Μετάβαση στο περιεχόμενο

Λογαριασμός στην Εθνική Τράπεζα για την κατάθεση των αμοιβών


Recommended Posts

Μου είχανε πει "στην Εθνική", τώρα ξέρεις, αν δεν είσαι "θαμών" μιας πολεοδομίας, δεν σκίζονται κιόλας να σε εξυπηρετήσουν...

 

Θα πάω στον όψεως της εθνικής για σίγουρα...Μία μέρα τα κρατάνε τώρα?

Link to comment
Share on other sites

Ναι.

 

Επειδη και γω πηγαινω για τα ΕΜΠ-ΤΣΜΕΔΕ στην ΕΤΕ εκανα και την καταθεση της αμοιβης.

Απλα τωρα που πληρωνονται ηλεκτρονικα, δεν εχω καμια ορεξη να τρεχω στην ΕΤΕ.

Link to comment
Share on other sites

Για τον 4178 δεν γλιτώνουμε την ουρά για κατάθεση στην ΕΤΕ και Κωδικό πληρωμής.

 

Μόνο αν προστεθεί ηλεκτρονική εφαρμογή στο ebanking της ΕΤΕ για Αμοιβή Μηχανικών που δεν το βλέπω να γίνεται...

(Αν την φτιάχνανε και βάζανε μία μικρή "προμήθεια" εγώ θα την προτιμούσα).

Link to comment
Share on other sites

Η πολεοδομία ζητάει το κλασικό γραμμάτιο είσπραξης αμοιβής μηχανικών κατά τον έλεγχο φορολογικών, ακόμη και σήμερα.

Οπότε η Εθνική δυστυχώς είναι μονόδρομος.

Το κακό είναι πως αν και υπάρχει σύμβαση ώστε να διατηρείται ξεχωριστό ταμείο για μηχανικούς, καμία ΕΤΕ δεν το τηρεί.

Link to comment
Share on other sites

Έχουν απλά μια ανακοίνωση που λένε ότι "οι μηχανικοί εξυπηρετούνται κατά προτεραιότητα"....Άντε πήγαινε τώρα να πάρεις την σειρά κανενός συνταξιούχου...να σου πω εγώ....:)

 

Συμπερασματικά παίδες:

Όταν πρόκειται για αμοιβές μελέτης επίβλεψης Ο.Α.

1) Εντολή πληρωμής 

2) Αμοιβή σε οποιοδήποτε λογαριασμό αλλά καλύτερα στην Εθνική

3) ΤΣΜΕΔΕ-ΕΜΠ με το ειδικό έντυπο, άρα στην Εθνική

4) Στον όψεως ή όχι δεν έχει και πολύ σημασία μάλλον....(έτσι?)

Link to comment
Share on other sites

Η πολεοδομία ζητάει το κλασικό γραμμάτιο είσπραξης αμοιβής μηχανικών κατά τον έλεγχο φορολογικών, ακόμη και σήμερα.

Οπότε η Εθνική δυστυχώς είναι μονόδρομος.

 

εμένα πάντως μου έχουν δεχτεί σε ΥΔΟΜ κατάθεση σε άλλη τράπεζα (άλλου συναδέλφου, εγώ χρησιμοποιώ ΕΤΕ λόγω γειτνίασης και γνωριμίας) απλά το αποδεικτικό δεν γράφει "για τη δημόσια αρχή" και δεν μένει αντίγραφο για πελάτη και μηχανικό

Link to comment
Share on other sites

..και προσοχή να τα έχετε όλα μαζί σας. Πρόσφατα έχασα πάνω από μία ώρα στην ΕΤΕ γιατί ξέχασα να πάρω μαζί μου την εντολή πληρωμής αμοιβών μίας μελέτης. Η ταμίας με λυπήθηκε και μόνο από το βλέμμα μου... Παρ όλα αυτά, πλήρωσα το ΦΕΜ και τους πόρους.. Την επομένη, πέρασα άλλη μία χαρούμενη ώρα σε διαφορετική ΕΤΕ για την κατάθεση αμοιβής, με τα τραπεζοτράγουδα για συντροφιά..  :???:

 

Καλημέρα!  :smile:

Edited by Earl
Link to comment
Share on other sites

Φυσικα και πρεπει να εχεις την εντολη πληρωμης, αν θες να πας με το "παλιο συστημα".

Βεβαια παλιοτερα θυμαμαι, δεν κραταγε ο ταμιας την εντολη πληρωμης.

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.