Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αμοιβή μηχανικού, Φορολογικά


bt.architecture

Recommended Posts

Συνάδελφοι δραστηριοποιούμαι στην Παλλήνη και όντως ζητάνε πάντα πρωτότυπο έντυπο ΦΕΜ. Το θέμα είναι οτι κρατάω ένα αντίγραφο για την φορολογική μου δήλωση και ποτέ δεν είχα πρόβλημα μ αυτό.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δεν σου έχει γίνει έλεγχος όμως από την εφορία μέχρι σήμερα και μακάρι να μην σου γίνει ποτέ.

Για ρώτα τι πρέπει να έχεις στα βιβλία σου.

Πρωτότυπα ή αντίγραφα?

Link to comment
Share on other sites

erling, αυτό το πράγμα (να κρατάω απλό αντίγραφο του πρωτοτύπου που δίνω στην πολεοδομία) με είχε συμβουλέψει να κάνω και έμπειρος συνάδελφος με δραστηριότητα παντού, προ καιρού. Μην τρελλαθούμε τώρα! Η δήλωση του ΦΕΜ χρειάζεται μόνο για παραπομπή-αναφορά ουσιαστικά στους αριθμούς 2πλοτύπου και στο πρωτόκολλο που παίρνει. Έχει κατατεθεί γνήσιο στη ΔΟΥ ήδη όταν είχε γίνει η υποβολή της δήλωσης! Δεν είναι το ίδιο πράγμα με το να κρατάς αντίγραφα τιμολογίων δαπανών ας πούμε τα οποία προφανώς δεν έχει δει ποτέ η ΔΟΥ...

Link to comment
Share on other sites

Στην απόδειξη που θα κόψουμε στον πελάτη με την κατάθεση της αμοιβής, γράφουμε και την παρακράτηση ΦΕΜ?Δηλαδή

 

  • Καθ. Αμοιβή=232,53 ,
  • ΦΠΑ=53,48

 

  • Οπότε στο ποσό της ΑΠΥ γράφουμε = 286,01 ευρώ και παρακρατήθηκε ΦΕΜ 10%=23,53 ευρώ.

Τις κρατήσεις ΕΜΠ,ΤΣΜΕΔΕ,ΤΕΕ τις αφαιρείτε απο τη δήλωση Ε3 ή πληρώνουμε κερατιάτικα τους "συνεργάτες" μας?

Link to comment
Share on other sites

Εμένα με έχει συμβυλέψει ο λογιστής μου να κρατάω απλό αντιγραφό του φεμ και στην ΑΠΥ να αναγράφω απλώς τον αριθμό στελέχους του ΦΕΜ.

Link to comment
Share on other sites

Γιάννη απλά το αναγράφεις μέσα σε παρένθεση αν και δεν είναι υποχρεωτικό.

πχ

>
Αμοιβή Ρύθμισης Ν.3843/2010 ---> 232,53€
(παρακρατήθηκε ΦΕΜ: 23,53€ με το υπ' αριθμ ...)
|
\/
Συνολο ------------------------> 232,53€
ΦΠΑ 23% -----------------------> 53,48€
Πληρωτέο ----------------------> 286,01€

Εκτιμάται και απο τον πελάτη, που δεν τα ζήτησες εξτρα!

 

Επι της ευκαιρίας, έχω μια άλλη απορία περί φορολογικών, που συζητούσαμε με έναν πελάτη.

 

Το ποσό του ειδικού προστίμου, μπαίνει στην φορολογική δήλωση και μετράει στα έξοδα του νοικοκυριού σαν απόδειξη;

Είναι ένα ευκαταφρόνητο ποσό και ουσιαστικά το αποδεικτικό πληρωμής που έχει στα χέρια του ο πελάτης είναι μόνο μια σφραγισμένη αίτηση!

Πως αποδεικνύεται το ποσό που πληρώθηκε;

Το διπλότυπο του παραβόλου και της τράπεζας κατατίθενται στην πολεοδομία.

Link to comment
Share on other sites

Πως είναι δυνατό να γραφτεί στην ΑΠΥ ο αριθμός του ΦΕΜ, από τη στιγμή που η έκδοση της ΑΠΥ προηγείται χρονικά της πληρωμής του ΦΕΜ;

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά , όταν λέμε "παρακρατήθηκε" εννοούμε , ότι παρακρατήθηκε από τον λήπτη του φορολογικού στοιχείου και ο οποίος ΕΧΕΙ ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ να το αποδώσει στην ΔΟΥ .

Εδώ το αποδίδουμε εμείς και είναι σαν προκαταβολή φόρου .

Εγώ επειδή είμαι και αρχαίος , νομίζω ότι το ΦΕΜ , που είναι επίσης αρχαίο , πρέπει να επιβαρύνει τους πελάτες γιατί είναι στην παλαιά λογική του Φ.Κ.Ε. Δηλαδή του φόρου κύκλου εργασιών τον οποίον πλήρωνε επιπλέον ο πελάτης .

 

Αυτός καταργήθηκε μετά την επιβολή του ΦΠΑ στις αρχές της δεκαετίας του 80 , αλλά το ΦΕΜ παρέμεινε και μόνο γιά τους μηχανικούς , μιά και δεν νομίζω ότι υπάρχει προκαταβολή φόρου εισοδήματος σε πράξεις λιανικής με ιδιώτες σε άλλο επάγγελμα .

 

Η παρακράτηση φόρου υπάρχει μόνο σε συναλλαγές μεταξύ επαγγελματιών και κυμαίνεται από 1 % στις εργολαβίες , μέχρι 20 % στο μπλοκάκι .

 

Αρα δεν έχει νόημα να καταγράφετε ο αριθμός ΦΕΜ στο μπλοκάκι , ενώ έχει νόημα το αντίθετο .

 

Επίσης μην ξεχνάτε ότι ΦΕΜ επιβάλλεται μόνο γιά τις άδειες και όχι γιά άλλες εργασίες μηχανικού .

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.