Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ανατροπή όρων δόμησης εκτός σχεδίου


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 180
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εγώ πάντως στην περιοχή μου μια χαρά άδεια έβγαλα σε τυφλό αγροτέμαχιο.

Δεν νομίζω ότι μέχρι στιγμής έχουμε κάτι δεσμευτικό.

Link to comment
Share on other sites

Σόνια, αν πάνε εκεί,........... σωθήκανε!

Πιστεύω ότι οι δηλώσεις μηχανικών επι τοπογραφικών θα πρέπει να αλλάξουν και να είναι της μορφής, ''ολίγη σούπα με πολύ ζωμό'', δηλαδή ότι για την αρτιότητα και οικοδομησιμότητα του ακινήτου απαιτείται ΚΑΙ Η ΕΓΚΡΙΣΗ της αρμόδιας πολεοδομίας που βρίσκεται το ακίνητο. Ετσι δένεις κάπος τον γάιδαρο, τι να πω?

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι μέχρι στιγμής έχουμε κάτι δεσμευτικό.

 

Συμφωνώ με απόλυτα με netwmin909.

offtopic. Χωρίς να υπονοώ τίποτα για κανέναν, παρατηρώ μια τάση αφορισμού, κινδυνολογίας και ανασφάλειας σε αρκετά τοπικ τον τελευταίο καιρό (όπως π.χ. για το αν θα πληρωθεί η επιδότηση του ΕΣΠΑ και άλλα). Είμαστε έρμαια μη διασταυρωμένων/κακοπροαίρετων ειδήσεων , οι οποίες αποδεικνύωνται φήμες που διασπείρονται και εν τέλει μας αποδιοργανώνουν τελείως. Ψυχραμία παιδιά, καθαρό μυαλό, όχι πανικός σε οποιαδήποτε δυσάρεστη είδηση και σωστή αξιολόγηση των πληροφοριών που μας παρέχουν τα διάφορα μέσα.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Αγροτεμάχιο εκτος σχεδίου άρτιο και οικοδομήσιμο κατά παρέκκλιση (4000μ. προ 1981 χωρίς πρόσωπο σε κοινόχρηστο).

Η αντίστοιχη πολεοδομία αρνείται να δώσει θεώρηση όρων δόμησης (551/2008). Μπορείς όμως να εκδόσεις οικοδομική άδεια κανονικότατα χωρίς κανένα πρόβλημα......

Τα συμπεράσματα δικά σας.....

Είμαστε η μοναδική αφρικανική χώρα με λευκούς κατοίκους......

Link to comment
Share on other sites

Αρνείται να θεωρήσει όρους δόμησης αλλά εκδίδει οικοδομική άδεια;;; Μα η έκδοση Ο.Α. σημαίνει ότι έχει εγκρίνει τους όρους δόμησης!!

 

Όντως φίλε μου pan1 ...είμαστε πολύ πίσω!

Διαβάζω και ξαναδιαβάζω την απόφαση 551/08 και δεν μπορώ να πιστέψω τι γράφουν μέσα!!

Link to comment
Share on other sites

Μια στιγμούλα . Με αυτήν την απόφαση του ΣτΕ άρεται η μη απαίτηση για πρόσωπο ή απλά η απαίτηση για μη συγκεκριμένο μήκος προσώπου ; Με άλλα λόγια , ακόμα και με τη συγκεκριμένη απόφαση του ΣτΕ θα παραμένει άρτιο ένα γήπεδο πριν του 2003 με πρόσωπο , ας πούμε , 5 μέτρα ; Διότι , αν γίνεται , τουλάχιστον να την γλιτώσουν αυτά τα γήπεδα (δηλαδή έστω με πρόσωπο , αλλά όχι και με 25 ολόκληρα μέτρα) .

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παραθέτω σχετική είδηση που μόλις διάβασα

''Μέτρα ώστε να αποφευχθεί νέα γενιά αυθαιρέτων''

Την κατάργηση της αρτιότητας των τεσσάρων στρεμμάτων για τα εκτός σχεδίου οικόπεδα εξετάζει σύμφωνα με πληροφορίες το υπουργείο Περιβάλλοντος για την αποφυγή δημιουργίας νέας γενιάς αυθαιρέτων .Εξετάζεται ο υπερδιπλασιασμός του ορίου αρτιότητας και στο εξής για την οικοδόμηση εκτός σχεδίου θα απαιτούνται 10 στρέμματα.Εξετάζεται επισης το σενάριο να γίνουν αυξήσεις ανάλογα με την περιοχή έτσι ώστε όπου υπάρχουν ελεύθερες εκτάσεις να γίνει απαγορευτική η δόμησή τους.

 

ΥΓ:Αυτα είναι τα αναπτυξιακά μέτρα που θα δώσουν πνοή στην οικοδομή?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.