Μετάβαση στο περιεχόμενο

AutoCad - 04. Διαχείριση σχεδίων, αρχείων (layouts, viewports, plotting, images)


iovo

Recommended Posts

Theo, αν έχεις διαστάσεις επάνω, σε ότι μορφή και να το στείλεις μπορεί να το αντιγράψει.

Αν δεν έχεις διαστάσεις και έχεις περίεργη κλίμακα (1/72.4) πάλι θα το κάνει αλλά θα κουραστεί περισσότερο.

Αυτό που σε ενδιαφέρει είναι όχι το σχέδιο αυτό καθ'αυτό αλλά η ιδέα σου.

Αυτή, από τη στιγμή που πάει κάπου αλλού, δεν μπορείς να είσαι σίγουρος πως δεν θα αναπαραχθεί, με τον ένα ή τον άλλο τρόπο.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως και γω πρόσφατα που είχα ανάλογη "αλληλογραφία" με πελάτη μου, έτρεμε το φυλοκάρδι μου, αλλά ευτυχώς η δουλειά έκατσε.;)

Ο κίνδυνος πάντως είναι ορατός!

Link to comment
Share on other sites

Ιστορια: Σκαει μυτη πελατης και γνωστος.. Συζηταμε για μια δουλεια, ολα ωραια ολα καλα.. Κανουμε το δευτερο ραντεβου και αφου του δειχνω καποια σχεδια, μου παρουσιαζει καποιες κατοψεις.. Πανω κατω δεν ειχαν πολλες διαφορες λογω της μορφολογιας του οικοπεδου.. Μου λεει πως αυτη ηταν μια λυση που του ειχε προτεινει καποιος αλλος μηχανικος.. Τρωω την πρωτη σφαλιαρα και μπαινω σε περιεργες σκεψεις..

 

Κανονιζουμε να συναντηθουμε ξανα μετα απο καμια δεκαρια μερες καθως θα πηγαινε για κυνηγι.. Στο δεκαημερο αυτο, παω επισκεψη στο παλιο μου αφεντικο και δασκαλο, που δουλευουμε στην ιδια περιοχη και με τον οποιο διατηρουμε αριστες σχεσεις και συνεργασια.. Οπως κανω ετσι, βλεπω ενα σχεδιο που κατι μου θυμισε.. Φανταζομαι καταλαβατε τι ειχε συμβει.. Το συζηταω με το αφεντικο και μου λεει πως ειχε παει πριν κανενα μηνα και του ζηταγε προσχεδιο και καποια πρωτη εκτιμηση κοστους της αδειας..

 

Η πλακα ηταν οτι την ημερα που ειχα ραντεβου με τον πελατη ειχα κανονισει να ερθει για επισκεψη και το παλιο μου αφεντικο.. Περιττα τα παρακατω.. Τελικα εμαθα οτι την ιδια βολτα την ειχε κανει και σε αλλους συναδελφους..

Link to comment
Share on other sites

Για να υπάρχει μια τάξη μεγέθους στο μυαλό των συναδέλφων όταν παραδίδουν προσχέδια, μια γνωστή εταιρία γερμανικών επίπλων κουζίνας για να σου δώσουν το σχέδιο πληρώνεις περί τα 300 ευρώ προκαταβολή.

κάνετε τους υπολογισμούς μόνοι σας για μία λύση αρχιτεκτονική συνυπολογίζοντας όγκους καλύψεις δομήσεις ιδεατά στερεά κτλ κτλ.

Link to comment
Share on other sites

Θα πρέπει να συννενοηθούμε όλοι και δεν το βλέπω να γίνεται ... Εδώ δεν δούλεψε το σύστημα των ελάχιστων αμοιβών .

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ξέρει κανείς να μου πει αν μπορώ να βάλω κωδικό σε ένα αρχείο AutoCAD έτσι ώστε όποιος το ανοίξει να έχει μόνο την δυνατότητα της ανάγνωσης? ( δηλαδή να μην μπορεί κάποιος να μου κάνει διορθώσεις στο σχέδιο, αλλά ούτε και να μπορεί να χρησιμοποιήσει το ctrl + A έτσι ώστε να πάρει το σχέδιο και να το επεξεργαστεί σε άλλο αρχείο) Αν ναι με πια διαδικασία γίνεται αυτό?

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Κατεβάστε το pdfcreator (είναι δωρεάν) και δώστε στους πελάτες σας pdf αρχεία που δεν εκτυπώνονται (νομίζω πως δεν αντιγράφονται αν θες - δεν είμαι σίγουρος). Βάλτε και fit to page για να μη μπορεί να τα έχει σε κλίμακα. Προτείνω να μην υπάρχουν γραμμές διαστασιολόγησης. Υπογραφή στο αρχείο και να δω μετά αν θα τα κάνουνε βόλτα σε άλλους μηχανικούς.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.