Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κακοτεχνίες κατά τη σκυροδέτηση φέροντα οργανισμού κτηρίου


 

Recommended Posts

ΔΕ βρήκα πελάτη να είναι με την πλευρά της ασφαλείας και κατά συνέπεια του μηχανικού.

Δύσκολα θα βρεις ιδιοκτήτη

τον οποίον να τον απασχολεί η ασφάλεια της ζωής του αλλά και της τσέπης του

και να ασχολείται με την αυτεπιστασία.

 

Ο σοβαρός ιδιοκτήτης που θέλει να αποκτήσει ακίνητο κατά παραγγελία και με συγκεκριμένες προδιαγραφές

αναθέτει σε δύο μηχανικούς ταυτόχρονα το αντικείμενο.

Ο πρώτος μηχανικός - φυσικό ή νομικό πρόσωπο - είναι ο εργολάβος (αναλαμβάνει το έργο μελέτη κατασκευή κατόπιν εργολαβικού)

και ο δεύτερος - φυσικό ή νομικό πρόσωπο - ο τεχνικός σύμβουλος (φροντίζει να προστατεύει τα συμφέροντα του ιδιοκτήτη από το στάδιο των αρχικών συμφωνιών με τον εργολάβο μέχρι την παράδοση του έργου).

 

Δεν θα κάτσει ο σοβαρός ιδιοκτήτης

να ασχοληθεί με το "πόσο κοστίζει η άδεια και η επίβλεψη"

ούτε με το "πόσα κυβικά μπετόν θα πάρει η οικοδομή".

Αυτά είναι θέματα που απασχολούν τον μηχανικό

ή αργόσχολους ιδιοκτήτες που τους περισσεύει χρήμα και χρόνος.

Edited by Brasco
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 240
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

δεν βλέπω καμία δυσκολία να απαιτήσει κάποιος αυτά που έγραψα στο 198. Η λίστα πάει και στον ιδιοκτήτη που θέλει να κάνει και την παραγγελία μόνος του. Εαν η εταιρεία δεν αποδεχτεί τις απαιτήσεις τότε μακρυά. Εαν παρολαυτά ο ιδιοκτήτης επιμείνει τότε καλή καρδιά αλλα να πάρει την ευθύνη μόνος του.

Link to comment
Share on other sites

κ. Ροδοπουλε μηπως σας διαφευγει οτι υπαρχνουν περιοχες με εταιρειες χωρις τον παραμικρο προγραμματισμο και οργανωση???

Εκει τι κανεις??

ΔΕΝ εχεις αλλη επιλογη.

Δεν χτιζεις????

Link to comment
Share on other sites

Παρακολούθησα το θέμα από την περίπτωση της fotinoula και μετά κι έχω να κάνω ορισμένες γενικές παρατηρήσεις. Οι επιβλέψεις που υποχρεωτικά υπογράφουνε οι μηχανικοί για την έκδοση των οικοδομικών αδειών, αποτελούν την νομική θωράκιση της θεσμικής ανεπάρκειας της πολιτείας στην όλη διαδικασία παραγωγής των τεχνικών έργων. Με άλλα λόγια, έτσι που είναι διαμορφωμένη η κατάσταση τόσα χρόνια στην χώρα μας, η πολιτεία ψάχνει ακόμα για τα κορόιδα στην περίπτωση της στραβής. 'Οταν περνάμε από την μελέτη στο στάδιο της κατασκευής ενός έργου, τότε θα πρέπει να εμπεδώσουμε και τον ρόλο του μηχανικού σε αυτό το στάδιο. Ο επιβλέπων μηχανικός δεν κατασκευάζει το έργο αλλά το διευθύνει. Βασικό και αναγκαίο συστατικό της όποιας διεύθυνσης όμως, είναι η θεσμική ύπαρξη συγκεκριμένων και υπεύθυνων ρόλων των συντελεστών του έργου και ενός κώδικα επικοινωνίας μεταξύ του επιβλέποντος και των συντελεστών. Τέτοιο ''πράμα'' δεν υπάρχει.

Λοιπόν για να πάω στο θέμα της fotinoulaς, δεν ξέρω ή δεν έχω καταλάβει τι υπέγραψε, αλλά αν είναι η γενική επίβλεψη που συνήθως γίνεται στις οικ. άδειες, τότε αυτή νοείται ως γενική διεύθυνση και όχι επιστασία του έργου (σε αυτή την περίπτωση η αμοιβή επίβλεψης είναι εις 4πλούν νομίζω) και προυποθέτει επιτόπιο επιστάτη-εργοδηγό στο έργο. Στην πραγματικότητα αυτό δεν γίνεται βέβαια και ο μηχανικός συνήθως αναγκαστικά παίζει τον ρόλο του ναύτη ή και του καντηλανάφτη.

