Μετάβαση στο περιεχόμενο

Λογαριασμός στην Εθνική Τράπεζα για την κατάθεση των αμοιβών


Recommended Posts

Εγώ έκανα κάτι πολύ απλό επικοινώνησα με τα κεντρικά της ΕΤΕ διότι στο υποκατάστημα που πήγα ΔΕΝ ήξεραν τι λογαριασμός είναι αυτός. Ευγενέστατα και άμεσα μου απάντησαν:

" Από: [email protected]

Αποστολή: Τρίτη, 23 Μαρτίου 2010 12:54 μμ

Προς: ------

Θέμα: RE: Δικαιολογητικά για λογαριασμό μηχανικού

 

Αξιότιμη κα. ------,

 

Θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι τα δικαιολογητικά που είναι απαραίτητα για το άνοιγμα ενός λογαριασμού

«Αμοιβών Μηχανικού» είναι:

 

-Αστυνομική Ταυτότητα ή Διαβατήριο σε ισχύ.

-Εκκαθαριστικό Φορολογικής Δήλωσης.

-Φορολογική Ενημερότητα.

-Επαγγελματική Ταυτότητα ή Πιστοποιητικό Έναρξης Επαγγέλματος στο Τεχνικό Επιμελητήριο.

 

Σας ευχαριστούμε που επικοινωνήσατε μαζί μας.

Με εκτίμηση,

 

ΕΘΝΙΚΗ ΤΡΑΠΕΖΑ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΟΣ

Διεύθυνση Ηλεκτρονικών Εργασιών & Εναλλακτικών Δικτύων (021)

Θεσσαλονίκης 125, 18346, Μοσχάτο

e-mail: [email protected]

Τηλ. επικοινωνίας : 181818, +30 210 48 48 484

Φαξ :+30 2104806653

""

Δεν είχα ρωτήσει μόνο για δικαιολογητικά αλλά και για όρους και προϋποθέσεις. Το έδειξα στον υπάλληλο και όλα κύλησαν ομαλά ;)

Αν αντιμετωπίζετε λοιπόν προβλήματα με ότι τους καπνίσει στο κεφάλι κάθε φορά στείλτε ένα mailακι στα κεντρικά, σώζει ζωές!

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Φορολογική ενημερότητα δεν χρειάζεται και δεν τους αφορά σε καμία περίπτωση. Το εκκαθαριστικό χρησιμοποιείται μόνο ως αποδεικτικό ΑΦΜ, συνεπώς να κόβετε το κομμάτι του κάτω από τα στοιχεία προσώπου (που αναφέρει εισόδημα κλπ.) όπως έχετε δικαίωμα βάσει νόμου και για να μην καλομαθαίνουν.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

 

Αυτό ισχύει σίγουρα;

Είμαι νέος μηχανικός κι εγώ και τώρα θα ανοίξω λογαριασμό και θέλω να είμαι όσο το δυνατόν πιο σίγουρος.

Link to comment
Share on other sites

Πήγαινε ζήτα "λογαριασμό Μηχανικού" εσύ και μην ασχολείσαι με τα κάθε τόσο "εφευρήματα" και εμπορικές ονομασίες των προϊόντων του κάθε τραπεζικού μαγαζιού...

Link to comment
Share on other sites

αλλαξε η ονομασια γιατι ειναι το νεο προιον σε συνεργασια με το ΤΕΕ

 

και οι δικοι μας οι παλιοι αυτοματα θα γινουν ετσι

Link to comment
Share on other sites

Επειδή το είχα υποσχεθεί παλιότερα και αμέλησα να το βάλω, σας επισυνάπτω το σχετικό έγγραφο της Εθνικής, για να ξέρετε τί ζητάτε.

 

Αναφέρει σαφώς ότι αναφερόμαστε στον "Επαγγελματικό Plus".

 

To έγγραφο ήρθε ταχυδρομικά σε συνάδελφο νέο μηχανικό Φεβρουαρίου 2009.

post-6132-131887245958_thumb.jpg

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Φορολογική ενημερότητα δεν χρειάζεται και δεν τους αφορά σε καμία περίπτωση.

Το εκκαθαριστικό χρησιμοποιείται μόνο ως αποδεικτικό ΑΦΜ, συνεπώς να κόβετε το κομμάτι του κάτω από τα στοιχεία προσώπου (που αναφέρει εισόδημα κλπ.) όπως έχετε δικαίωμα βάσει νόμου και για να μην καλομαθαίνουν.

 

μίλ μερσί !!8-)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

15 μερες ειναι η ελαχιστη....ποσες φορες επειδη δεν χριαζεσαι αμεσως ττα χρηματα δεν ταφηνεις και καμια 10 μερες παραπανω?

 

εειδικα τωρα με τα 200αρια των η/χ δεν τρεχω να τα μεταφερω αμεσως

Link to comment
Share on other sites

10 ημερολογιακές ημέρες είναι πλέον ο χρόνος μέχρι την αποδέσμευση των αμοιβών. Από εκεί και πέρα με μια πρόχειρη ματιά, διαπίστωσα ότι το επιτόκιο 0,5% που έχει ο "Επαγγελματικός Plus" όπως λέγεται ο λογαριασμός Μηχανικού πλέον, είναι σημαντικά υψηλότερο από τα 0,10% και 0,15% των τραπεζών (Eurobank, ATE και ΕΤΕ που κοίταξα) για απλό ταμιευτήριο. Μάλλον δε συμφέρει πλέον να τραβάμε τα χρήματα προς άλλον καταθετικό λογαριασμό, εκτός αν πρόκειται να τα πάμε σε προθεσμιακή ή έστω "προνομιακό" λογαριασμό ταμιευτηρίου (οι οποίοι "προνομιακοί" όμως έχουν σημαντικούς περιορισμούς στην κίνησή τους για να δίνουν καλό επιτόκιο).

Link to comment
Share on other sites

Με την μόνη διαφορά tpanag είναι πως αν δουλεύεις αυτόν τον λογαριασμό και για επιταγές, έχεις πρόβλημα..

 

υ.γ. Ας μεταφερθεί και αυτό :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.