Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ειδικά θέματα: Τεχνική έκθεση μηχανικού


ΝΕΟΣ

Recommended Posts

Ερώτηση για δυνατούς λύτες!

Σε περιτώσεις με κλιμακωτό συντελεστή δόμησης, με ποιον αριθμό διαιρούμε τα τμ του Η/Υ χώρου?

Link to comment
Share on other sites

Έχει στο νου σου το ερώτημα: "Πόσα παραπάνω τετραγωνικά θα έπρεπε να είναι το οικόπεδό μου ώστε νόμιμα να έχω χτίσει τα συγκεκριμένα τετραγωνικά δόμησης (πχ του Η/Χ)";

 

Έστω

οικόπεδο 500τμ

συνολική δόμηση 460τμ

Η/Χ προς τακτοποίηση 20τμ

κλιμακωτός Σ.Δ.= 1 για 0-300τμ και 0,8 για >300τμ

 

Κατά τη γνώμη μου εφόσον 500τμ > 300τμ πρέπει να χρησιμοποιήσεις τον ΣΔ=0,8

 

Δηλαδή 20/0,8=25τμ

 

Και πράγματι η επιτρεπόμενη δόμηση για οικόπεδο 525τμ θα ήταν 480τμ (δηλαδή 460τμ+20τμ)

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Μια ανάλογη περίπτωση μου έτυχε. Έχω ένα οικόπεδο που η δόμησή του βγαίνει με τον υπολογισμό (100*1,6)+(100*0,8 )+(100*0,6)+(υπόλοιπο*0,4). Η επιτρεπόμενη δόμηση βγαίνει 400 τ.μ. Έχουν χτίσει 4 μεζονέτες κι ο ένας θέλει να κάνει τακτοποίηση σε 2 ημιυπαιθρίους που έχει κλείσει. Έναν στο ισόγειο κι έναν στον όροφο. Στον υπολογισμό Ε(χώρων προς τακτοποίηση)/Σ.Δ. ποιον Σ.Δ. χρησιμοποιώ????????????

Link to comment
Share on other sites

Λογικά αυτόν που θα είχες αν είχες υπόλοιπο ΣΔ μετά τα ήδη κτισμένα .

Αν κάνω καλά τους υπολογισμούς τον 0,4 αφού είσαι πάνω από τα 300 εμβαδόν και επιτρεπόμενη 300 δόμηση .

(100*1,6)+(100*0,8 )+(100*0,6)=160+80+60 = 300 .

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να ανεβάσει κανείς μια τεχνική έκθεση να έχουμε για μπούσουλα? Αν και τώρα που ρίχνω μια ματιά στο υπόδειγμα δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο.

Link to comment
Share on other sites

................. και τι εκφράζει αυτός ο αριθμός?

 

Αυτό σημαίνει ότι το οικόπεδό σου (ή γήπεδο) πρέπει να είχε 26,00 Μ2 επιπλέον έκτασης προκειμένου να συμπεριλάβει τα παράνομα 5,20 Μ2 κλειστού χώρου.

Ή αλλιώς, η έκταση που θα αγοράσει η Μπιρμπίλη σε άλλα οικόπεδα για να καλύψη την παρανομία.

Link to comment
Share on other sites

Είναι η πρώτη φορά που γράφω κάποια τεχνική έκθεση…Πρέπει να είναι κάτι σαν…

 

Κλειστός υπέργειος χώρος γκαράζ εμβαδού ….μ2, ο οποίος βρίσκεται στο ισόγειο …. οικοδομής στην ….., μετατράπηκε σε κατάστημα. Ο ισχύων συντελεστής δόμησης στο ακίνητο είναι …. και η έκταση γης, που προκύπτει από τη διαίρεση του Εμβαδού με τον Σ.Δ ……

ή πρέπει να γραφούν επιγραμματικά?

Επίσης, οι ισχύουσες Χρήσεις Γης στο ακίνητο ποιές είναι? Ευχαριστώ …

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα συνάδερφοι! Μήπως είναι εύκολο να μου στείλει κάποιος ένα υπόδειγμα συμπληρωμένης τεχνικής έκθεσης ? [email protected]

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μήπως έχει κάποιος κάνει τακτοποίηση σε εκτός σχεδίου - οικισμού.. Σε περίπτωση που μου έτυχε πελάτης μου έχει χτίσει 200τ.μ. κατοικία με υπόγειο και σοφίτα και τώρα επιθυμεί να τα τακτοποιήσει..Τη τιμή ζώνης, που δεν αναγράφεται στο site του υπουργείου Οικονομικών, την ρώτησα στην εφορία και την διασταυρωσα και με την συμβολαιογράφο.

 

Η Ερώτηση μου είναι σχετικά με την Τεχνική έκθεση. Πώς θα βρώ τον ισχύων Σ.Δ.?? Το Δ.Κ. του φακέλου αναφέρει πως για κατοικία επιτρέπεται 200,00τ.μ. κατοικία και πως πραγματοποίηθηκαν 198,00 τ.μ.(Ισχύει το ΦΕΚ Δ΄270/85).

Το γήπεδο έχει εμβαδόν 2092,71τ.μ. και έχτισε με παρέκλιση προ του ΄77 αφού είναι έντος της ζώνης του οικισμού.

 

Ισχύει το 200,00(επιτρεπόμενη δόμηση) / 2092,71(εμβαδόν γηπέδου) = 0,0955???

 

η έκταση γης που προκύπτει είναι 110τ.μ (υπόγειο - σοφίτα)/0,0955= 1151,83τ.μ ???

Ισχύει αυτό ή είναι εντελώς κουλό?? Έχει τύχει σε κανέναν σας ή είμαι μόνον εγώ ο τυχερός??

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.