Jump to content
  • Revit - Μαθήματα BIM
Γιάννης

Λιθόχτιστο - κέρδος δόμησης (αφαίρεση λιθοδομών)

Recommended Posts

Και όλη αυτή η νοσταλγική πριμοδότηση, τη στιγμή που αντισεισμικός και ΚΕΝΑΚ (σχεδόν) την απαγορεύουν ...

Άμα ο νομοθέτης έχει εστιάσει στο στόχο και έχει θέληση ... τι να λέμε εμείς τώρα ...

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Βάζω... ένα μεζεδάκι εδώ μήπως περάσει κάποιος κακός λύκος και μας πει καμιά ιδέα... :smile:

post-31607-0-04896600-1395264595_thumb.jpg

  • Upvote 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Δεν είναι απαραίτητο να κάνεις θερμοπρωσοψη !!!

Δεν κανω! για εσωτερικα μιλαω που πρεπει να βαλω σχεδον 8 ποντους μονωση με γυψοσανιδα , αντι να εχω και μεσα την πετρα.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Συνάδελφοι,

τα έγγραφα 34275/18-11-04 ΔΟΚΚ και 41458/24/20-10-03 ΥΠΕΧΩΔΕ από πού μπορούμε να τα κατεβάσουμε ;

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καλησπέρα,

Ειμαι νέος μηχανικός και έχω μια ερώτηση προς τους εμπειρότερους απο εμένα συναδέλφους στο συγκεκριμένο θέμα.

Θέλω να κατασκευάσω μονοόροφο κεραμοσκεπές κτίριο σε εκτός σχεδίου περιοχή (4,00 μέτρα ύψος κτιρίου + 2,00 μέτρα ξύλινη κεραμοσκεπή = 6,00 μέτρα συνολικό ύψος).

Σύμφωνα με την γνώση και την εμπειρία σας πιστευεται οτι ειναι εφικτό να κατασκευαστεί το κτίριο αυτό απο π'ετρα εξ' ολοκλήρου ετσι ωστε να πάρω το πρίμ του συντελεστή δόμησης?

(Διαστασεις κτιρίου = 27,00 μέτρα μήκος και 7,50 μέτρα πλάτος).

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αναφέρεσαι στην παρ. κβ άρθρου 11 ΝΟΚ. Θεωρώ ότι δεν έχεις κανένα πρόβλημα ώστε οι περιμετρικοί τοίχοι να αφαιρεθούν από το Σ.Δ. Πρόσεξε λίγο το ύψος της στέγης. Στα εκτός σχεδίου το μέγιστο επιτρεπόμενο ύψος (4 μ. για ισόγειο προσαυξάνεται κατά 1.20 μ στη περίπτωση κατασκευής στέγης.

 

ΆΡΘΡΟ 11 ΝΟΚ

ΔΕΝ προσμετράται στο ΣΔ:

(...)

κβ. Η επιφάνεια που καταλαμβάνει η περιμετρική φέρουσα τοιχοποιία ή ο περιμετρικός φέρων οργανισμός και οι τοίχοι πλήρωσής του από φυσικά ανακυκλώσιμα πρωτογενή υλικά, όπως πέτρα, ξύλο, λάσπη, κλπ. 
( Σ.Σ. Με το  Αρθ-11 της Αποφ-63234/19-12-12 όπου εγκρίνεται τεύχος τεχνικών οδηγιών εφαρμογής του ΝΟΚ, διευκρινίζεται ότι: 
Η διάταξη εφαρμόζεται σε νέες κατασκευές για τις οποίες προβλέπεται περιμετρική φέρουσα τοιχοποιία ή περιμετρικός φέρων οργανισμός και τοίχοι πλήρωσής του από τα αναφερόμενα υλικά. 
Σε περίπτωση προσθήκης σε υφιστάμενη οικοδομή με φέρουσα τοιχοποιία κατά τα ανωτέρω, η φέρουσα τοιχοποιία του υφισταμένου κτιρίου προσμετράται στο συντελεστή δόμησης)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την γρήγορη απάντηση αλλά αυτό που ρωτάω είναι εάν κατά την γνώμη σας είναι εφικτή η κατασκευή αυτή λόγω υψους η εαν θα αντιμετωπίσω κάποιο πρόβλημα κατα την μελέτη αυτής (ΚΕΝΑΚ, κλπ,κλπ)

'Οσο για το ύψος της στέγης είμαι εκτός σχεδίου οικισμού προυφιστάμενου του έτους 1923 και σύμφωνα με το 707/Δ/1979 αρθρο 3 παραγραφος 5 το υψος της στεγης δεν πρεπει να υπερβαινει τα 2,00 μετρα (ελπιζω να μην κανω καποιο λαθος).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Το θέμα με το ύψος είναι όπως το είπε ο Pavlos33, το επιτρεπόμενο ύψος είναι 1,20 και όχι 2,00 (αυτό για το Ν.Αττικής δεν το έχω υπ'όψιν καθώς είμαι σε άλλο νομό).

 

Για το θέμα της πέτρας θα αντικρούσω ελαφρώς τον συνάδελφο τονίζοντας διαφορετικά το απόσπασμα που έβαλε:

 

ΆΡΘΡΟ 11 ΝΟΚ

ΔΕΝ προσμετράται στο ΣΔ (...)

κβ. Η επιφάνεια που καταλαμβάνει η περιμετρική φέρουσα τοιχοποιία ή ο περιμετρικός φέρων οργανισμός και οι τοίχοι πλήρωσής του από φυσικά ανακυκλώσιμα πρωτογενή υλικά, όπως πέτρα, ξύλο, λάσπη, κλπ.

( Σ.Σ. Με το  Αρθ-11 της Αποφ-63234/19-12-12 όπου εγκρίνεται τεύχος τεχνικών οδηγιών εφαρμογής του ΝΟΚ, διευκρινίζεται ότι:

Η διάταξη εφαρμόζεται σε νέες κατασκευές για τις οποίες προβλέπεται περιμετρική φέρουσα τοιχοποιία ή περιμετρικός φέρων οργανισμός και τοίχοι πλήρωσής του από τα αναφερόμενα υλικά.Σε περίπτωση προσθήκης σε υφιστάμενη οικοδομή με φέρουσα τοιχοποιία κατά τα ανωτέρω, η φέρουσα τοιχοποιία του υφισταμένου κτιρίου προσμετράται στο συντελεστή δόμησης)

 

Καλή επιτυχία στη σταδιοδρομία σου!

Edited by dimitrispsi

Share this post


Link to post
Share on other sites

αν κάποιος είχε π.χ το 2006 φτιάξει λιθόκτιστη αποθήκη απο ξηρολιθιά στο οικοπεδό του, δεν ήθελε πάλι κάποια άδεια, ανεξαρτήτου μεγέθους τής αποθήκης? 

Μιά υποτιθέμενη  αποθήκη τέτοια 2Χ1.7 τί καθαρό χώρο θα άφηνε μέσα?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.