Μετάβαση στο περιεχόμενο

Λιθόχτιστο - κέρδος δόμησης (αφαίρεση λιθοδομών)


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 250
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Και είναι το λογικό.Στα φορολογικά δεν βάζεις μόνο ότι μετράει στη δόμηση αλλά ότι χτίζεις.

Π.χ. Το υπόγειο και οι ημιυπαίθριοι δε μετράνε στη δόμηση αλλά στα φορολογικά τα υπολογίζεις.

Επίσης κατασκευές που δε μετράνε ούτε στην κάλυψη (πλάστιγγα) τις υπολογίζεις με αναλυτικό προυπολογισμό.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ, είσαστε όλοι πολύ κατατοπιστικοί.

 

Προκύπτει όμως ένα άλλο ζήτημα. Στο έντυπο αδείας στην ολική επιφάνεια ορόφων θα υπάρχουν τα 110 μέτρα. Εφόσον αυτό το έντυπο θα χρησιμοποιηθεί για τον υπολογισμό των τετραγωνικών του σπιτιού σε ΔΕΗ, ΔΟΥ, Δήμο κλπ, τότε όλοι οι παραπάνω θα υπολογίζουν τα 110 μέτρα στη συγκεκριμένη περίπτωση (το επιβεβαίωσα). Σε όσες άδειες μου έχουν τύχει ως τώρα η επιφάνεια αυτή ταυτιζόταν με τη δόμηση και άρα δεν υπήρξε ποτέ πρόβλημα. Τώρα όμως η δόμηση στην άδεια θα είναι διαφορετική από ότι στο διάγραμμα κάλυψης (όπου φαίνεται και το 110 ως επιφάνεια και το 90 ως δόμηση) και ως γνωστό ΔΕΗ, ΔΟΥ κα δεν ενδιαφέρονται για τίποτα άλλο πλην του βασικού εντύπου, οπότε...

 

Αν κατάλαβα από το φίλο geodel79 αυτός είναι ο λόγος που αναγράφεται στο έντυπο η ειδική διάταξη. Άλλος συνάδελφος μου πρότεινε να γραφτεί στην άδεια πάνω από το τοπογραφικό το κείμενο "20 τ.μ. από τα 110 τ.μ. της ολικής επιφάνειας ορόφων δεν προσμετρώνται στη δόμηση βάση του Ν.3044/2002 (συνολική δόμηση 90 τ.μ.)" και στο πεδίο της άδειας να αφήσω το 110 ως έχει.

 

Το δέχονται αυτό γενικά οι πολεοδομίες; Δεν μου έχει ξανατύχει να σημειωθεί κάτι πρόσθετο πάνω στο έντυπο της άδειας. Φίλε geodel79 σε ποιο σημείο της άδειας μπήκε αυτή η επισήμανση; Στην ολική επιφάνεια γράφτηκε 90+20 ή 90+20=110 ; Ή έμεινε τελικά 110 ;

 

Όπως αντιλαμβάνομαι το θέμα, για να διατηρηθεί το κίνητρο που δίνει ο Ν.3044/2002, οι πέτρινοι τοίχοι θα έπρεπε να υπολογίζονται μεν παντού, αλλά στην ίδια κατηγορία που υπολογίζονται ημιυπαίθριοι, βοηθητικοί χώροι κ.λπ., δηλαδή στην κάλυψη και στον όγκο αλλά όχι στη δόμηση (και συνακόλουθα σε ΕΤΑΚ, δημοτικά τέλη κ.λπ.).

 

Συγνώμη για τις απανωτές ερωτήσεις, προσπαθώ να διευκρινήσω το θέμα και πιστεύω ότι θα είναι χρήσιμο και για άλλους που θα το συναντήσουν.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Ναι, γιατί σύμφωνα με το πνεύμα της διάταξης, προσπαθούν να επαναφέρουν την παλιά μέθοδο κατασκευής. Επίσης, σύμφωνα με εγκύκλιο, οι λίθινοι πεσσοί πρέπει να είναι φέροντες...

Προσοχή: Οι λίθινοι πεσσοί μετράνε και στον όγκο και στην κάλυψη και στα φορολογικά!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Αγαπητοί συνάδελφοι,

σύμφωνα με το ΓΟΚ (άρθρο 7 παρ. ιστ) ο πέτρινος τοίχος πάχους =ή> από 50 εκ. δεν προσμετράται στη δόμηση.

Το ερώτημά μου είναι : αν εγώ κάνω μικτή κατασκευή, δηλαδή σκελετό από οπλισμένο σκυρόδεμα και τοιχοποιία είτε από τούβλο-θερμομόνωση-πέτρα (συνολικού πάχους 50 εκ.) είτε από τούβλο-θερμομόνωση-τούβλο-πέτρα (δηλαδή κανονικό τοίχο και εξωτερική επένδυση πέτρας, συνολικού πάχους τοίχου 60 εκ.),τι ακριβώς μετράει στον συντελεστή δόμησης ;

1. το εμβαδόν των κολωνών,

2. περιμετρικό πάχος 25 εκ. (όσο δηλαδή καταλαμβάνει η φέρουσα κατασκευή)

3. όλο το πάχος του τοίχου ή

4. τίποτα

Στις πολεοδομίες που απευθύνθηκα, λόγω του ότι στο ΓΟΚ δεν διευκρινίζεται αν η τοιχοποιία είναι φέρουσα, οι απόψεις διίστανται και μου πρότειναν να απευθυνθώ στην πολεοδομία που θα εκδόσει την άδεια.

Μήπως κάποιος έχει αντιμετωπίσει αυτό το ερώτημα;

 

Παρακαλώ πριν δημοσιεύσετε κάντε αναζήτηση!

Την ερώτησή σας θα μπορούσατε να την αναρτήσετε και ΕΔΩ

Ευχαριστώ, ilias

Link to comment
Share on other sites

Δουλεύω σε μια τετοια άδεια αυτήν την περίοδο και μετά από ερώτημά μου στην πολεοδομία, αφαιρώ από τη δόμηση το εμβαδόν της πέτρας. Πρέπει η πέτρινη πλευρά του τοιχου να είναι κατ' ελάχιστο 50 εκ., δηλαδή με μόνωση και εσωτερικά τούβλο 10 εκ, το ελάχιστο συνολικό πάχος τοιχου είναι 65 εκ.

 

 

Θα σου πρότεινα ωστόσο να απευθυνθεις στην πολεοδομία που θα εκδόσει την άδεια.

 

─────────────────────────────────────────────────────

Συμπληρώστε την ειδικότητά σας, μέσω της επεξεργασίας προσωπικών στοιχείων (πίνακας ελέγχου).

Chilon

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ξέρει κανείς αν το κτίριο πρέπει να έχει εξωτερική τοιχοποιία από πέτρα σε όλη του την περίμετρο, ή αν μπορεί να έχει μόνο σε ένα τμήμα του?

 

έχει αντιμετωπίσει κανείς τέτοιο κτίριο με τμήμα εξωτερικής τοιχοποιίας από πέτρα, όπου το εμβαδόν της πέτρας να μην προσμετρήθηκε στον σ.δ.?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.