Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αμοιβή μηχανικού, Φορολογικά


bt.architecture

Recommended Posts

αυτή είναι απλώς μια ερμηνεία που θέλησε να δώσει ένας (ομολογουμένως) ευσυνείδητος υπάλληλος της εφορίας. Κατά την άποψή μου, σωστά μπαίνει η σφραγίδα στο ΦΕΜ (στην Παλλήνη ανήκω και πάντα μου το δίνουν σφραγισμένο). Είναι η απόδειξη ότι το χαρτί αυτό παρελήφθη από την εφορία. Είναι, βεβαίως, δήλωση του μηχανικού, αλλά αυτό που παίρνουμε πίσω είναι η απόδειξη ότι κάποιος από την υπηρεσία το παρέλαβε και εκδόθηκε διπλότυπο με "τάδε" αριθμό.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συνάδελφε, η εφορία θέλει πρωτότυπο ΦΕΜ για την επιστροφή του φόρου. Τι θα γίνει με αυτά; Εγώ να την χάσω την επιστροφή;

 

Επίσης, δεν δέχονται 4 δηλώσεις προκαταβλητέου φόρου. Μου το ξέκοψαν: "2 κρατάμε εμείς, το ένα πάει στο ΚΕΠΥΟ, το ένα μένει στην ΔΟΥ. Ένα παίρνει ο μηχανικός το οποίος μπαίνει στην δήλωση."

Και κατά την γνώμη μου έχου απόλυτο δίκιο, δεν είναι θέμα ερμηνείας. Είναι θέμα νόμου:

"Η καταβολή αποδεικνύεται με την προσκόμιση του οικείου τριπλότυπου της αρμόδιας δημόσιας οικονομικής υπηρεσίας."

 

Δηλαδή, προσπαθούνε κάποιοι να πληρώσουνε λεφτά (με τις ευλογίες του κεντρικού κράτους). Με ποιο δικαίωμα κάποιοι υπάλληλοι "ερμηνεύουν" το νόμο κατά το δοκούν, παρακωλύοντας την διαδικασία και προκαλώντας εγκεφαλικά σε εμάς και στους δυσανασχετημένους ιδιοκτήτες;

Link to comment
Share on other sites

όχι βέβαια και να χάσεις την επιστροφή!

δεν είμαστε για να χαρίζουμε κιόλας στην εφορία! (τώρα μάλιστα που ετοιμάζεται να μας σκίσει...)

στην θέση σου θα προσανατολιζόμουν να ...σπρώξω στην πολεοδομία γνήσιο αντίγραφο της δήλωσης ΦΕΜ (ένας κόπος παραπάνω να πας στο ΚΕΠ αλλά όχι και να χάσεις τον προκαταβεβλημένο...)

νομίζω όμως, όπως έχω αναφέρει ξανά, ότι μπορούν να επικυρώσουν για το γνήσιο του αντιγράφου και οι ίδιοι στην πολεοδομία -αν κόπτονται τόσο πολύ πια, ας δουν το γνήσιο (πάρτο μαζί αλλά ΜΗΝ το δώσεις) και ας επικυρώσουν με τη δικιά τους "στρογγυλή"...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδελφοι. Έκανα το λάθος να δώσω στον πελάτη σήμερα το πρωί να κόψει τα παράβολα και αντί για παράβολο 350€ έκοψε παράβολο των 250€ και μου το έφερε σήμερα το απόγευμα.

Έχει τύχει σε κάποιον παρόμοια περίπτωση; Πως το αντιμετώπισε;

Link to comment
Share on other sites

σίγουρα δεν θα πάρεις πληρότητα με μικρότερο παράβολο, οπότε χρειάζεσαι συμπληρωματικό παράβολο. Τώρα, είναι πολύ πιθανό να μην ανοίγει το σύστημα στον συγκεκριμένο κωδικό για ποσά άλλα από 250 ή 350 ευρώ (ας ρωτήσεις για σιγουριά, αλλά είναι το πιθανότερο).

Στην θέση σου θα ρωτούσα στην πολεοδομία αν έχουν αντίρρηση να κοπεί άλλο ένα παράβολο των 250. Μικρό το κακό, θα προκαταβάλει 150 ευρώ παραπάνω το οποίο θα αφαιρεθεί από το τελικό ποσό που πρέπει να πληρώσει (το οποίο ελπίζω να μην είναι μικρότερο από 500...!)

