Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πότε πληρώνουμε ΦΕΜ;


Recommended Posts

Τώρα από ό,τι διάβασα αν διδάξω θα πρέπει να κόβω ΑΠΥ. Θα έχω όμως και κρατήσεις για ΙΚΑ πάλι? (παλαιότερα είχα, καθώς ήμουν κάτι σαν ωρομίσθια μισθωτή)

ΙΕΚ με μπλοκάκι: δεν έχει κρατήσεις ΙΚΑ ,μόνο -20% παρακράτηση. (χάνεις όμως τα δώρα πάσχα κλπ που ίσχυαν παλιά).

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 711
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ΙΕΚ με μπλοκάκι: δεν έχει κρατήσεις ΙΚΑ ,μόνο -20% παρακράτηση. (χάνεις όμως τα δώρα πάσχα κλπ που ίσχυαν παλιά).

 

Ευχαριστώ πολύ! Αυτό φανταζόμουν κι εγώ :smile: Αν η απόδειξη όμως είναι κάτω των 300 ευρώ, μήπως δεν έχει παρακράτηση φόρου?

 

Για το παρακάτω θέμα γνωρίζει κανείς τίποτα?

 

Συνάδελφοι καλησπέρα!

Θέλω να ρωτήσω τα παρακάτω, εάν γνωρίζετε:

 

1. Είμαι ελεγκτής δόμησης. Αν μου έρθει εντολή με ποσό αμοιβής άνω των 300 ευρώ πρέπει ο ιδιοκτήτης του έργου που θα με πληρώσει να κάνει παρακράτηση φόρου 20% ανάλογα με το αν είναι ιδιώτης, ή εταιρεία? Μέχρι τώρα, σε 2 εντολές που έχω λάβει, οι ιδιοκτήτες ήταν εταιρείες. Αν το ποσό ήταν άνω των 300 θα έπρεπε να παρακρατήσουν το 20%, να το καταθέσουν στην εφορία και να μου στείλουν τη βεβαίωση στο τέλος του έτους? (μεγάλη ιστορία μου φαίνεται...!.)

Link to comment
Share on other sites

στις αδειες πληρωνουμε 10% ΦΕΜ για τις μελετες και 4% για το τοπογραφικο.

Πληρωνετε ξεχωριστα για τις μελετες 10% και το τοπογραφικο 4% ή πληρωνετε 10% για το συνολο της αμοιβης (ολες τις μελετες και το τοπογραφικο) ?

Link to comment
Share on other sites

στις αδειες πληρωνουμε 10% ΦΕΜ για τις μελετες και 4% για το τοπογραφικο.

Πληρωνετε ξεχωριστα για τις μελετες 10% και το τοπογραφικο 4% ή πληρωνετε 10% για το συνολο της αμοιβης (ολες τις μελετες και το τοπογραφικο) ?

 

Oπως επιθυμείς. Είτε δύο σε ένα, είτε ξεχωριστά.

Link to comment
Share on other sites

στις αδειες πληρωνουμε 10% ΦΕΜ για τις μελετες και 4% για το τοπογραφικο.

Πληρωνετε ξεχωριστα για τις μελετες 10% και το τοπογραφικο 4% ή πληρωνετε 10% για το συνολο της αμοιβης (ολες τις μελετες και το τοπογραφικο) ?

δεν εισαι υποχρεωμένος για το τοπογραφικό να πληρώσεις ΦΕΜ 10%. Αν το κάνεις φυσικά το δημόσιο ταμείο δεν θα πει όχι σε χρήματα. Στο ίδιο έντυπο μπορείς να έχεις το διαχωρισμό σε μελέτες 10% και Τοπογραφικό 4% και αθροιστικά να βγαίνει το πληρωτέο ποσό.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα και ειδικα για περιπτωσεις οπως ο 4014 τα πηγαινω ολα με 10%.. Αντε στη συμφωνια να ξεχωρισεις αμοιβη για μελετη και αμοιβη για τοπογραφικο..

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα σε όλους...για επίβλεψη κατεδάφισης κτιρίου που έχει κριθεί από την πολεοδομία ως επικινδύνως ετοιμόρροπο, απαιτείται ΦΕΜ, εισφορές προς ΤΣΜΕΔΕ και παρακράτηση φόρου? έχω μπερδευτεί λιγάκι

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.