Μετάβαση στο περιεχόμενο

Λογαριασμός στην Εθνική Τράπεζα για την κατάθεση των αμοιβών


Recommended Posts

Για τον 4178 δεν γλιτώνουμε την ουρά για κατάθεση στην ΕΤΕ και Κωδικό πληρωμής.

 

Μόνο αν προστεθεί ηλεκτρονική εφαρμογή στο ebanking της ΕΤΕ για Αμοιβή Μηχανικών που δεν το βλέπω να γίνεται...

(Αν την φτιάχνανε και βάζανε μία μικρή "προμήθεια" εγώ θα την προτιμούσα).

Για 4178 δεν απαιτείται κατάθεση στην ΕΤΕ.

 

 

3) ΤΣΜΕΔΕ-ΕΜΠ με το ειδικό έντυπο, άρα στην Εθνική

ΤΣΜΕΔΕ-ΕΜΠ μπορούμε να πληρώσουμε και στην Τράπεζα Αττικής. Έχουν και εκεί ειδικό έντυπο και κυρίως δεν έχουν τις ουρές τις Εθνικής. Και φυσικά υπάρχει και τρόπος να πληρωθεί ηλεκτρονικά μέσω του simplepay.gr!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ την έγραφα στο αριστερό τμήμα του γραμματίου.

Η ταμίας δεν την κρατάει, αλλά την γράφει στο σύστημα.

Για αυτό εκτυπώνεται από το μηχανογραφικό πάνω στο γραμμάτιο.

 

Αλλά ρε πο@@@@, αφού ο 3919 το έχει καταργήσει.....

 

Γιατί λοιπόν να το ζητάνε;;;;;

 

Εδώ τα λέει πολύ ωραίο ο Feathon.

Edited by ssouanis
Link to comment
Share on other sites

Δεν κρατούνε την εντολή πληρωμής! Μάλιστα και εμένα ταμίας μου είπε ότι δεν χρειάζεται να την τυπώνω, απλά να έχω τον αριθμό. Όπως τα γράφει και ο ssouanis.

 

Στο ebanking της Εθνικής υπάρχει πλατφόρμα για την ηλεκτρονική πληρωμή των πόρων. Από τη στιγμή όμως που πληρώνω ΦΕΜ και πόρους όταν καταθέτω την αμοιβή, δεν μου έχει φανεί ακόμα χρήσιμο. 

 

Και σκέφτομαι για το ρημάδι το επάγγελμα και την πολυπλοκότητά του, και τη φάση που περνάμε (και πολλά ακόμα μαζί...): έχεις να καταφέρεις τον πελάτη, έπειτα να σκεφτείς, να υπολογίσεις, να σχεδιάσεις, να τρέχεις με τις ώρες στις υπηρεσίες, να κατασκευάσεις, να βγάλεις τις "νόμιμες" αμοιβές σε ένα εντελώς *** να μη πω σύστημα, να περιμένεις σε ουρές για να καταθέσεις την αμοιβή στην ΕΤΕ..  Αν μη τι άλλο, τα δύο τελευταία θα έπρεπε να τα κάναμε πιο εύκολα... Άλλη κουβέντα αυτή. 

Edited by Earl
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Τελικά για 4178 πρέπει να καταθέτουμε αμοιβή σε περίπτωση που το ποσό είναι κάτω από 500 και 1000 Ε?Μόνο εισφορές πρέπει?

αυτό δεν έχει να κάνει με τον 4178, αυτό αφορά το ελάχιστο όριο των συναλλαγών που γίνονται μέσω τραπέζης (ή το μέγιστο χωρίς τη διαμεσολάβησή τους) -big brother is watching you- και νομίζω είναι στα 500 για επαγγελματίες και 1500 για ιδιώτες τώρα (συμπεριλαμβανομένου του ΦΠΑ)

http://politika-gr.blogspot.gr/2014/01/500_13.html

Edited by imhotep
Link to comment
Share on other sites

Ναι οκ  με πάνω από το όριο θα πας τράπεζα θες δε θες. Απλά ρωτώ για μικρότερα ποσά πρέπει να πάμε στη τράπεζα με κωδικό πληρωμής, πέρα από εισφορά ΤΜΕΔΕ κτλ?Η απλά κόβουμε ΑΠΥ?

Link to comment
Share on other sites

απ' ότι ξέρω από συναδέλφους δεν είναι υποχρεωτικό 

εμένα δεν μου έχει τύχει -τόσο μικρό ποσό- και δεν ξέρω

προσωπικώς θα πήγαινα (θα έστελνα τον πελάτη) με εντολή πληρωμής ΤΕΕ στην τράπεζα ανεξαρτήτως ποσού αφού η αμοιβή βγαίνει από το σύστημα του ΤΕΕ και συσχετίζεται για να ενημερώνεται και το σύστημα αμοιβών και να κλείνει

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω, είμαι διχασμένη. Συνάδερφοι μου λένε πλέον ότι δεν χρειάζεται όλη αυτή η διαδικασία που γινόταν στο παρελθόν και ότι ήδη οι πολεοδομίες το έχουν εφαρμόσει.

Link to comment
Share on other sites

...όλη αυτή η διαδικασία που γινόταν στο παρελθόν και ότι ήδη οι πολεοδομίες το έχουν εφαρμόσει.

Κάποιες, κάπου, ακόμα πάνε με το παλιό σύστημα... Μάθε με ασφάλεια τι γίνεται στις πολεοδομίες που κινείσαι εσύ για να είσαι σίγουρη.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Έκανα την πρώτη μου μελέτη που πήγε στην πολεοδομία.

Η αμοιβή μου είναι 800+ΦΠΑ.

Μου τα κατέθεσαν στην ALPHA BANK.

Πρέπει να τα μεταφέρω στην ΕΘΝΙΚΗ, ανοίγοντας λογαριασμό μηχανικού?

Είναι υποχρεωτικό? Μιλάω μόνο για το συγκεκριμένο ποσό επειδή είναι μικρό.

Μήπως με μια απόδειξη είσπραξης και το αντίστοιχο ΑΠΥ είμαι κατοχυρωμένος?

Υπάρχει κάποιο επίσημο έγγραφο για να διαβάσω?

Δεν μιλάω για 5000, αλλά μόνο 800+ΦΠΑ.

Ευχαριστώ.

Edited by vlasis13
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.