Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αμοιβή μηχανικού, Φορολογικά


bt.architecture

Recommended Posts

έχεις απόλυτο δίκιο nrg αφού φαντάσου κάποιον για την τακτοποίηση με 5% πρώτης κατοικίας να θέλει 800Ε πρόστιμο και περισσότερα για μισή σελίδα Α4.Παιδιά ας είμαστε λογικοί, θα χάσουμε την εκτίμηση απο το κόσμο και αυτό θα έχει και συνέπειες.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δεν θα κάνουμε άλλωστε και καμιά σοβαρή μελέτη. Στο υπόδειγμα της τεχνικης εκθεσης του ΥΠΕΚΑ θα συμπληρώσουμε τα στοιχεία που απαιτούνται. Και να μην ακουω για το πήγαινε έλα στην πολεοδομία γιατί προφανώς η όλη διαδικασία δεν θα έχει κάμια σχέση με την διαδικασία των οικοδομικών αδειών. Και αν όλα είναι καλά, απαιτέιται ΜΙΑ επισκεψη στην πολεοδομια για την κατάθεση του φακέλου. Απο εκέι και πέρα θα αποσταλεί στον ιδιοκτήτη εντος 60ημερων το "μπιλετακι" με το πρόστιμο και αφού καταθέσει τα χρήματα θα πρέπει να πάμε την απόδειξη πίσω στην πολεοδομία. Αν αυτή η δουλειά κοστολογείται απο εσάς 1500Ε ΟΚ πάω πάσο.

Link to comment
Share on other sites

Αναρωτιεμαι αν αυτοι που υποστηριζουν οτι 1500 Ευρω ειναι ενα φυσιολογικο ποσο εχουν βγαλει ποτε 1500 Ευρω και με τι κοπο. 1500 Ευρω κυριοι ειναι ενας παρα πολυ καλος μισθος και εμεις θα τα βγαλουμε με δουλεια 1-2-3 ημερων;

 

Αν τα πραγματα ειναι οσο απλα φαινονται στην ερμηνευτικη τοτε 200-300 Ευρω ειναι ενα αρκετα ικανοποιητικο ποσο το οποιο μπορει να ανεβει αναλογα ποσο μπερδεμενη περιπτωση ειναι, αλλα μονο που σκεφτομαι να ζητησω 1500 Ευρω με πιανουν τα γελια. Σκεφτειτε τα μουτρα του πελατη που θα του ζητησετε περισσοτερα και απο το προστιμο για μια κολλα Α4 και 1-2 επισκεψεις στο χωρο και τη πολεοδομια.

 

Εγω δεν υποστηριζω τα 1500Ε....αλλα συναδελφε μαλλον πως τα εχεις δει ολα ροδινα μεχρι τωρα.... Η κοινη λογικη ξερεις τι μου λεει εμενα..οτι κανεις δε θα παει να κανει την τακτοποιηση για 5τμ ΗΧ που απλα εκλεισε και μεγαλωσε το υπνοδωματιο και ολα τα αλλα καλα, συμφωνα με την αδεια..Θα πανε αυτοι τα εχουν κανει π#$%#@ στην παρανομια... Αντε πηγαινε με 300Ε να μπλεξεις με τον καθε τρελο..Εγω πιστευω οτι η αμοιβη πρεπει να ειναι αναλογη της υποθεσεις... Να γινεται συμφωνια με τον πελατη και να εκδιδεται γαυτο το ποσο μια εντολη πληρωμης απο το ΤΕΕ...

 

Με τη λογικη τη δικη σου....Κ μια στατικη μελετη για 150τμ που βγαινει σε ενα απογευμα (πιθανον) δεν αξιζει 1500Ε....

Link to comment
Share on other sites

Αν αναφερόμαστε σε απλές περιπτώσεις αλλά πάντα με αυτοψία τότε ναι τα 300 ευρώ είναι καλά. Αν όμως έχουμε στο μυαλό μας να κάνουμε μια απλή διεκπεραίωση της υπόθεσης, πηγαίνοντας μόνο μέχρι την πολεοδομία, τότε και υποβαθμίζουμε τους εαυτούς μας και κινδυνεύουμε μελλοντικά να βρεθούμε αντιμέτωποι με δυσάρεστες καταστάσεις. Αυτό ήθελα μόνο να τονίσω. Από εκεί και μετά ας αναλάβει ο καθένας τις ευθύνες του.

