Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αμοιβή μηχανικού, Φορολογικά


bt.architecture

Recommended Posts

Τελικά η διόρθωση έγινε στην ΔΟΥ χειρόγραφα και με στρογγυλή σφραγίδα. Ωστόσο ο άνθρωπος που έστειλα έκανε πρώτα μία παταγωδώς αποτυχημένη απόπειρα σε κάποια πολεοδομία. Όπως και να 'χει ευχαριστώ πολύ τον συνάδελφο TOPOAKIS για τις (βάσιμες και ευστοχότατες) οδηγίες του. Θα συμφωνήσω να ξεκαθαρίζουμε ότι παραθέτουμε απλώς απόψεις ή και εμπειρίες όταν δεν είμαστε σίγουροι για κάτι.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλημέρα, θα ήθελα να ρωτήσω αν πρέπει να κόψω χαρτόσημο 2 τοις χιλίοις για την αμοιβή

για Ημιυπαίθριους εκτός απο προκαταβλητό 10%, τσμεδε 2% - ΕΜΠ 1%-χαρτ 2.4% ?

 

Εχω κάνει αρκετούς Ημιυπαίθριους αλλά σε κανένα δεν άκοψα χαρτόσημο 2 τοις χιλίοις ?

στην πολεοδομία δε μοθ το ζήτησαν.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα παιδιά!χρόνια πολλά σε όλους και με το καλό να έρθει ο νέος χρόνος! θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση και παρακαλώ ας μου απαντήσει κάποιος που το έχει κάνει. έχω έναν δικό μου ημ/υπ σε πρώτη κατοικία. Πήγα στο τεε και έκανα ότι χρειαζόταν για να μου δώσουν το πιστοποιητικό της απαλλαγής από την αμοιβή. οι ερωτήσεις μου είναι οι εξής:

1. λογικά δεν κόβω απόδειξη, επομένως δεν πληρώνω φπα?

2. στην ετε θα πληρώσω μόνο για τσμεδε-εμπ?

3. θα πληρώσω φεμ κανονικά? (δεν θέλω να έχω απαλλαγή για ένα τέτοιο ποσό από την στιγμή που έχω μια φορά το δικαίωμα).

4. στον φάκελο της πολεοδομίας πρέπει να υπάρχει η αίτηση κ η υπ. δήλωση μου(αυτά τα έφτιαξα στο τεε και τους τα έδωσα για να μου φτιάξουν το πιστοποιητικό) ή αρκεί το πιστοποιητικό????

αν έχετε να προσθέσετε και τίποτα άλλο θα με βοηθούσε. ρωτάω γιατί μίλησα με το τεε και μου είπαν ότι το συγκεκριμένο θέμα επειδή δεν διευκρινίζεται στον νόμο είναι λίγο μπέρδεμα και γενικά υπάρχει και μια σύγχυση στις δου....αν είναι έτσι τότε πως θα κατατοπιστούμε????ευχαριστώ προκαταβολικά!!!

Link to comment
Share on other sites

Από πού προκύπτει ότι έχεις μόνο μια φορά το δικαίωμα?

Διάβασε εδώ για το θέμα που ρωτάς.

Ν.3843/10-Τακτοποίηση ιδιοκτησίας μηχανικού

http://www.michanikos.gr/showthread.php?t=20864

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, θα ήθελα να ρωτήσω αν πρέπει να κόψω χαρτόσημο 2 τοις χιλίοις για την αμοιβή

για Ημιυπαίθριους εκτός απο προκαταβλητό 10%, τσμεδε 2% - ΕΜΠ 1%-χαρτ 2.4% ?

 

Εχω κάνει αρκετούς Ημιυπαίθριους αλλά σε κανένα δεν άκοψα χαρτόσημο 2 τοις χιλίοις ?

στην πολεοδομία δε μοθ το ζήτησαν.

 

Πού το βρήκες το 2 τοις χιλίοις? Πρώτη φορά το ακούω

Link to comment
Share on other sites

@sada

Λοιπόν επειδή έχω απαντήσεις επί του θέματος και αμελούσα τόσες μέρες να σας ενημερώσω θα τις βάλω εδώ. Παρακαλώ κάποιον mod να τις μεταφέρει στο κατάλληλο θέμα:

 

