Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αναθεώρηση οικοδομικής άδειας


Recommended Posts

Άλλο ο Α' έλεγχος και άλλο ο έλεγχος λόγω παραίτησης ή παράτασης ισχύος. Μη τα μπερδεύουμε!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 494
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Άρα χρειάζεται να ξανακάνω αίτημα για 2ο έλεγχο? έχω βάλει στην αίτησή μου ότι ζητάω έλεγχο για στάδιο εργασιών, ώστε να βγάλω αναθεώρηση για επ'αόριστον, δεν φτάνει?

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει αυτή φτάνει -σε καλύπτει και για τους 2 λόγους αναθεώρησης. Άλλο  κατάλαβα! (νόμισα ότι εννοείς ότι επειδή ήρθε Ε.Δ για τον Α΄έλεγχο, δεν χρειάζεται να ξανάρθει για την παράταση ισχύος ή και για την παραίτηση επιβλέποντα που ζητάς)

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Καλησπέρα,

έχω μία οικοδομική άδεια σε ισχύ λόγω προγενέστερης αναθεώρησης από άλλον συνάδελφο ,

θέλω να κάνω προσθήκη Σοφίτας,προσθήκη πέργκολας σε δώμα ορόφου,κατασκευή πισίνας στον υπάιθριο χώρο,

α)Αιτούμαι βεβαίώση όρων δόμησης ?

β)Εισάγω σε συνέχεια προγενέστερης,<< Αναθεώρηση Οικ. Αδείας ME προέγκριση ή βεβαίωση (ν.4759/2020)>>.

Αν επιλέξω το β ο προηγούμενος συνάδελφος πρέπει να παραιτηθεί?

Ευχαριστώ,

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα,

εχω εκδώσει οικοδιμική άδεια κατ.3 με προέγκριση θέλω να κάνω αναθερώρηση λόγω μεταβολής όγκου και δόμησης χωρίς να αναθεωρήσω την προέγκριση και με δικιά μου ευθύνη γίνεται?

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

On 23/1/2024 at 2:12 ΜΜ, Panagiotis Andrianopoulos said:

χωρίς να αναθεωρήσω την προέγκριση

Γίνεται. Διάβασε την παράγραφο 1 του άρθρου 35 του Ν 4495/17.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλησπέρα σε όλους,

Θέλω να κάνω αναθεώρηση οικοδομικής άδειας (ηλεκτρονικής) για αλλαγή επιβλέποντος. Την άδεια την έχει εκδώσει άλλος μηχανικός και καθώς δεν μπορεί να συνεχίσει την επίβλεψη, οι ιδιοκτήτες την ανέθεσαν σε εμένα. Το πρόβλημά μου είναι ότι μπαίνω στο σύστημα, στην "εισαγωγή πράξης σε συνέχεια προγενέστερης ηλεκτρονικής", κάνω αναζήτηση με τον αριθμό αίτησης και τον αριθμό πράξης, η άδεια εμφανίζεται κανονικά, όμως δεν μου δίνει καμία επιλογή πράξης προς έκδοση, και δεν ξέρω πώς να προχωρήσω. Σκέφτηκα μήπως πρέπει να το κάνει ο μηχανικός που έχει εκδώσει την άδεια, όμως ούτε σε εκείνον δίνει επιλογή πράξης προς έκδοση. Η επιλογή πράξης προς έκδοση παρατήρησα ότι δίνεται μόνο στις άδεις μικρής κλίμακας. Μήπως έχει τύχει ξανά σε κάποιον και βρήκε λύση; Είδα ότι έχει τεθεί ξανά το ίδιο ερώτημα, όμως δεν βρήκα κάποια απάντηση.

Ευχαριστώ.

   
Link to comment
Share on other sites

@Despina_Ath δείτε προσεχτικά την άδεια που θέλετε να αναθεωρήσετε: Μήπως έχει μεταγενέστερες πράξεις??? 

Αν ναι, τότε θα πρέπει να κάνετε την αίτηση αναθεώρησης στη τελευταία μεταγενέστερη.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Είναι αυτό που γράφει ο συνάδερφος ppanag.

Πρέπει να πείτε τον προηγούμενο μηχανικό να σας δώσει τo ΑΑ αίτησης του μεταγενέστερου ελέγχου φορολογικών και σε εκείνη την πράξη να κάνετε την αναθεώρηση.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.