Θυμάμαι πάντα μια φράση του καθηγητή Θ.Τάσιου σχετική με τις διαδικασίες παραγωγής τεχνικών έργων και τον ρόλο και τις συνθήκες των μηχανικών στις επιβλέψεις. Είναι είπε, σαν τους θηριοδαμαστές στο τσίρκο με την διαφορά ότι τα θηρία εδώ δεν είναι εξημερωμένα αλλά άγρια.

Edited by SIRADRAB
  • Upvote 5
Link to comment
Share on other sites

@SIRADRAB,

σωστός,

μια που αναφέρθηκες και για όλους τους συναδέλφους :

 

Θ. Π. Τάσιος

"Δημόσια & Ιδιωτικά Έργα" - ΠΑΘΗΜΑΤΑ ΚΑΙ ΜΑΘΗΜΑΤΑ

Έκδοση ΤΕΕ - 2006

Link to comment
Share on other sites

κτίζεις αλλά εαν θέλεις να κάνεις καλή δουλειά θα αναγκαστείς να πονέσεις το στομάχι σου. Πάντα υπάρχουν λύσεις. Στα δημόσια έργα (κάποτε) τα πράγματα είναι πολυσύνθετα διότι η επίβλεψη είναι "σχεδιασμένη". πχ. πόσο δύσκολο είναι να δει κάποιος οτι το ελαστομερές εφέδρανο είναι 50 εκ μικρότερο? κλασσικό παράδειγμα καλά σχεδιασμένης επίβλεψης είναι η Αττική οδός.

Link to comment
Share on other sites

Κουβεντιαζουμε χωρις νοημα μου φαινεται.

ΝΑΙ μπορεις να εισαι αυστηρος και να απαιτεις να τηρουνται οι προδιαγραφες και η μελετη.

 

Το ερωτημα ειναι το εξης : Θα βρεις συνεργεια για να κανουν ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΕΙ Η ΜΕΛΕΤΗ????

 

Εγω απανταω, ΟΧΙ, αν τα εχει επιλεξει ο ιδιοκτητης και με κριτηρια κυριως οικονομικα.

 

Οταν εισαι στην οικοδομη με ολους τους Ταλιμπαν, ΜΙΣΟ ΛΕΠΤΟ να γυρισεις την πλατη σου θα γινει η μλκ.

 

Δυστυχως μπηκαμε σε κακο χωρο, αλλα θα χορεψουμε.

 

Ο καθενας θα δει που τον παιρνει και τι καλυτερο μπορει να κανει.

 

ΥΓ. κ Ροδοπουλε, εδω δεν ειναι Ευρωπη, τα συνεργεια δεν ειναι εκπαιδευμενα και αν εισαι τυχερος θα καταλαβαινουν ελληνικα.

Τα καλα συνεργεια τα επιλεγουν λιγοι γτ απλα κοστιζουν.

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Καλά terry, μην νομίζεις ότι στην Ευρώπη γίνονται όλα τέλεια. Έχω φωτογραφίες από Ρωμη και Μαδρίτη με ουκ ολίγες κακοτεχνίες ακόμα και σε ενίσχυση ξενοδοχείου.

 

Από εκεί και πέρα, είμαστε μηχανικοί και μέσα σε όλα πρέπει να υπολογίζουμε και την γεωγραφική περιοχή του έργου, δηλαδή:

 

ΔΕΝ μπορείς στα Τρίκαλα για παράδειγμα να μελετήσεις οικοδομικό έργο και να χρησιμοποιήσεις ως υλικό Σκυρόδεμα C30/37 και άνω. Θα είσαι εξαρχής ΕΚΤΟΣ. Προβλέπεις και προλαμβάνεις, όπως ακριβώς πράττεις εσύ στον τόπο σου.

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα ξαναπω οτι δεν ειναι μονο η διαθεσιμοτητα των υλικων αλλα και των συνεργειων.

 

Κωστα, εχω πιασει απειρες φορες σφυρι & καλεμι γτ απλα ΞΕΡΩ οτι αν το κανει αλλος θα το κανει σαν τα μουτρα του.

 

Η ενσταση μου ειναι στο "αν εχεις προλεψει μπλα μπλα μπλα ολα τα γινουν οπως πρεπει".

Αμ δε....

 

Συγκρινουμε και την Αττικη Οδο??

Μιλαμε για εργο με λεφτα ιδιωτη και τρελο κερδος απο τη διαχειρηση του.

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.