 

Αν τελικά κόψεις δεύτερο παράβολο των 250, σιγουρέψου όταν θα πάρεις το πρόστιμο ότι έχουν αφαιρέσει 500 ευρώ και όχι 250 ή 350

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ συνάδελφε αλλά θα ήθελα και τη γνώμη κάποιου που του έτυχε παρόμοιο γεγονός λανθασμένου παραβόλου 250€ αντί για 350€.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή βλέπω έχεις ποντιακό επίθετο, να είσαι επιφυλακτικός με πόντιους πελάτες... :)

 

Πέρα από την πλάκα, γι' αυτό φωνάζουμε εδώ μέσα να ζητάμε Ελάχιστη αμοιβή + ένα ποσό για την διεκπεραίωση του φακέλου. Να αναλαμβάνουμε εμείς το τρέξιμο, να το πληρωνόμαστε και να γίνεται σωστά.

 

Τώρα αφού το λάθος έγινε, κάνε ένα ερώτημα στην εφορία εάν γίνεται να πληρώσεις την διαφορά, να καταργηθεί το παλιό παράβολο και να κοπεί ένα νέο στα 350€ ή εάν μπορεί να κοπεί συμπληρωματικό παράβολο των 100€.

Επειδή δεν έχει γίνει μνεία μέχρι σήμερα, αμφιβάλλω εάν κάποιος άλλος στο φόρουμ έχει συναντήσει παρόμοια περίπτωση.

 

Το άσχημο είναι πως το παράβολο έχει τα στοιχεία του ιδιοκτήτη, δε μπορεί να χρησιμοποιηθεί σε άλλη περίπτωση και ούτε υπάρχει δυνατότητα εξαργύρωσης.

Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω ότι μπορεί να γίνει τίποτα. Μάλλον το έχασε το 250άρι. Τα διπλότυπα ακυρώνονται μόνο την ίδια μέρα με την έκδοσή τους και δυνατότητα πληρωμής άλλου ποσού πέρα από 250 ή 350 δεν υπάρχει για τον ΚΑΕ των ρυθμίσεων του Ν. 3843.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε, η εφορία θέλει πρωτότυπο ΦΕΜ για την επιστροφή του φόρου. Τι θα γίνει με αυτά; Εγώ να την χάσω την επιστροφή;

 

Επίσης, δεν δέχονται 4 δηλώσεις προκαταβλητέου φόρου. Μου το ξέκοψαν: "2 κρατάμε εμείς, το ένα πάει στο ΚΕΠΥΟ, το ένα μένει στην ΔΟΥ. Ένα παίρνει ο μηχανικός το οποίος μπαίνει στην δήλωση."

Και κατά την γνώμη μου έχου απόλυτο δίκιο, δεν είναι θέμα ερμηνείας. Είναι θέμα νόμου:

"Η καταβολή αποδεικνύεται με την προσκόμιση του οικείου τριπλότυπου της αρμόδιας δημόσιας οικονομικής υπηρεσίας."

 

Δηλαδή, προσπαθούνε κάποιοι να πληρώσουνε λεφτά (με τις ευλογίες του κεντρικού κράτους). Με ποιο δικαίωμα κάποιοι υπάλληλοι "ερμηνεύουν" το νόμο κατά το δοκούν, παρακωλύοντας την διαδικασία και προκαλώντας εγκεφαλικά σε εμάς και στους δυσανασχετημένους ιδιοκτήτες;

 

Εμενα παντα ενα αντιγραφο του ΦΕΜ μου υπογραφουν και μου σφαγιζουν...Οσες φορες εχω παει με 2 δεν σφραγιζουν το δευτερο και δεν κρατανε κανενα αντιγραφο..

Στην πολεοδομια παει το πρωτοτυπο σφραγισμενο και το πρωτοτυπο διπλοτυπο...

Για την φορολογικη δηλωση κραταω ενα αντιγραφο εγω (ΦΕΜ+διπλοτυπο) για να το εχω και ενα αντιγραφο βαζω στη δηλωση....

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κάποιος να μου πει τι γίνεται στην περίπτωση τακτοποίησης παταριού (23τμ) σε κατάστημα στο οποίο είναι τρεις συνιδιοκτήτες. Πιο συγκεκριμένα, πόσα παράβολα των 350 ευρώ πρέπει αν εκδοθούν, και πόσες αμοιβές μηχανικού;

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.