Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πότε πληρώνουμε ΦΕΜ;


Recommended Posts

Τυπικα τουλαχιστον, οι αμοιβες μελετων που λαμβανουμε απο τον πελατη ειναι για τις μελετες και οχι για την εκδοση της αδειας δομησης.. Αρα θεωρητικα οταν καταθετουμε τον φακελο στην πολεοδομια, η δουλειας μας εχει ολοκληρωθει ως προς το μελετητικο κομματι..

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 711
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Διαφωνώ συνάδελφε και πιστεύω ότι η υπηρεσία μας τελειώνει με την έκδοση της οικοδομικής άδειας, διότι

κανείς δεν γνωρίζει τις ιδιοτροπίες του εκάστοτε ελεγκτή της άδειας και τις τυχόν αλλαγές μελέτης που μπορεί

να σου ζητήσει.

Απλά δεν έχουμε ευθύνη για την έκδοση η όχι της άδειας.

Link to comment
Share on other sites

Ο μηχανικός εισπράττει αμοιβή για την μελέτη που εκπόνησε και η οποία οφείλει να είναι πλήρης.

Οι παραξενιές των ελεγκτών είναι θέμα που δεν αφορά την εκπόνηση της μελέτης.

Αν τώρα η μελέτη είναι λάθος και δεν είναι παραξενιές των ελεγκτών τότε υπάρχει άλλο θέμα....

Έτσι λοιπόν, η αμοιβή μελέτης αφορά την μελέτη και μόνο. Άρα και η ΑΠΥ αφορά την μελέτη.

Αν κοπεί ΑΠΥ που αφορά την διαδικασία έκδοσης ΟΑ ή ΑΔ τότε προφανώς θα κοπεί όταν αυτή εκδοθεί ή όταν πληρωθεί ο μηχανικός για αυτήν την υπηρεσία.

Τώρα αν εμείς επιλέγουμε ή έχουμε αναγκαστεί εκ των πραγμάτων να μην απαιτούμε αμοιβή για την διεκπεραίωση του Φακέλου και την έκδοση της ΟΑ, είναι ένα άλλο θέμα...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Η περίπτωσή μου αφορά Δημόσιο Έργο, όπου μετά την υπογραφή της σύμβασης ανέλαβα την επίβλεψη. Το έργο ολοκληρώθηκε και ήρθε η στιγμή της ρευματοδότησης. Γνωρίζει κάποιος αν ισχύει η απαλλαγή από το Φόρο Επιτηδεύματος Μηχανικού? Ή πρέπει να φτιάξω κάποιο υποτυπώδες συμφωνητικό με τον εαυτό μου (εδώ γελάνε) για ένα μικρό ποσό και πάνω σε αυτό να πληρώσω το ΦΕΜ?

Ευχαριστώ προκαταβολικά για τις απαντήσεις

Link to comment
Share on other sites

Στην αμοιβή πάνω από € 300, γιά ρύθμιση του Ν.4014, που εισπράττεται από εταιρεία, έχουμε α) υποχρέωση πληρωμής από τον μηχανικό προκαταβληταίου φόρου 10% επί της αμοιβής του και β) υποχρέωση παρακράτησης φόρου 20% επί της αμοιβής του μηχανικού, από την εταιρεία.

Ισχύουν αθροιστικά και τα δύο;

Παρακαλώ διορθώστε με αν κάνω λάθος. Αν κάποιος γνωρίζει και να το τεκμηριώσει, θα μου ήταν εξαιρετικά χρήσιμο.

Link to comment
Share on other sites

Η λογίστρια μου μου είπε ότι ο προκαταβλητέος φόρος θα γίνει σύντομα 26%. Μάλιστα μου είπε στα αυθαίρετα, στις άδειες και γενικά να κόβω ΦΕΜ 20% για να μην έχω να πληρώσω πολλά στο τέλος. Γίνεται αυτό; Δηλαδή στα αυθαίρετα , στις άδειες το 10% μπορεί να γίνει 20% και το 4%(τοπογραφικά, υδραυλικά κτλ.) μπορεί να γίνει 20%. Το έχει ακούσει ή κάνει κάποιος;

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Κόβε όση προκαταβολή θες.Τους δίνεις να διαχειρίζονται τα χρήματα σου άτοκα.Γιατί να μην το κάνεις εσύ αυτό και μάλιστα έντοκα?

Link to comment
Share on other sites

Τους δίνεις σήμερα χρήματα ενώ μπορείς να τους τα δώσεις μετά από έναν+ χρόνο και σε δόσεις.

Γιατί;

Link to comment
Share on other sites

Η λογίστρια μου μου είπε ότι ο προκαταβλητέος φόρος θα γίνει σύντομα 26%. ;

 

 

Θα έχει ως φαίνεται τις πληροφορίες της...... :sad:

Edited by SOTHRIS
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.