Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δικαίωμα υπογραφής για την τακτοποίηση ημιυπαίθριων χώρων


Recommended Posts

Συνάδελφοι, να σας μεταφέρω ότι έμαθα σχετικά με το θέμα των δικαιωμάτων σύνταξης των τεχνικών εκθέσεων των Η/Χ από Μηχανολόγους:

Από την Ένωση Μηχανολόγων Ηλεκτρολόγων μου είπαν ότι επειδή α) πολύ λίγοι Μηχανολόγοι έχουν ενδιαφερθεί για να κάνουν τις εκθέσεις αυτές και β) τα πράγματα είναι εξαιρετικά ασαφή σε διάφορα σημεία επί της διαδικασίας τακτοποίησης, καλό θα είναι να μην ανακινήσουμε περαιτέρω το θέμα. Μάλιστα αφού η Πολεοδομία μου δέχεται να υπογράψω την έκθεση για το δικό μου Η/Χ προτιμότερο είναι να περιοριστώ σε αυτό (που άλλωστε ήταν και αυτό που με ενδιέφερε εξ αρχής) και να μην μπλέξω παραπέρα.

Είμαι βεβαία ότι σας διαφώτισα πλήρως!

Καλό μήνα σε όλους και καλά κουράγια με την Ελλάδα που έχουμε φτιάξει!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Nεκταρία συμφωνώ μαζί σου...Για να λεμε και του στραβου το δικιο την αρμοδιοτητα εχουν οι Πολιτικοι Μηχ/κοι και Αρχ/νες. Τωρα αν γινονται αλλου αδικιες του τυπου να δεχονται ηλ/κες μελετες και σχεδια απο Πολιτικους και οχι π.χ. απο Μηχανολογους ΤΕΙ ειναι κατι που ευελπιστουμε οτι θα λυθει.

Γενικα το ιδανικο θα ηταν ο καθενας στα χωράφια του...;)

Link to comment
Share on other sites

Τι είναι πιο δύσκολο να κάνει τακτοποίηση ένας μηχανολόγος ή μία ηλ/μηχανολογική μελέτη ένας πολιτικός μηχανικός? Τεσπα..θα πρέπει πάντως η φράση ο καθένας στο χωράφι του να γίνει πράξη και όχι μόνο λόγια για να περνάει η ώρα. Δεν έχω τίποτα με τους πολιτικούς, προς Θεού αλλά με το ΤΕΕ που τους αβαντάρει. Σόρυ για το offtopic

Link to comment
Share on other sites

Με το νόμο Σουφλιά δεν υπήρχε καν εμπλοκή μηχανικού. Με τον 3843 έγινε απαραίτητος... Για το ίδιο ακριβώς πράγμα.

Και απλώς για τη χαρτούρα... Είναι να βαράς το κεφάλι σου στο τοίχο... Δεν απαιτείται αυτοψία, δεν απαιτείται έλεγχος και μέτρηση αλλά το ΠΛΕΟΝ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ είναι μία τεχνική έκθεση 10 λέξεων.

ΟΛΑ για τα λεφτά... και τίποτε άλλο, αυτό διδασκόμαστε, αυτό πράττουμε... καλά κάνουν και οι Η/Μ και ζητάνε Η/Χ ρυθμίσεις... Σιγά το πράγμα...

Αρμοδιότητες έχουν οι ΠΜ και ΑΜ αλλά γνώση κατά τον Σουφλιά είχαν και οι ιδιοκτήτες!