1) Όσον αφορά το στοιχείο. Ρώτησα στη ΔΟΥ μου. Στο "εισόδημα" μου είπαν "δεν μας αφορά, ρώτα στους ελεγκτές". Πήγα στον επόπτη των ελεγκτών. Ξεκίνησε από ΑΠΥ με ένδειξη δωρεάν, του ανέφερα εγώ περί στοιχείου αυτοπαράδοσης (μου είπε "κι αυτό γίνεται" αν θέλω το παίρνω από ένα βιβλιοπωλείο), για σιγουριά μου είπε να ρωτήσω και στον ΚΒΣ (αν θα πρέπει να είναι θεωρημένο) αν και ο ίδιος υποστήριξε ότι είναι αθεώρητο. Το ρεζουμέ της απάντησής του ήταν: "μην ασχολείσαι-μην κόβεις τίποτα εφόσον δεν προκύπτει εισόδημα". Ο μόνος λόγος να κοπεί στοιχείο αυτοπαράδοσης, είναι ο ΦΠΑ επί των δαπανών, που πρέπει θεωρητικά να αποδοθεί, ο οποίος όμως παραδέχθηκε και ο ίδιος ο επόπτης ότι είναι εντελώς "απροσδιόριστος" (μπορώ να επικαλεστώ δηλαδή ότι απλά έχω δαπάνες μηδέν).

2) Από όσο κατάλαβα, ούτε ΤΣΜΕΔΕ-ΕΜΠ χρειάζεται να πληρωθεί στην ΕΤΕ, γιατί πολύ απλά και τυπικά δεν υπάρχει αμοιβή (εφόσον παίρνεις απαλλαγή). Παρ'όλα αυτά έκοψα ένα γραμμάτιο κρατήσεων να το έχω μαζί καλού κακού και αν δε μου το ζητήσουν στην Πολεοδομία, θα το χρησιμοποιήσω για κάποια άλλη δουλειά.

3) Δεν πληρώνεις ΦΕΜ. Συμπληρώνεις κανονικά έντυπο δήλωσης με το ποσό και το ΦΕΜ που αναλογεί, και πας στο "εισόδημα" και παίρνεις απαλλαγή. Όσον αφορά αυτό το "μια φορά στη ζωή μας", δεν ξέρω πως προέκυψε ως φήμη από κάποιους συναδέλφους. Στη ΔΟΥ μου είπαν ότι όσες φορές και αν τους πάω απαλλαγή από το ΤΕΕ, εφόσον δεν προκύπτει εισόδημα, θα μου δίνουν κάθε φορά απαλλαγή και από το ΦΕΜ. Είναι θέμα του ΤΕΕ δηλαδή το αν δίνει μια φορά απαλλαγή αμοιβής ή απεριόριστες (και δε νομίζω να υπάρχει πρόβλημα να δίνει πάνω από μια).

 

ΠΡΟΣΟΧΗ: Για να μην τρέχεις 2η φορά, πήγαινε ξανά και στην ΔΟΥ, τα δικαιολογητικά που πήγες στο ΤΕΕ για την απαλλαγή. Δηλαδή συμβόλαιο, και υπεύθυνη δήλωση ότι παραμένεις ιδιοκτήτης (εμένα με έβαλαν να γράψω επιτόπου νέα υπ. δήλωση που να δηλώνω ότι είμαι ακόμα ιδιοκτήτης) αλλά δεν επέμεναν για το συμβόλαιο (τους είπα ότι δεν βλέπω το λόγο και δεν το είχα μαζί οπότε το "προσπέρασαν").

Link to comment
Share on other sites

Πάντως ακόμη και με απαλλαγή αμοιβής, τις κρατήσεις υπερ ΤΕΕ 2,048% δε τις γλιτώνουμε. (πρέπει να πληρωθεί στο ΤΕΕ για να πάρεις την απαλλαγή)

Δεν μπορώ να καταλάβω πως μας υποχρεώνουν να πληρώσουμε ποσοστό από θεωρητικό ποσό ενώ θα έπρεπε να πάρουν το 2,048% του 0,00€!

Link to comment
Share on other sites

Πάντως ακόμη και με απαλλαγή αμοιβής, τις κρατήσεις υπερ ΤΕΕ 2,048% δε τις γλιτώνουμε. (πρέπει να πληρωθεί στο ΤΕΕ για να πάρεις την απαλλαγή)

 

Για κάτσε : και τον κόπο του "γραφείου Δικαστικού" που το βάζεις ; Εδώ κάθισε η κυρία, δακτυλογράφησε ολόκληρη επιστολή, τη σφράγισε.. Για βάστα λίγο, έτσι αϊντε, τσάμπα ... ;

Link to comment
Share on other sites

Μου έτυχε προς τακτοποίηση πυλωτή όπου ένα τμήμα έχει γίνει κατοικία και ένα άλλο αποθήκη (σε επαφή αλλά ανεξάρτητη). Θα υποβάλλω δυο φακέλους; Και στην περίπτωση αυτή θα πρέπει να καταβληθούν και δυο αμοιβές;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.