Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δημοσιεύθηκε σε ΦΕΚ ο νόμος "Ταυτότητα κτιρίων, υπερβάσεις δόμησης κλπ"


achille

Recommended Posts

συναδερφε εννοω μεταφορα συντελεστη.

 

θα πάρεις μόνο τον Σ.Δ. της περιοχής σου.

 

Σε περίπτωση που το τοπογραφικό αδείας είναι μέσα στον φάκελλο αλλά κατα λάθος δεν έχει σφραγίδα θεώρησης η πολεοδομία αρνήθηκε να μου το κάνει ακριβές αντίγραφο.

Τι κάνουμε σε αυτήν την περίπτωση. Αν υπογράψει υπεύθυνη υ/δήλωση ο ιδιοκτήτης όπως αναφέρει στην δεύτερη εγκύκλιο είμαστε καλυμμένοι ή πάμε για θεώρηση τοπογραφικού?

 

Υ.Δ. και πιστεύω ότι δεν θα έχεις πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Κάπου έχει απαντηθεί αλλά είναι δύσκολο να ψάξω 79 σελίδες. ιδιοκτήτης διαμερίσματος (κατοικίας) προτίθεται να τακτοποιήσει των Η/Χ. Το θέμα είναι ότι καθώς βρίσκεται σε εμπορικό σημείο, υπάρχουν πολλές πιθανότητες στο μέλλον να χρειαστεί αλλαγή χρήσης σε γραφείο ή ιατρείο (το είχε ήδη νοικιάσει ένα φεγγάρι σε Ψυχολόγο, δεν ξέρω τι γίνεται για άλλες ειδικότητες όμως). Τι μπορεί να γίνει; Θα είναι πλέον απαγορευτική οποιαδήποτε αλλαγή χρήσης; Το αυτό και για άλλα 2 καταστήματα στο ίδιο κτίριο με κλειστούς Η.Χ. Μπορεί να χρειαστεί να γίνουν γραφεία στο μέλλον κλπ.

Link to comment
Share on other sites

tpanag,

 

Αυτό που έχω καταλάβει από το σημείο 18, της Εγκυκλίου 8/2010, είναι ότι αν κάποιος

τακτοποιήσει τον ΗΧ σε κατοικία, τότε δε μπορεί μετά να έρθει και να αλλάξει και πάλι

τη χρήση του (πχ. σε κατάστημα υγειονομικού ενδιαφέροντος).

 

Άποψή μου είναι όμως, ότι πρέπει να τακτοποιηθεί ο ΗΧ

γιατί ακόμη και σε πιθανή μελλοντική μετατροπή σε άλλη χρήση

πιθανώς να μη χρειαστεί "αλλαγή χρήσης". Δηλαδή να το νοικιάσει

πχ σαν γραφείο.

 

Δες κι εδώ http://www.michanikos.gr/showthread.php?t=15983

για το πότε απαιτείται αλλαγή χρήσης.

Link to comment
Share on other sites

και εγώ για αλλαγή διαρρυθμίσεων θα πήγαινα

το θέμα είναι αν προλαβαίνεις μέριτ ο τέλος του χρόνου

(πριν λήξει η προθεσμία για τακτοποίηση ώστε να έχεις μια καβάντζα)

''ΣΕΙΣΜΟΑΔΕΙΑ'' του 1999,κατά την οποία εγκρίθηκαν ΜΟΝΟ σχέδια στατικών (ενισχύσεις υποστηλωμάτων) και εγκρίθηκε η κατασκευή περιμετρικών τοιχείων στο χώρο της ''pilotis' ΜΕΧΡΙ ΤΗΝ ΟΡΟΦΗ ΤΗΣ,οπότε η pilotis αρχιτεκτονικά ''έκλεισε'' ολόκληρη.

ήταν λάθος που τότε δεν έκαναν και τα αρχιτεκτονικά

 

γεινκά εφόσον το 73 δεν υπαρχει η ένοια της pilotis o συγκεκριμένος χώρος μετρά στη δόμηση

άρα δεν έχουμε υπέρβαση δόμσης

Link to comment
Share on other sites

Εχω μια περίπτωση οπου στην Ο.Α. ο χώρος αναγραφεται "ΚΕΝΟ" δηλ. ο χώρος του 2ου ορόφου σε διώροφη οικοδομή που ενώ βάση Ο.Α. επρεπε να είναι κενός ο εργαλάβος το έκανε πλάκα.....θα μπορούσε να γίνει νομιμοποίηση αυτού του χώρου?

 

Επίσης τί κωδικό δραστηριότητας πρέπει να έχω για να κόψω απόδειξη για υπηρεσίας που εντασονται στο νέο νόμο?

