Μετάβαση στο περιεχόμενο

Λογαριασμός στην Εθνική Τράπεζα για την κατάθεση των αμοιβών


Recommended Posts

Δηλαδή

 

1. 299+ΦΠΑ => Μετρητά ΝΑΙ , Παρακράτηση OXI

2. 499+ΦΠΑ => Μετρητά ΝΑΙ , Παρακράτηση ΝΑΙ  (αν απαιτείται)  ?

Edited by avgoust
Link to comment
Share on other sites

2. 499+ΦΠΑ => Μετρητά ΝΑΙ , Παρακράτηση ΝΑΙ  (αν απαιτείται)

 

 

Νομιζω για συναλλαγες με ιδιωτες στα 500Ε περιλαμβάνεται ο ΦΠΑ

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Συνάδελφοι καλησπέρα... Δεν βρήκα πιο κατάλληλο τόπικ για το ερώτημά μου. Έχω εκδόσει εδώ και καμιά 10αριά μέρες εντολή πληρωμής αμοιβής για τακτοποίηση με 4495, και την έδωσα στους πελάτες τους οποίους βλέπω πολύ τακτικά κάθε εβδομάδα (έχουν το περίπτερο της γειτονιάς). Κάποια στιγμή με ρώτησε ο άνθρωπος αν πληρώνεται σε οποιαδήποτε τράπεζα κι εγώ, αφηρημένη, του είπα «ναι», έχοντας στο μυαλό μου τις εντολές πληρωμής του προστίμου των αυθαιρέτων. Μετά συνειδητοποίησα ότι έπρεπε να τον στείλω μόνο ΕΤΕ με αυτό το χαρτί. Ακόμα δεν ισχύει αυτό; Ότι μόνο στην ΕΤΕ πληρώνεται; Αν πήγαινε σε Πειραιώς ή Άλφα δεν θα τον έστελναν αυτοί στην ΕΤΕ; Εν τω μεταξύ ενώ τους έχω δει κάποιες φορές από τη μέρα που με ρώτησε, δε μου έχουν αναφέρει τίποτα για την ταμπακιέρα, ούτε κι έχω δει χρήματα στον λογαριασμό. Μάλλον άδικα ανησυχώ και απλά δεν έχουν πάει ακόμα, αλλά... Υπάρχει καμία περίπτωση να πλήρωσαν σε άλλη τράπεζα; 

Link to comment
Share on other sites

Οι εντολές αυτές πράγματι πληρώνονται μόνο σε εθνική.

Ωστόσο απ' όσο γνωρίζω έχει καταργηθεί η υποχρέωση να κατατίθενται οι αμοιβές μας αποκλειστικά μέσω αυτής της εντολής. Μπορεί δηλαδή να γίνει απλή κατάθεση του πελάτη στο λογαριασμό σου μέσω οποιασδήποτε τράπεζας. Έτσι δεν είναι; νομίζω έχει συζητηθεί και αλλού στο φόρουμ. Διορθώστε με παρακαλώ αν έχω καταλάβει λάθος.

Link to comment
Share on other sites

Όχι danaikaterina, δεν έχεις καταλάβει λάθος. Έχει καταργηθεί εδώ και μία επταετία!!!

Σε δικές μου δουλειές, ο πελάτης κάνει κατάθεση σε ΟΨΕΩΣ οποιασδήποτε τράπεζας .... 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

On 26/6/2018 at 10:44 ΠΜ, Gousgounis said:

Όχι.

Εντολές πληρωμής αμοιβής μηχανικού μόνο σε ΕΤΕ (και ίσως Atiica αλλά δεν είμαι σίγουρος).

Έστω και καθυστερημένα, ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. 

Εγώ ακόμα τους δίνω το χαρτί αυτό. Δε μου έχει τύχει κανείς που να μην έχει κανένα πάρε-δώσε με την ΕΤΕ οπότε βολεύονται. Αλλά αυτή τη φορά η καθυστέρηση με έχει ανησυχήσει...

Link to comment
Share on other sites

On 27/6/2018 at 11:49 ΠΜ, Faethon11 said:

Ποια καθυστέρηση?

Τους έχω δώσει εντολή πληρωμής εδώ και 2 εβδομάδες, και δεν τολμώ να ρωτήσω αν έχουν πάει να πληρώσουν. Τη δική τους καθυστέρηση εννοώ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.