώς ενέργειες) και τίποτα άλλο. Νομίζω ότι επειδή δεν είμαι υπάλληλος του υπουργείου δεν έχω τυπικά καμία υποχρέωση να κάνω ενέργειες ή να δουλέψω εφ' όσον δεν συμφωνήσω κάτι με κάποιο πελάτη μου, αλλιώς ας με επιτάξουν ;)  

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Αν υπάρχει υποχρέωση μεταπήδησης στον ν 4178, τότε πρέπει να ενημερώσουμε και να καλυφτούμε σε περίπτωση που δεν θέλει ο πελάτης την υπαγωγή.

Αν δεν υπάρχει υποχρέωση μεταπήδησης θεωρώ πως δεν έχουμε κάποιο πρόβλημα. Είναι επιλογή του όπως επιλογή του ήταν να το δηλώσει εξαρχής.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

.....θα γίνουν πράματα και θάματα!!

 

...και θ' αρχίσουν να ...."βαράνε τα όργανα" εκεί λίγο αφού ξεκινήσει η απόκτηση της ηλεκτρονικής ταυτότητας κτιρίου!!!!

Link to comment
Share on other sites

Από την  μια ο καθένας μπορεί να κάνει αγωγές όπου θέλει από την άλλη όμως δεν είναι δυνατόν ως μηχανικοί να έχουμε ευθύνη ενημέρωσης εσαεί για νόμους ή διατάξεις ετεροχρονισμένα που θα βγαίνουν για τα ακίνητα.

Σαν να λέμε εκδώσαμε  άδεια για 2 ορόφους σε ένα οικόπεδο με εξάντληση συντελεστή δόμησης, μετά 5 ή 10 χρόνια ανεβάζει το κράτος τον ΣΔ ή δίνει κίνητρα με νέους οικοδομικούς κανονισμούς που θα μπορούσε να τους αξιοποιήσει το ακίνητο που είχαμε βγάλει την άδεια, κι αν δεν έχουμε έγγραφη βεβαίωση από τον ιδιοκτήτη ότι τον ενημερώσαμε να μας κάνει και μήνυση.

Άσε που άμα αρχίσουμε να κάνουμε τέτοιου είδους ενημερώσεις οι πελάτες θα σκεφτούν πάλι ψάχνει τρόπους να μου τα πάρει…

Νομίζω κι εγώ ότι η αρχική ανάθεση που προσδιορίζει τι σου αναθέτει επαρκεί.

Μη τρελαθούμε δηλαδή στο τέλος…. Ας πάμε φυλακή αν πρέπει να ευτελίζουμε τόσο τα πάντα….

Άμα είμαστε μπόλικοι θα περνάμε και όμορφα…

Edited by Didonis
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Αν υπάρχει υποχρέωση μεταπήδησης στον ν 4178, τότε πρέπει να ενημερώσουμε και να καλυφτούμε σε περίπτωση που δεν θέλει ο πελάτης την υπαγωγή.

Αν δεν υπάρχει υποχρέωση μεταπήδησης θεωρώ πως δεν έχουμε κάποιο πρόβλημα. Είναι επιλογή του όπως επιλογή του ήταν να το δηλώσει εξαρχής.

Αυτό ακριβώς! Ενημέρωση σε όσους πρόκειται να πάνε αναπόφευγκτα τώρα με τον 4178. Στους υπόλοιπους που περαίωσαν δεν έχω καμιά υποχρέωση να τους πάρω τώρα τηλ και να τους λέω τα κακά μαντάτα. Άσε που το πρώτο που θα σκεφτούν είναι ότι "μα αν ίσχυε αυτό δεν θα είχαν βουίξει κανάλια και εφημερίδες?" και μπορεί να πιστέψουν ότι δεν έκανα κάτι σωστά με τον 4014 και προσπαθώ τώρα να το μπαλώσω βάζοντάς τους να πληρώσουν νέα πρόστιμα και νέες αμοιβές.

Και μεταξύ μας τώρα, έτσι όπως αλλάζουν τα πράγματα από τη μια μέρα στην άλλη, ποιος μου λέει ότι μετά από κάποιο διάστημα δεν θα βγει νέα ΥΑ που τελικά θα εξαιρεί εντελώς τους περαιωμένους με 4014 από την ένταξη στον 4178? Αφού μέχρι στιγμής από όσα έχουμε δει, όποιος έτρεξε πρώτος πρώτος να ακολουθήσει έναν νόμο στο τέλος βγήκε ο μαλ@κας της υπόθεσης. Σκεφτείτε να πείσω πελάτη (περαιωμένο με 4014) να μπει από τώρα στον 4178 επειδή "κάποια στιγμή στο μέλλον θα πρέπει να γίνει ούτως ή άλλως" και τελικά να βγει κάποια διάταξη που να λέε ότι δεν είναι υποχρεωτικό. Μετά τι του λες?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.