Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πότε πληρώνουμε ΦΕΜ;


Recommended Posts

2 ερωτησούλες

 

1. σε μελέτη αδειας για ενα στεγαστρο μπαρμπεκιου σε αυλή, σε ιδιώτη,πρέπει να πληρώσω ΦΕΜ?θα κατατεθεί στην πολεοδομία

 

2. σε επίβλεψη ηλεκτρολογικών/θερμανση σε ιδιώτη του κόβω απλα μια ΑΠΥ και δεν χρειάζεται να πληρώσω το 20% απο ότι καταλαβα. Εδω σαν επίβλεψη δηλώνω τίποτα στην πολεοδομία ή μονο με τον ιδιώτη εχω να κανω?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 710
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • 1 month later...

Για έκδοση άδειας εργασιών για περίφραξη κ εγκατάσταση φ/β για λογαριασμό εταιρείας ΕΠΕ (θα κατατεθεί για έγκριση στη πολεοδομία), έχουμε προκαταβλητέο φόρο 10%(ΦΕΜ) και όχι παρακράτηση 20% ;;

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη μια ερώτηση και από μένα. Για μελέτη ζώνης Αιγιαλού που κάνω,(αποτύπωση ζώνης και στη συνέχεια χάραξη μέσω Κτηματικής) απαιτείται να πληρώσω ΦΕΜ?

Άλλοι μου λένε ναι, άλλοι όχι και δεν έχω ξανασχοληθεί με κάτι τέτοιο....

Link to comment
Share on other sites

αν ένας μηχανικός κόψει απόδειξη σε άλλο μηχανικό (πχ για εργασίες επιμέτρησης) οφείλει να καταβάλει ΦΕΜ?

 

 

Οχι ΦΕΜ..παρακρατηση 20%...

 

 

Συγνώμη μια ερώτηση και από μένα. Για μελέτη ζώνης Αιγιαλού που κάνω,(αποτύπωση ζώνης και στη συνέχεια χάραξη μέσω Κτηματικής) απαιτείται να πληρώσω ΦΕΜ?

Άλλοι μου λένε ναι, άλλοι όχι και δεν έχω ξανασχοληθεί με κάτι τέτοιο....

 

Οχι δεν ειναι υποχρεωτικο...Απλα προπληρωνεις την εφορια...Δεν στο απογορευει κανεις να το πληρωσεις..

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Καλημέρα!

Σε άδεια μικρής κλίμακας για αντικατάσταση κουφωμάτων. Θέλω να πληρώσω ΦΕΜ αλλά επειδή δεν θα το βγάλω από κάποιο πρόγραμμα τύπου civil, δε γνωρίζω την αξία του έργου. Πρέπει οπωσδήποτε να αναγραφεί?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.