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαίνω συνάδελφε τι ακριβώς θέλεις να πεις! Το ότι όρισαν ελάχιστη αμοιβή γαι την εργασία μας είναι κάτι που θα έπρεπε να μας ικανοποιεί! Ο Σουφλιάς έβαζε τον κάθε κακόμοιρο ιδιοκτήτη να δηλώσει τετραγωνικά η/χ χωρίς να ξερει καν τι σημαίνει η/χ. Εγώ έχω κάνει μέχρι τώρα πάνω από 30 τακτοποιήσεις και το βρήκα και χρονοβόρο και κουραστικό και σε πολλές περιπτώσεις σχεδόν μπαίνεις μέσα (χαμένα μεροκάματα στις πολεοδομίες, φωτοτυπίες...). Χώρια τις περιπτώσεις τακτοποιήσεων όπου υπάρχουν ασάφειες. Είχα πελάτη που είχε κλείσει μέρος του υ/χ και όχι όλο και δεν το καταλάβαινε, πως θα το είχε δηλώσει μόνος του για πες μου;;; Και ο μηχανολόγος πως θα το αντιληφθεί;;; Εμείς μπαίνουμε σ΄ένα χώρο και αμέσως καταλαβαίνουμε αν υπάρχει η/χ και που είναι...ο μηχανολόγος πως;;;

 

Παρατήρηση: Μην κάνετε άσκοπη παράθεση ολόκληρου του αμέσως προηγούμενου μηνύματος, για λόγους οικονομίας του Φόρουμ.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής!

Ευχαριστώ, DOOM

Link to comment
Share on other sites

dinakos το λες και μόνος σου. Η ελάχιστη αμοιβή που όρισαν τελικά μας κάνει κακό γιατί φρόντισαν τα ΜΜΕ να την περάσουν ως την μέγιστη που μπορούμε να ζητήσουμε. Αντιθέτως αν το είχαν αφήσει ελεύθερο θα μπορούσαμε ευκολότερα να ζητήσουμε από τους πελάτες μας την αμοιβή αυτή που πραγματικά ανταποκρίνεται στον όποιον κόπο μας...

Ο συνάδελφος JTB στηλιτεύει την οικειοθελή ασάφεια στις νομοθετήσεις του υπουργείου αναφορικά με την τακτοποίηση. Μια ασάφεια που μπορεί και να προέρχεται από κεκτημένη ταχύτητα μπροστά στα έσοδα που θα έχει το κράτος από τις τακτοποιήσεις...

Link to comment
Share on other sites

Με το νόμο Σουφλιά δεν υπήρχε καν εμπλοκή μηχανικού. Με τον 3843 έγινε απαραίτητος... Για το ίδιο ακριβώς πράγμα.

 

Αρμοδιότητες έχουν οι ΠΜ και ΑΜ αλλά γνώση κατά τον Σουφλιά είχαν και οι ιδιοκτήτες!

 

 

επειδη ακριβως εχω δει τι εχουν δηλωσει με νομο σουφλια θα μπορουσα να σου πω οτι αν ημουν ο απεναντι γειτονας που ηθελα να τους κανω καταγγελια οι μισες αιτησεις -περαιωσεις θα βγαιναν ανακλητεες στα σιγουρα...

 

οσο για το ποιους αβανταρει το τεε....εγω πιστευω στα σιγουρα του εξωτερικου και τους μηχανικους του δημοσιου....

τους πολιτικους μηχανικους στα σιγουρα για μενα μας εχει ξεσκισει...και με τις αμοιβες και με τις ευθυνες...γιατι κανονικα τουλαχιστον στην αγορα πληρωνεται αναλογα με την ευθυνη ....γιατι οταν λεμε περι ευθυνης μηχανικων δεν νομιζω μετα απο ενα σεισμο να κυνηγανε κανεναν αλλο εκτος απο τους πολιτικους...

 

οσο για τα η-μ μελετη με το σπρευ εχω κανει περισσοτερες απο πολλους η-μ γιατι οπως λενε κλασικα οι η-μ οταν τους τηλ για ερωτηση....αυτη ειναι μια μελετη που καλυπτει την πολεοδομια και τιποτα αλλο

 

και στην ουσια η ΜΟΝΑΔΙΚΗ μελετη που ειναι κατα 99% στην πραγματικοτητα ειναι η στατικη....

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.