Μετάβαση στο περιεχόμενο

Λογαριασμός στην Εθνική Τράπεζα για την κατάθεση των αμοιβών


Recommended Posts

Kλασσικά είμαστε υποχείρια του κάθε αγράμματου υπαλλήλου, "συναδέλφου" πολεοδομίας...

 

Στη μια πολεοδομία ειναι ενημερωμένοι και δε πρήζουν κανένα συνάδελφο με τα μή πλεον προβλεπόμενα (εισφορές ΤΕΕ, κατάθεση αμοιβών κτλ).

Σε άλλη πολεοδομία ζητουν ΤΕΕ με το στανιό, ζητούν συμφωνητικά θεωρημένα απο εφορία και ΤΕΕ (!!!) κτλ.

 

Ε πως λοιπόν ένας Χ συνάδελφος να μην κάνει το **λάκα και να τα κάνει ολα οπως παλιά; Αφού αλλιώς δε γίνεται η δουλειά του; Εχει καταντήσει το πράγμα αηδία πια, να πρέπει να πηγαίνουμε στη καθε υπηρεσία με ενα αντίγραφο ΦΕΚ στα χέρια μας, για να τους ανοίγουμε τα μάτια.

Παρόμοια περίπτωση δήμου, που τους ανέφερα πως εχει αλλάξει το οφελος εργολάβου και με γράψαν επιδεικτικά στα @@ τους, λέγοντας μου "ενδουπηρεσιακά κύριε δεν μας εχει ενημερώσει κανείς, το ΦΕΚ που μας φέρνετε δε μας λεει τίποτε, εμείς ήμεθα καλυμμένοι".

 

Φορτίστηκα νυχτιάτικα...

Edited by Kane
Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κανείς τι χρεώνουν οι τράπεζες σε κάθε λογαριασμό όψεως; Προχθές παρατήρησα ότι η ΕΤΕ παίρνει κάθε μήνα 5 με 6 Ευρώ για υπηρεσίες! Επείδη έιχα καίρο να χρησημοποιήσω τον λογαριασμό (περιμένω την ανάπτυξη) ... είδα και αρνητικό ποσό και μόλις μπήκε η αμοιβή ... 3 -4 χρεώσεις!

Αν ισχύει οτι μπορώ να καταθέσω σε άλλη τράπεζα να πάω σε καμία άλλη τράπεζα με μικρότερη ουρά στα ταμία....

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω την αληθεια, εγω δεν παρακολουθω τον οφεως, αλλα αν ισχυει κατι τετοιο θελουν γερο καψονι..!!!!

 

 

Δες τον κωδικο της χρεωσης και τσεκαρε σε τι αντιστοιχει.

Στον ταμιευτηριου παλιοτερα θυμαμαι οτι χρεωναν 4-5 το εξαμηνο λογω "αυξημενης χρησης του ΑΤΜ", αλλα το σταματησαν.

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Τώρα το κοίταξα και απο 8-10-12 μου χρεώσαν 23.65 Ευρω ως "Μηνιαίο κόστος παροχής Υπηρεσίων" ! Μόνο στον Όψεως (μηχανικού)

Edited by mallias77
Link to comment
Share on other sites

Αυτα δεν παιζουν..!!!

 

Να πας στην Τραπεζα αυριο το πρωι και να το ξεκαθαρισεις.

 

 

Μηπως χρησιμοποιεις τον οψεως πχ για πληρωμες με επιταγες κτλ??

Δεν μπορω να φανταστω κατι αλλο.

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω επιταγές. Λοιπόν στις χρεώσεις των όψεων ιδιωτών έχει 3 κατηγορίες 6/ανα μήνα 60/ ανα ετός και δωρεάν . οι διαφορές τους είναι στο πλόκ επιταγών . Θα πάω αύριο να ρωτήσω...

Edited by mallias77
Link to comment
Share on other sites

Ωπα, αλλο ο οψεως μηχανικών και άλλο ο κοινός όψεως και άλλο ο όψεως "εθνική".

 

Στον οψεως μηχανικού, δεν παρατήρησα ποτέ καμμία κράτηση. Τον ελέγχω συχνά.

Κοινό όψεως δεν έχω, έχω όμως όψεως εθνική, ο οποίος είχε μολις πρωτοξεκίνησε τις χρεώσεις που αναφέρεις 60ε το χρόνο + μπλοκ δωρεάν, τα οποία μου κράτησαν, αλλά μεσα στο έτος προφανώς αναθεώρησαν και τα επέστρεψαν. Εκτοτέ, δεν εχει υπάρξει καμμία χρεώση του.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

στο λογαριασμο μηχανικου βαζουμε μονο τα εσοδα μας ως μηχανικοι ή μπορουμε και τυχον εσοδα απο καποια προγραμματα οπως vouchers απο κεκαπελ, οαεδ , εσπα κτλ?

Link to comment
Share on other sites

Μου ήρθε σήμερα το έντυπο με την κίνηση του λογαριασμού μου ( όψεως μηχανικού) και μου κρατάνε 6 € το μήνα (παροχή υπηρεσιών). Ο υπάλληλος που μου άνοιξε το λογαριασμό μου είχε πει οτι ο λογαριασμός θα έχει υποχρεωτικές κρατήσεις περίπου  60 € το χρόνο.Αλλά βλέπω οτι δεν ισχύει για όλους. Mallias77 εσύ πήγες στην τράπεζα, τι έγινε τελικά ?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

1.να ρωτήσω, το ότι πηγαίναμε Εθνικη να καταθέσουμε ήταν και φορολογική υποχρέωση πέρα από την υποχρέωση τεε?

2.Δηλαδή αφού καταργήθηκαν τα υπέρ τεε, αυτόματα σημαίνει ότι καταργείται και η υποχρέωση κατάθεσης στην Εθνική?

3.ή αυτή παραμένει π.χ για φορολογικούς λόγους?

4. Ξέρω πολλούς που για τα ΠΕΑ, ναι μέν εκτυπώνουν ταυτότητα πληρωμής , αλλά δεν πληρώνουν το υπέρ τεε, αλλά τα υπόλοιπα τα καταθέτουν εθνική, γιατι λέει υπάρχει υποχρέωση (όπως τούς τονίζουν οι λογιστές). Εσείς?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.