Μετάβαση στο περιεχόμενο

Λιθόχτιστο - κέρδος δόμησης (αφαίρεση λιθοδομών)


Recommended Posts

Από εμπειρία πριν 2 μέρες, νομίζω ότι δεν ισχύουν τα παραπάνω. Υπάρχει το έγγραφο 34275/18-11-04 ΔΟΚΚ (μεταγενέστερη της εγκυκλίου του 2003 που επικαλείται εδώ) το οποίο αναφέρει:

 

Σε απάντηση των εγγράφων σας, σας γνωρίζουμε τα εξής:

 

1. To Αρθ.8/Παρ.3 του Ν-3044/02 δεν προσμετρά στον Σ.Δ. του οικοπέδου την εξωτερική τοιχοποιία από λιθοδομή, ως κίνητρο της διατήρησης των παλαιών παραδοσιακών τεχνικών (φέρουσα τοιχοποιία >=50 εκατοστά)

 

2. Ο εν λόγω εξωτερικός τοίχος δεν μπορεί να είναι τοίχος πλήρωσης μιας κατασκευής φέροντος οργανισμού από υποστηλώματα και δοκούς εξ οπλισμένου σκυροδέματος διότι ο Ευρωκώδικας 6 αναφέρεται μόνο σε φέρουσες τοιχοποιίες.

 

Διευκρινίζεται ότι στη διαζωματική τοιχοποιία που αποτελεί ένα τύπο φέρουσας τοιχοποιίας του Ευρωκώδικα 6, τα οριζόντια και κατακόρυφα στοιχεία από ωπλισμένο σκυρόδεμα ή ωπλισμένη τοιχοποιία που περιβάλλουν και από τις 4 πλευρές την τοιχοποιία, δεν μελετώνται ώστε να αποτελούν πλαίσια για την αντίληψη καμπτικής έντασης.

 

3. Στις μικτές κατασκευές των οποίων οι φέροντες οργανισμοί είναι από οπλισμένο σκυρόδεμα εσωτερικά και περιμετρικά από φέρουσα τοιχοποιία έχουν εφαρμογή τα παραπάνω καθώς και η Εγκ-21/03 του ΥΠΕΧΩΔΕ.

 

Το παραπάνω έγγραφο έχει συννημένη την 41458/03, άρα την έχει λάβει υπόψη της και υπερισχύει αυτής.

 

Υπάρχει άλλη άποψη? Υπάρχει κάτι μεταγενέστερο ? (γιατί με ενδιαφέρει πολύ το θέμα).

 

ΥΓ. Μπορεί κάποιες πολεοδομίες όντως να βγάζουν άδειες με την 41458/03 γιατί αγνοούν το παραπάνω έγγραφο.

 

Ευχαριστώ,

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 250
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μπα δε νομίζω πως αφήνει κάποιο περιθώριο

θέλει οπωσδήποτε η πέτρινη τοιχοποιία να είναι φέρουσα και να μην υπάρχει καθόλου ΦΟ από οπλισμένο σκυρόδεμα

 

τώρα αν κάποιος μπορεί να βάλει και τα 2 και να πει πως πρόκειται για συμμικτή κατασκευή, αμφιβάλλω αν θα πείσει αυτόν που κάνει τον έλεγχο σφόσον γνωρίσζει το συγκεκριμένο έγγραφο

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ σε όλους. Έχω μια άδεια ανέγερση τριών λιθόκτιστων κατοικιών σε εκτός σχεδίου περιοχή. Διάβασα προσεκτικά ότι έχει γραφτεί παραπάνω αλλά δεν κατάλαβα ένα πράγμα. Εφόσον μετράμε στην κάλυψη την λιθοδομή και την αφαιρούμε από το ΣΔ, τι γίνεται με τον όγκο που εκ των πραγμάτων δεν φτάνει αν μετρήσουμε την λιθοδομή? Δεν μπορεί να εφαρμοστεί ο νόμος για να κερδίσουμε δόμηση? ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να βγάλω οικοδομική άδεια για ισόγεια οικία στην οποία σε 2 όψεις θα κάνω επένδυση μέ πέτρα πάχους 10 εκατοστών. Η επένδυση αυτή θα προσμετρά στην δόμηση και κάλυψη?

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται από το που θα πέσεις...Δε νομίζω πάντως....

Στο κάτω κάτω αν δεις ζόρια, τη δηλώνεις ως φλούδα πέτρας που προφανώς δεν μετρά...

Link to comment
Share on other sites

...επένδυση μέ πέτρα...

 

Δυστυχώς με την "επένδυση" καίγεσαι. Η αφαίρεση δόμησης αφορά αποκλειστικά ορίτζιναλ πέτρινους τοίχους.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
Θέλω να βγάλω οικοδομική άδεια για ισόγεια οικία στην οποία σε 2 όψεις θα κάνω επένδυση μέ πέτρα πάχους 10 εκατοστών. Η επένδυση αυτή θα προσμετρά στην δόμηση και κάλυψη?

 

 

Να το ξαναπούμε:

 

http://www.michanikos.gr/showpost.php?p=71412&postcount=35

 

http://www.michanikos.gr/showpost.php?p=99292&postcount=7

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Στο Άρθρο 7 του ΓΟΚ παρ.5 ιστ αναφέρεται οτι τοιχοποιία από λιθοδομή πλέον των 50εκ. δεν μετράει στη δόμηση.

Η εγκύκλιος 41458/24/20-10-03 ερμηνεύει το παραπάνω και αναφέρει "είτε είναι φέρουσες είτε όχι".

ερώτηση: οι τοιχοποιίες αυτές μετράνε στην κάλυψη και στον όγκο;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.