Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ανασύσταση φακέλου


costassel

Recommended Posts

Επιμένω στην άποψή μου! Δεν αποκρύπτω την ΟΑ... Ίσα ίσα την παρουσιάζω μόνος μου και με τις παρατηρήσεις που με οδήγησαν στην απόφασή μου και θα αναφέρω στην τεχνική έκθεση υπαγάγω το ακίνητο στον 4495 νόμιμα και μέσω αυτού (εντάσσοντάς το δηλαδή στην ορθή του Κατηγορία) αυτό αποκτά εγκεκριμένα σχέδια κ.λπ. Ψεκάστε - σκουπίστε - τελειώσατε!

P.S. Ουδείς νόμος με εξαναγκάζει να προβώ σε ανασύσταση φακέλου ΟΑ (είναι αδύνατον εξάλλου να το κάνω και με δεκαπλάσιο οικονομικό κόστος, καθότι αναφερόμαστε σε ΟΙ - διαμέρισμα 6όροφης  πολυκατοικίας με συνολικά 18 διαμερίσματα και δύο υπόγεια κ.λπ.)!

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
  • Like 2
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • Απαντήσεις 121
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

On 25/11/2021 at 6:26 ΜΜ, ΙΑΣΟΝΑΣ said:

Επιμένω στην άποψή μου! Δεν αποκρύπτω την ΟΑ... Ίσα ίσα την παρουσιάζω μόνος μου και με τις παρατηρήσεις που με οδήγησαν στην απόφασή μου και θα αναφέρω στην τεχνική έκθεση υπαγάγω το ακίνητο στον 4495 νόμιμα και μέσω αυτού (εντάσσοντάς το δηλαδή στην ορθή του Κατηγορία) αυτό αποκτά εγκεκριμένα σχέδια κ.λπ. Ψεκάστε - σκουπίστε - τελειώσατε!

P.S. Ουδείς νόμος με εξαναγκάζει να προβώ σε ανασύσταση φακέλου ΟΑ (είναι αδύνατον εξάλλου να το κάνω και με δεκαπλάσιο οικονομικό κόστος, καθότι αναφερόμαστε σε ΟΙ - διαμέρισμα 6όροφης  πολυκατοικίας με συνολικά 18 διαμερίσματα και δύο υπόγεια κ.λπ.)!

Μου φαίνεται λογική (;) η αντιμετώπισή σου στο θέμα Ιάσονα. Το μόνο που με ταλαιπωρεί είναι ότι ο νόμος ο οποίος αναφέρει ρητά για ανασύσταση. Τι κάνουμε με την Ηλεκτρονική Ταυτότητα αύριο; Έχω περίπτωση απώλειας σε ισόγειο με υπόγειο που η άδεια βγήκε το 2010. Το μόνο που έχω είναι πράξη garage με το σχέδιό του (υπόγειο) και κάποια σχέδια του ιδιοκτήτη σε ηλ. μορφή που τα έδινε ο μηχανικός τότε. Με συμφέρει αυτός ο τρόπος που το αντιμετωπίζεις. Όμως είναι σωστός;;;;;

Link to comment
Share on other sites

21 ώρες πριν, NIKOSBTD said:

Το μόνο που με ταλαιπωρεί είναι ότι ο νόμος ο οποίος αναφέρει ρητά για ανασύσταση.

Πουθενά στο νόμο δεν υπάρχει τέτοιου είδους υποχρέωση! Είναι άλλο πράγμα η "δυνατότητα" και άλλο η "υποχρέωση"...

 

21 ώρες πριν, NIKOSBTD said:

Έχω περίπτωση απώλειας σε ισόγειο με υπόγειο που η άδεια βγήκε το 2010.

Λυπάμαι, αλλά η προηγούμενη αντιμετώπιση δεν είναι "πανάκεια"! Στην περίπτωσή σου ή μόνη διέξοδος είναι η ανασύσταση φακέλου ή η άδεια νομιμοποίησης...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
On 25/11/2021 at 6:26 ΜΜ, ΙΑΣΟΝΑΣ said:

Επιμένω στην άποψή μου! Δεν αποκρύπτω την ΟΑ... Ίσα ίσα την παρουσιάζω μόνος μου και με τις παρατηρήσεις που με οδήγησαν στην απόφασή μου και θα αναφέρω στην τεχνική έκθεση υπαγάγω το ακίνητο στον 4495 νόμιμα και μέσω αυτού (εντάσσοντάς το δηλαδή στην ορθή του Κατηγορία) αυτό αποκτά εγκεκριμένα σχέδια κ.λπ. Ψεκάστε - σκουπίστε - τελειώσατε!

P.S. Ουδείς νόμος με εξαναγκάζει να προβώ σε ανασύσταση φακέλου ΟΑ (είναι αδύνατον εξάλλου να το κάνω και με δεκαπλάσιο οικονομικό κόστος, καθότι αναφερόμαστε σε ΟΙ - διαμέρισμα 6όροφης  πολυκατοικίας με συνολικά 18 διαμερίσματα και δύο υπόγεια κ.λπ.)!