Link to comment
Share on other sites

Η κάτοψη που αναφέρεται στα δικαιολογητικά θα είναι η εγγεκριμένη της οικοδομικής άδειας ή θα δείχνει τη πραγματική κατάσταση?

Link to comment
Share on other sites

@terry συμφωνουμε οτι η καθε περιπτωση ειναι διαφορετικη αλλα τα ποσα που αναφερθηκαν ειναι εξωφρενικα. Οσο αφορα τη στατικη μελετη υπαρχει μεγαλη διαφορα στην ευθυνη σε συγκριση με τους η/χ. Για το αν τα εχω βρει ροδινα, νεος μηχανικος (1 ετους) στη Θεσσαλονικη...

 

@georgecv η εγκυκλιος αναφερει οτι πρεπει να σημειωνεται ο χωρος που αλλαξε χρηση, οποτε και με τις παλιες κατοψεις λογικα θα γινεται η δουλεια μας. Φυσικα απο πολεοδομια σε πολεοδομια εχουμε να ακουσουμε...

Link to comment
Share on other sites

Η κάτοψη που αναφέρεται στα δικαιολογητικά θα είναι η εγγεκριμένη της οικοδομικής άδειας ή θα δείχνει τη πραγματική κατάσταση?

 

Στην εγκεκριμένη αναφέρετα ο νόμος. Αν η εγκεκριμένη κάτοψη έχει τόσο μεγάλες διαφορές από την υλοποιημένη κατάσταση, έχει σοβαρότερους μπελάδες ο ιδιοκτήτης από την "τακτοποίηση" του ημιυπαίθριου.

Link to comment
Share on other sites

υπάρχουν πολλές αγγελίες απο συναδέλφους και η πιό ακριβή είναι 250Ε.(λογικό).Ο κόσμος δεν έχει λεφτά και πρέπει να είμαστε λογικοί.¨Ελάτε στη θέση τους για μία απλή τεχνική έκθεση κόλλα Α4 ,πού για όσους έχουν δει το υπόδειγμα απαξιώνουμε τις σπουδές μας και την επιστήμη μας , αν υποστηρίξουμε ότι απαιτεί πάνω από 10 λεπτά χρόνο.

Link to comment
Share on other sites

Συναδελφε katrmp....

 

Εχεις κανει 5 ποστ ρωτωντας το διο πραγμα... Κατα τη γνωμη ΟΧΙ δεν μπορει ο μηχανολογος...Οσο αφορα τις αμοιβες....ΔΕΝ εχεις καταλαβει οτι δεν ειναι μονο μια κολλα Α4....τι λεμε τωρα 10 μερες...

 

Πες μας που ειδες τις αγγελιες να κανω αυριο το πρωι επωνυμη καταγγελια...

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω ρε συνάδελφοι τί ηλικία έχετε αλλά γίνονται πολλές μακακίες και συνήθως την πληρώνει ο μηχανικός. Σας ανέφερα και πιο πάνω τί λέει ο νόμος περί ευθυνών μηχανικού και εσείς ακόμα επιμένετε να παραμένετε σε εγκεκριμένα σχέδια και εγώ δεν ξέρω τί άλλο. Το πρώτο πράγμα που κάνει ο μηχανικός όταν εργάζεται με υφιστάμενα, από μια απλή τεχνική έκθεση έως άδεια προσθήκης, είναι να κάνει αυτοψία γιατί με το που θέσει την υπογραφή φέρει την ευθύνη της μη καταγγελίας παρανομιών. Ήδη σε άλλο θέμα είχαμε συζητήσει το ζήτημα του ελέγχου όλων των κτηρίων από το '80 έως και σήμερα από το κράτος, κράτος που στοχοποιεί τους μηχανικούς/κατασκευαστές σε αυτές τις περιπτώσεις.

 

Κατά τα άλλα για τα λεφτά έχετε δίκιο αλλά προσωπικά δεν θα έβαζα την υπογραφή μου για 300 ευρώ για μια τεχνική έκθεση που θα αφορούσε οικοδομή που βρίθει στις παρανομίες.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.