Μετάβαση στο περιεχόμενο

AutoCad - 04. Διαχείριση σχεδίων, αρχείων (layouts, viewports, plotting, images)


iovo

Recommended Posts

Eννοείται πως γίνεται ρε συ (αφού ξέρεις έστω το πραγματικό ύψος του κτιρίου, με ακρίβεια εκατοστού όμως). Αυτό σου είπα πριν. Με την align. Γενικώς (χωρίς παρεξήγηση φυσικά), autocad χειρίζεσαι καλά ή προσπαθείς τώρα να το μάθεις για να κάνεις τη δουλειά τη συγκεκριμένη ; Γιατί πρακτικά δεν σχεδιάζεις ποτέ σε κλίμακα. Εννοώ δηλαδή ότι γενικά σχεδιάζεις πάντα σε κλίμακα 1:1, αλλά το ότι θα τυπώσεις όμως σε 1/50, 1/100 κ.ο.κ. είναι άλλο καπέλο. Βασικά, είναι πανεύκολο (δουλειά ούτε 10''), γι' αυτό και σε ρωτάω αν ξέρεις να το χειρίζεσαι το πρόγραμμα.

Link to comment
Share on other sites

οχι δεν ξερω να το χειριζομαι καλα. απλα εχω αλλο προγραμμα.

αν μου δωσει καποιος ενα σχεδιο ή μια εικονα ή μιε φωτογραφια θελω στο autocad να την μπορω να την φέρω στο 1:1 και μετα να μπορω να εκτυπώσω σε οτι κλιμακα μου χρειαστει.

Link to comment
Share on other sites

E πανεύκολο τότε. Με την align. Θες να μου το στείλεις να στο φτιάξω εγώ ή καλύτερα στείλε μου με μήνυμα τίποτα msn αν έχεις να το κάνουμε βήμα-βήμα online.

Link to comment
Share on other sites

E πανεύκολο τότε. Με την align. Θες να μου το στείλεις να στο φτιάξω εγώ ή καλύτερα στείλε μου με μήνυμα τίποτα msn αν έχεις να το κάνουμε βήμα-βήμα online.

Σε ευχαριστω πολυ για τις προθέσεις σου. Δεν εχω κατι συγκεκριμένο. Μου εχει τυχει πολλες φορες σε ενα σχεδιο μου στο autocad να θελω να βάλω απο αλλο αρχειο, ενα αλλο σχεδιο. πανω ή διπλα σε αυτο που κάνω, όμως ειναι σε αλλη κλιμακα ή απροσδιοριστο (φωτο π.x. απο google). το βαζω με edit>copyκαι μετα paste αλλα απο κλιμακα ....

 

σε ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα συναδελφοι.Εχω ενα τεραστιο (κατ εμε) προβλημα με το autocad2006 (η εκδωση πιστευω δεν εχει σημασια).Λοιπον οταν εχω ανοιχτο ενα αρχειο, πχ 1.dwg και θελω να ανοιξω και αλλο ενα αρχειο πχ 2.dwg και να επανερχομαι απο το ενα στο αλλο απο το toolbar απο το window,αντι να μου το κανει αυτο μου ξαναφορτωνει το προγραμμα ξεχωριστα δηλ. εχω στην επιφανεια εργασιας δυο φορες ανοιγμενο το autocad.Πως γινεται να μη μου το κανει αυτο??γιατι εκτος απο πολυ μνημη που ''τρωει'' ειναι και χρονοβορο και ''σπαστικο''!!Αν μπορει καποιος ας βοηθησει.

Ευχαριστώ..

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Καλημερα συναδελφοι.Εχω ενα τεραστιο (κατ εμε) προβλημα με το autocad2006 (η εκδωση πιστευω δεν εχει σημασια).Λοιπον οταν εχω ανοιχτο ενα αρχειο, πχ 1.dwg και θελω να ανοιξω και αλλο ενα αρχειο πχ 2.dwg και να επανερχομαι απο το ενα στο αλλο απο το toolbar απο το window,αντι να μου το κανει αυτο μου ξαναφορτωνει το προγραμμα ξεχωριστα δηλ. εχω στην επιφανεια εργασιας δυο φορες ανοιγμενο το autocad.Πως γινεται να μη μου το κανει αυτο??γιατι εκτος απο πολυ μνημη που ''τρωει'' ειναι και χρονοβορο και ''σπαστικο''!!Αν μπορει καποιος ας βοηθησει.

Ευχαριστώ..

 

:(...εχω το ιδιο προβλημα στο 2009, και δοκιμασα το sdi, που προτεινε ο φιλος, αλλα δεν δουλευει σε μενα, παλι πολλαπλα παραθυρα εχω... υπάρχει αλλη λυση μηπως, ετος της επανεγκαταστασης/διορθωσης?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Συναδελφοι μια βοηθεια...

Προσπαθω σε τοπογραφικο που εχει πανω καποιες συντεταγμενες,να ταυτισω τις συν/νες του autocad με αυτες του τοπογραφικου,δηλαδη το σημειο που δειχνει ο κερσορας τις συν/νες του autocad να ταυτιζονται με τις συν/νες του τοπογραφικου.Προσπαθω με την ucs αλλα κατι δεν κανω σωστα...Οποιος γνωριζει ας μου απαντησει σας παρακαλω

Link to comment
Share on other sites

Να μεταφέρεις το dwg σχέδιο με base point μια κορυφή, της οποίας τις συντεταγμένες (στο τοπογραφικό) γνωρίζεις, στις συντεταγμένες αυτές.

Έτσι, το σχέδιό σου θα είναι σε αντίστοιχη θέση με το τοπογραφικό σου.

Link to comment
Share on other sites

Συναδελφοι μια βοηθεια...

Προσπαθω σε τοπογραφικο που εχει πανω καποιες συντεταγμενες,να ταυτισω τις συν/νες του autocad με αυτες του τοπογραφικου,δηλαδη το σημειο που δειχνει ο κερσορας τις συν/νες του autocad να ταυτιζονται με τις συν/νες του τοπογραφικου.Προσπαθω με την ucs αλλα κατι δεν κανω σωστα...Οποιος γνωριζει ας μου απαντησει σας παρακαλω

Γιατι δεν πληκτρολογεις τις συντεταγμενες του τοπογραφικου κατω στις εντολες π.χ (χ,y: 2345.4545,1234.12)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.