Συμφωνώ απόλυτα.

σε δικές μου αντιστοιχες περιπτωσεις αναφέρω σαφεστατα πως με την παρουσα επικαιροποιούνται και οι κατοψεις του ακινήτου.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλησπέρα σας. Έχω δύο περιπτώσεις:

1. Εξετάζω ένταξη διαμερίσματος στον 4495 για μεταβίβαση. Η οικοδομή έχει άδεια του 1964 από την οποία βρίσκω σήμερα στέλεχος, τοπογραφικό, κάτοψη και τομή αλλά όχι εμβαδομετρικό. Προχωράω σε τακτοποίηση ή θεωρώ οτι απαιτείται ανασύσταση ως προς το εμβδομετρικό για να κάνω τον έλεγχο;

2. Εξετάζω ένταξη διαμερίσματος στον 4495 για μεταβίβαση. Η οικοδομή έχει άδεια του 1976 από την οποία βρίσκω σήμερα στέλεχος, τοπογραφικό, κάτοψη σφραγισμένη από το αρχείο του ιδιοκτήτη αλλά ο φάκελος είναι χαμένος (με βεβαίωση από την ΥΔΟΜ) επόμένως δεν μπορώ να βρώ τομή και εμβαδομετρικό. Πρέπει να κανω ανασυσταση ή μπορώ να χρησιμοποιήσω στοιχεία του στελέχους π.χ. που αφορούν στο ύψος της οικοδομής ή το ίχνος της οικοδομής στο τοπογραφικό και να ξεπεράσω το θέμα της ανασύστασης;

Link to comment
Share on other sites

@freecat και στις δύο περιπτώσεις μπορείς να προχωρήσεις με τις κατόψεις που έχεις, αφού αυτές είναι οι εγκεκριμένες. 
Για τα εμβαδά, δες τις τιμές που αναγράφονται στα συμβόλαια.
Εάν συμβαδίζουν με τις διαστάσεις των κατόψεων, χρησιμοποίησε αυτές.
Δεν χρειάζεται ανασύσταση επειδή λείπει η τομή.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

41 λεπτά πριν, Apsekastos said:


Δεν χρειάζεται ανασύσταση επειδή λείπει η τομή.

Στο ΤΕΕ Θεσσαλονίκης μου είπαν το αντίθετο και έχω πελαγώσει. Και δεν ξέρω καν αν πρέπει να ασχοληθώ με τις Ο.Ι. ή με όλο το κτίριο.

Επίσης, πειτε μου αν ξέρετε από πότε στις άδειες υπάρχει διαγραμμα κάλυψης ή εμβαδομετρικό; Για να ξέρω πότε απατείται ανασύστασή του...

Edited by freecat
Link to comment
Share on other sites

@freecat έχω δει σε παλιές άδειες (δεκαετίας του '60) να αναγράφονται οι υπολογισμοί στο σχέδιο του τοπογραφικού διαγράμματος.
Διάβασε το θέμα: Από ποια χρονολογία είναι απαιτητό το διάγραμμα κάλυψης;
Ελέγχεις μόνο την οριζόντια ιδιοκτησία που πρόκειται να μεταβιβασθεί. 
Επομένως, δεν ασχολείσαι με όλο το κτίριο.
Η ανασύσταση γίνεται για να μπορέσει ο μηχανικός να ελέγξει τη νομιμότητα του κτίσματος (ή της ιδιοκτησίας).
Αφού με την κάτοψη μπορείς να κάνεις τον έλεγχο, η ανασύσταση δεν έχει νόημα.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλησπέρα. Έχω περίπτωση ισόγειας κατοικίας παλιάς στη οποία βγήκε άδεια επέκτασης το 1974 για 36,00μ2, χτίστηκαν 67,80μ2 οπότε έχουμε έχουμε υπέρβαση δόμησης κάλυψης και μια αποθήκη ανεξάρτητη αυθαίρετη 16,49μ2. Υπάρχει μόνο το στέλεχος της οικοδομικής αδείας της επέκτασης και τίποτα άλλο, όπου βγάζεις άκρη από το σκαρίφημα περί νομιμότητας του περιγράμματος. Σκέφτομαι να κάνω ρύθμιση με 4495 κατηγορία 1 λόγω παλαιότητας, όπου θα ανεβάσω κάτοψη- τομή- διάγραμμα κάλυψης αποτύπωσης και νέο τοπογραφικό, βεβαίωση από ΥΔΟΜ απώλειας φακέλου και να προχωρήσω με αυτά για ηλεκτρονική ταυτότητα. Θα ήθελα τη γνώμη σας παρακαλώ.

Link to comment
Share on other sites

να διαβάσεις λίγο πιο πάνω τον φίλο μου ΙΑΣΟΝΑ (γεια σου φίλε) και όλα θα λυθούν αυτόματα!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.