Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αμοιβή μηχανικού, Φορολογικά


bt.architecture

Recommended Posts

Η αμοιβη για την οποια συζηταμε για την ωρα δεν περιλαμβανει (τυπικα) το τρεξιμο καθως οπως αναφερει και ο νομος η αιτηση γινεται απο τον ιδιοκτητη ή απο αλλον με εξουσιοδοτηση..

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αν ρίξτε μια ματιά στην ιστιοσελίδα του ΥΠΕΚΑ αναφέρει επι λέξη:

...και παραστατικό αμοιβής μηχανικού όπως αυτή προκύπτει σύμφωνα με τον κώδικα ελάχιστων αμοιβών του ΤΕΕ...

άρα ελάχιστη αμοιβή +23%, +10%,+3%,+2,048% δηλ 1102,05+419,31=1521,36 ευρουδάκια μια χαρά πχ. για τον Μάριο .... που είναι πελάτης μου με 3,36τ.μ. κλεισμένο ηχ.! συν βέβαια το πρόστιμο.

Παίζεται μεγάλο παιχνίδι με τις καταθέσεις των αμοιβών και το ΤΕΕ δεν θα χάσει αυτή την ευκαιρία!

Ο νοών νοήτω

 

όποιος δεν έχει φαντασία πεθαίνει από έκπληξη! (Μάης '68).

Link to comment
Share on other sites

νομίζω πως ετοιμάζονται και διάφορες εφαρμογές για τον υπολογισμό της αμοιβής μας..

πήρα το πρωί τη Civiltech τηλέφωνο και μου είπαν ότι περιμένουν κ αυτοί κάποιες διευκρινήσεις για να ολοκληρώσουν ένα extra προγραμματάκι που θα προωθήσουν για αυτό το σκοπό.. μετά το τέλος της επόμενης εβδομάδας λέει θα ξέρουμε τι ακριβώς θα γίνει..

 

τι να πω, πολύ μπέρδεμα η όλη κατάσταση και πιστεύω δυστυχώς τζαμπα αναρωτιόμαστε τι τακτοποιείται κ τι όχι, αφού μάλλον όλα θα τακτοποιούνται με το ανάλογο φακελάκι στον υπάλληλο της πολεοδομίας..¨/

Link to comment
Share on other sites

alexandrosDia, ακόμα και 5000λ να είναι η αμοιβή, ο πελάτης θα πληρώσει 1355,52€. τα υπόλοιπα που έχεις παραπάνω (10% ΦΕΜ, 3% ΤΣΜΕΔΕ, 2,048% ΤΕΕ) αφορούν εμάς και όχι τον πελάτη.

Link to comment
Share on other sites

θα βγάλει ανακοίνωση το ΤΕΕ επί του θέματος η οποια αναμένεται αύριο, μεθαύριο...

Λέγεται ότι θα ειναι 450€ και θα είναι μάλλον μέσω Ε.Τ.Ε

Link to comment
Share on other sites

alexandrosDia, ακόμα και 5000λ να είναι η αμοιβή, ο πελάτης θα πληρώσει 1355,52. τα υπόλοιπα που έχεις παραπάνω (10% ΦΕΜ, 3% ΤΣΜΕΔΕ, 2,048% ΤΕΕ) αφορούν εμάς και όχι τον πελάτη.

 

Εγω στον πελατη τα χρεωνω....Επι της αμοιβης ειναι...Δλδ ΦΠΑ δεν του βαζεις??

Link to comment
Share on other sites

Ο ΦΠΑ καταβάλλεται από τον πελάτη. Ο ΦΕΜ προκαταβάλλεται από εμάς και αφαιρείται από τον φόρο που θα κληθούμε να πληρώσουμε του χρόνου ειδάλλως επιστρέφεται. 3% ΤΣΜΕΔΕ αφορά τον μηχανικό. Το 2,048% είναι επειδή μας κάνει την χάρη το ΤΕΕ να έχουμε όψεως στην ΕΤΕ χωρίς άλλα έξοδα. Επίσης 3% ΤΣΜΕΔΕ & 2,048% ΤΕΕ είναι δικές μας υποχρεώσεις και όχι του πελάτη. Ασχέτως του τί γίνεται στην πράξη.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι, τα 300-400 ευρώ που συζητάτε, είναι αστείο ποσόν. Για την επίσκεψη, την μέτρηση, το μάζεμα της χαρτούρας και όοοολη τη γραφειοκρατεία στην πολεοδομία με τουλάχιστον 3 επισκέψεις (= 3 μεροκάματα..αν βάλουμε μετακινηση και βενζίνες) συζητάμε σύνολο για τουλάχιστον 4 μεροκάματα. 400:5 = 80 ευρώ για να φάς όλη τη μέρα στις μετακινήσεις... Και αυτά όταν όλα είναι ομαλά. Αν δεν έχουν τηρηθεί τα αρχικά σχέδια της αδείας τότε τρέχα γύρευε. Η ελάχιστη του 5000λ (1300 ευρώ) είναι λογική.

Link to comment
Share on other sites

Η ελάχιστη αμοιβή είναι υπερβολική για το γράψιμο μιας τεχνικής έκθεσης μισής σελίδας, σύμφωνα με τα υποδείγματα του ΥΠΕΚΑ. 300 ευρώ πιστευω είναι μια αξιοπρεπής τιμή. Ας σκεφτούμε και λίγο τον κόσμο. Η μετρηση είναι 5λεπτά υπόθεση με ένα αποστασιόμετρο. Και όσο για τις μετακινήσεις όσοι είστε σε μεγάλες πόλεις μάζεψτε 2-3 τακτοποιήσεις πριν πάτε. Εγώ που είμαι σε μικρή πόλη η μόνη μετακίνηση είναι μεχρι το ακίνητο. Στην πολεοδομία πάω με τα πόδια. Δεν μιλάμε βέβαια για περιπτώσεις που έχουν δυσκολίες. Εκεί κρίνεις ανάλογα με την περίπτωση αν σε συμφέρει ή όχι.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.