Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αμοιβή μηχανικού, Φορολογικά


bt.architecture

Recommended Posts

το παράβολο στην εφορία "οικοθεν"

 

Μπορείς να το εξηγήσεις αυτό; Δεν πιστεύω να υπάρχει πρόβλημα να πληρωθεί το "παράβολο" σε άλλη ΔΟΥ από αυτή της περιοχής του προς τακτοποίηση ακινήτου;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ερωτηση:

 

Εχω μητρωο ΤΕΕ ανω 10ετιας

Δικαιουμαι να δηλωσω ελαχιστη αμοιβη 232.5+φπα23%;

και μετα οσο νομιζω στον πελατη για διεκπεραιωση;

 

Αλλιως αν εχω παραπανω αμοιβη για ανω 10ετιας, θα πρεπει

να "κοψω" απο τα extra χρηματα για διεκπαιρεωση για

να μπορεσω να δωσω μια καλη τιμη στον πελατη.

 

σωστα;

 

Ευχαριστω.

Πετρος.

Link to comment
Share on other sites

Λάθος. Μην συγχέουμε τις ελάχιστες αμοιβές μελέτης, ή έστω "μελέτης", με την αμοιβή διεκπεραίωσης. Άσχετα από το τί κάνει ο καθείς μας τελικά...

Link to comment
Share on other sites

ναι αλλα πως θα ειμαι ανταγωνιστικος για να μην παει ο πελατης

στον εργολαβο/χασαπεμπρο που εχει προσλαβει φοιτητη που μολις

πηρε τωρα πτυχιο για να του κανει την δουλεια τσαμπα;

Link to comment
Share on other sites

Αυτή την απάντηση δεν θα στην δώσει κανείς από εδώ μέσα. Πάντως σκέψου αυτό το "άσχετα από το τί κάνει ο καθείς μας". Κοινώς συνάδελφε κρίνε και αποφάσισε τί σε συμφέρει να κάνεις. Επειδή η διεκπεραίωση δεν συμπεριλαμβάνεται στις ελάχιστες αμοιβές, από όσο ξέρω τουλάχιστον, μπορείς να την κάνεις ό,τι θέλεις.

 

Φιλικά πάντως δεν θα ήθελα τέτοιες αναρτήσεις να είναι εκτεθειμένες στο ευρύ κοινό.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάντως επιτρέψτε μου να επιμείνω και να πω ότι στην 1η σελίδα των οδηγιών χρήσης του συστήματος αμοιβών για τις τακτοποιήσεις, έχει στο πινακάκι με τις ελάχιστες επιτρεπτές τιμές, 0,67 και 0,5 ημέρες για 10-20 και 21+ χρόνια εμπειρίας και πάνω... Που σημαίνει ότι τελικά όλοι χρεώνουν αν θέλουν 1000λ. Είναι κάτι που δεν καταλαβαίνω;

Link to comment
Share on other sites

......... Είναι κάτι που δεν καταλαβαίνω;

 

Είναι απλό, η ελάχιστη αμοιβή είναι 1000λ και ΟΧΙ εργασία για διάστημα μίας ημέρας.

Link to comment
Share on other sites

Οταν ο ιδιοκτητης ειναι εταιρια και οχι φυσικο προσωπο οι υπευθυνες δηλωσεις και οι εξουσιοδοτρησεις γινονται με τον ιδιο τροπο;Η υπογραφουν αιτηση και εξουσιοδοτηση ξεχωριστα τα φυσικα προσωπα-μελη της εταιριας;Eυχαριστω εκ των προτερων

Link to comment
Share on other sites

Είναι απλό, η ελάχιστη αμοιβή είναι 1000λ και ΟΧΙ εργασία για διάστημα μίας ημέρας.

 

Δηλαδή; Δε γίνεται δεκτό (βγάζει σφάλμα το σύστημα) να μπει 0,5 ημέρα ή 2,5 ώρες; Αυτό λέει το πινακάκι.

 

Οταν ο ιδιοκτητης ειναι εταιρια και οχι φυσικο προσωπο οι υπευθυνες δηλωσεις και οι εξουσιοδοτρησεις γινονται με τον ιδιο τροπο;

 

Νομίζω ο νόμιμος εκπρόσωπος κινεί τη διαδικασία και υπογράφει ό,τι χρειάζεται. Ο οποίος μπορεί να είναι ο Πρόεδρος, Διαχειριστής κλπ. ανάλογα το είδος του νομικού προσώπου-εταιρείας.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.