Link to comment
Share on other sites

Εχω μια περίπτωση οπου στην Ο.Α. ο χώρος αναγραφεται "ΚΕΝΟ" δηλ. ο χώρος του 2ου ορόφου σε διώροφη οικοδομή που ενώ βάση Ο.Α. επρεπε να είναι κενός ο εργαλάβος το έκανε πλάκα.....θα μπορούσε να γίνει νομιμοποίηση αυτού του χώρου?

 

Επίσης τί κωδικό δραστηριότητας πρέπει να έχω για να κόψω απόδειξη για υπηρεσίας που εντασονται στο νέο νόμο?

 

Ναι, γίνεται τακτοποίηση με το νόμο 3843/10 αρκεί να μην υπερβαίνει το συνολικό επιτρεπόμενο ύψος η οικοδομή.

Εννοείς ΚΑΔ στην εφορία?

Link to comment
Share on other sites

γεινκά εφόσον το 73 δεν υπαρχει η ένοια της pilotis o συγκεκριμένος χώρος μετρά στη δόμηση

άρα δεν έχουμε υπέρβαση δόμσης

 

Νομίζω ότι, ο zavi περιέγραψε σωστά τις ισχύουσες διατάξεις, στο ερώτημά του, και συγκεκριμένα ότι, την εποχή που εκδόθηκε η ΟΑ (1970), ίσχυε ο ΓΟΚ/55, και δεν υπήρχε (επίσημα) η έννοια της pilotis που αναφέρεται στον ΓΟΚ/73.

 

Ο ΜΣΔ αφορά επιπλέον δόμηση πέρα από τον ισχύοντα και γιά 99 χρόνια προστίθεται σε αυτόν .

 

Προφανώς οι Η/Υ δεν θα αφορούν το κομμάτι που έγινε με ΜΣΔ αλλά το αρχικό . Αν όλο είναι με ΜΣΔ τότε πάλι επειδή μιλάμε γιά κάτι επιπλέον της δόμησης του οικοπέδου , η άποψη μου είναι ότι θα πρέπει να πάρεις τον ΣΔ της περιοχής.

 

Αν θυμάμαι καλά, ο μεταφερόμενος ΣΔ αντιστοιχούσε σε συγκεκριμένο χώρο διαμερίσματος ή σε συγκεκριμένα διαμερίσματα μιας οικοδομής.

Link to comment
Share on other sites

ήταν λάθος που τότε δεν έκαναν και τα αρχιτεκτονικά

 

Γενικά για τις σεισμοάδειες,επειδή η διαδικασία έπρεπε να είναι ταχύτατη,ήλεγχαν μόνο στατικά,κυρίως θέματα ενισχύσεων και όχι ΓΟΚ.

 

Εγώ έχω κολλήσει στο εξής απίστευτο φαινόμενο:

 

ο ιδιοκτήτης θέλει να βάλει σε τάξη τώρα το υπόγειό του-πρώην pilotis πριν το σεισμό-πρώην αδιαμόρφωτο χώρο υπογείου/υπέργειας όμως στάθμης κατά την οικ. άδεια του '70.

 

Το υπόγειο τώρα το χρησιμοποιεί ως αποθήκες.Η περιοχή είναι σε αρκετά υψηλή αντικειμενική αξία,οπότε σε περίπτωση ρύθμισης των χώρων με τον 3843 το κόστος ρύθμισης για αποθήκες είναι αρκετά υψηλό,εν τούτοις δεν έχει κάνει ΚΑΜΙΑ αυθαίρετη εργασία,απλά δεν εμφαίνεται ο χώρος του υπογείου σε κανένα σχέδιο ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΟ/ΓΟΚ.

 

Και την ''pilotis'' του δεν την έκλεισε αυθαίρετα,την έκλεισε με τοιχεία για να ενισχύσει το κτίριο βάσει της ''σεισμοάδειας'' που λέμε.

 

Εγώ τί λέτε να του προτείνω?Ρύθμιση ή νέα άδεια έτσι ώστε να ''νομιμοποιηθεί'' η κατάστασή του?

 

Στ' αλήθεια θέλω τη γνώμη σας σε αυτή την απίστευτη περίπτωση

Link to comment
Share on other sites

Το 1 είναι άσχετο από το 2 στις ερωτήσεις μου.

 

Εφόσον υπάρχει νόμιμος αντιπρόσωπος γιατί να πρέπει να υπογράψουν όλοι;

 

ρωτησα στην πολεοδομια και μου ειπανε οτι υπογραφουν και οι δυο απλα στην αίτηση μπαινουν τα στοιχεία του αντιπροσωπου

Link to comment
Share on other sites

ρωτησα στην πολεοδομια και μου ειπανε οτι υπογραφουν και οι δυο απλα στην αίτηση μπαινουν τα στοιχεία του αντιπροσωπου

 

Οτι έχουν λάβει γνώση όλοι.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.