Μετάβαση στο περιεχόμενο

AutoCad - 04. Διαχείριση σχεδίων, αρχείων (layouts, viewports, plotting, images)


iovo

Recommended Posts

Καλημέρα .Προσπάθησα να ανεβάσω το αρχείο με το οποίο έχω πρόβλημα αλλά δυστυχώς είναι αρκετά μεγάλο και αν το έκανα zip είναι 1.98 MB και δεν μπορώ να το στείλω.Το ίδιο αρχείο το έκανα copy σε ένα άλλο δικό μου αλλά τίποτα πάλι.Επειδή είναι λίγος ο καιρός που ασχολούμαι με το AutoCAD και δυστυχώς δεν το ξερω αρκετα καλά, μπορεί να μου πει κάποιος πως βγάζω τα hatch?

Σας ευχαριστώ που ασχοληθήκατε με το ερώτημα μου.

Link to comment
Share on other sites

2 τροπους προσωπικα γνωριζω

 

1. Πατας το κουμπι με την γομα και μετα επανω στο hatch που θες να σβησεις, οταν επιλεχθει, μπορεις να πατησεις δεξι κουμπι στο mouse.

2. Γραφεις την εντολη erase και σου ζηταει να επιλεξεις object, πατας επανω παλι στο hatch και enter ή δεξι mouse clic.

Link to comment
Share on other sites

Αν σβήσεις τα hatch πρέπει πάλι να κάνεις purge για να ελαφρύνεις το σχέδιο.

Μπορείς ομως να κάνεις xplode τα Hatch και να κάνεις purge , ώστε να διατηρηθούν τα hatch σαν γραμμές πλέον

Link to comment
Share on other sites

Επιλογή hatches (ή ό,τι άλλο θέτε):

 

- εντολή filter

- από λίστα Select Filter επιλέγουμε Hatches

- πατάμε Add to List

- πατάμε Apply οπότε καθώς κλείνει το παράθυρο και μεταφερόμαστε στο σχέδιο (Model) ''πιάνουμε'' την περιοχή του σχεδίου που επιθυμούμε (αν θέλουμε όλα τα hatches πρέπει να επιλέξουμε όλο το σχέδιο)

- αν τα στοιχεία είναι πολλά ενδέχεται να μη φανεί κάποια αλλαγή (η κλασσική ''αχνάδα'' με το Grip Point) αλλά η επιλογή είναι ενεργή.

Link to comment
Share on other sites

Δεν βλέπω να υπάρχει κάποιο πρόβλημα με το αρχείο. Η μόνη αλλαγή που έκανα είναι να το αποθηκεύσω σε έκδοση 2004. Κάνε purge και εμφάνισε τις φωτο που φορτώνει πριν κάνεις rotate.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

sotiris_an έχω να σου κάνω κάποιες ερωτήσεις όσων αφόρα την απάντηση που μου έδωσες.

1. Όταν λες ότι το αποθήκευσες στην έκδοση 2004 το άνοιξες και με το AutoCAD 2004 ή με το 2007 ?

2. Μπορείς να μου εξηγήσεις τα βήματα της διαδικασίας που έκανες για να κάνεις rotate το σχέδιο γιατί μάλλον κάτι δεν κάνω σωστά.( έχω μπερδευτεί λίγο με το purge γιατί δεν το έχω ξαναχρησιμοποιήσει )

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

SOULA , το σχέδιο σου εχει 209 hatch που δεν φαίνονται. Επέλεξέτα οπως σου γράφει ο

ss_sk , δώσε ERASE + ENTER και σβήστα. Μετά δεν θα εχεις κανένα πρόβλημα.

Και φυσικά αν δεν εχεις κάνει , να κάνεις PURGE.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.