Μετάβαση στο περιεχόμενο

Περιπτώσεις χώρων προς τακτοποίηση


eirini_hmmy

Recommended Posts

το ερωτημα σου το απαντιέται εδώ:

Ν.3843/10 αρθ5, παρ1α

Επιτρέπεται μετά την καταβολή ειδικού προστίμου η διατήρηση για σαράντα (40) χρόνια ημιυπαίθριων χώρων, καθώς και χώρων που βρίσκονται στο υπόγειο,ισόγειο ή άλλη στάθμη του κτιρίου, οι οποίοι βρίσκονται μέσα στον εγκεκριμένο κτιριακό όγκο βάσει της οικοδομικής του άδειας, η οποία εκδόθηκε ή αναθεωρήθηκε έως 2.7.2009, και έχουν μετατραπεί σε χώρους κύριας χρήσης καθ’ υπέρβαση των όρων και περιορισμών δόμησης του ακινήτου και σύμφωνα με τις προϋποθέσεις, τους όρους και τη διαδικασία που ορίζονται στα άρθρα 5−7, εφόσον η χρήση τους δεν απαγορεύεται από τις

πολεοδομικές διατάξεις για τις χρήσεις γης που ισχύουν στην περιοχή του ακινήτου.

 

@ avgoust

εχει αλλαξει χρήση από βοηθητική σε κύρια (υποθέτω) οπότε μπορεί να το ρυθμίσει

Link to comment
Share on other sites

Εφ'όσον η άδεια λέει σκέτο αποθήκη , έχει κύρια χρήση. .

 

Δες και το άρθρο 3 του κτιριοδομικού. Υπάρχει η περίπτωση Κ. --> Αποθήκευση .

 

Αρα κάνει αλλαγή κύριας χρήσης σε άλλη κύρια χρήση άρα βάσει της εγκ. 15 δεν μπορεί να τακτοποιήσει.

 

Κατά την γνώμη μου πάντα...

Link to comment
Share on other sites

έτσι κι αλλιώς, αφού έχει προσμετρηθεί στον συντελεστή γιατί να θέλει να ρυθμίσει αφού μπορεί να βγάλει άδεια αλλαγής χρήσης; (και να είναι νόμιμος; )

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα, σε επικοινωνία της πολεοδομίας μου με το ΥΠΕΚΑ, σχετικά με ερώτησή μου

αν απαιτείται έγγραφη συγκατάθεση-Υ.Δ λοιπών ιδιοκτητών πολυκατοικίας για δήλωση-ρύθμιση χώρου pilotis, από τη στιγμή που σιωπηρά το αποδέχθηκαν εδώ και χρόνια και που αυτό αναφέρεται στο Νόμο,

διευκρινίστηκε ότι δεν απαιτείται καμία συγκατάθεση-Υ.Δ-αίτηση (όποιος το δηλώσει ήταν η απάντηση-προφορική βέβαια-δεν μας ενδιαφέρει-ας πάνε στα δικαστήρια)

Το θεωρώ λογικό από μια άποψη γιατί αν επιβληθεί πρόστιμο για ΠΟΛΕΟΔΟΜΙΚΗ παράβαση ΔΕΝ θα επιβληθεί στον ιδιοκτήτη (αυτός που δηλώνει μάλιστα με ΥΔ) και ΜΟΝΟ και όχι σε ΟΛΗ την πολυκατοικία; και ότι τα υπόλοιπα είναι ιδιοκτησιακό θέμα που ρυθμίζεται μεταξύ των

Link to comment
Share on other sites

Οχι βέβαια !!. Κανονική άδεια οικοδομής "Αλλαγή χρήσης από τάδε σε τάδε".

 

Με τις απαιτούμενες μελέτες και φορολογικά.

Link to comment
Share on other sites

Κτίριο με άδεια που έχει πάρει παράταση ισχύος επ ' αόριστον πολύ προ του 07/2009 . Κατατίθεται λίγο μετά από 02/07/2009 άδεια αναθεώρησης για εσωτερικές διαρρυθμίσεις , αλλαγές όψεων και αναγράφεται καθαρά πως η οικοδομή έχει ολοκληρωθεί τη φάση των τοιχοποιιών . Τι γίνεται σε αυτήν την περίπτωση ? Μπορώ να τακτοποιήσω το υπόγειο μου , τους ΗΧ και τη σοφίτα ? Οι ΗΧ δεν άλλαξαν και στην αναθεώρηση παρέμειναν στην ίδια θέση . Το υπόγειο άλλαξε εσωτερικά αλλά οι εργασίες είχαν γίνει προ 02/07/2009 και απλώς αποτυπώθηκε και η πραγματική κατάσταση .

 

Καμιά απάντηση για αυτό το μπερδεμένο θέμα ? Σας έχει τύχει κάτι ανάλογο?

Link to comment
Share on other sites

δεν μπορεί να τακτοποιηθεί από την στιγμή που υπάρχει σφραγίδα αναθεώρησης μετά την 7/09. Γιυτό άλλωστε ζητάνε το στέλεχος.

 

Εφ'όσον η άδεια λέει σκέτο αποθήκη , έχει κύρια χρήση.

Κατά την γνώμη μου πάντα...

 

μπορεί να ειναι και ετσι οπως τα λες οχι ομως με το αρθ3 του κτιρ αλλα με το αρθ2παρ3 "χωροι κυριας κ βοηθ χρήσης" που λέει για παράδειγμα πως οι διάδρομοι και οι χώροι υγιεινής είναι βοηθητικοί.

και από την άλλη θα μου πεις οτι αφού έχει υπολογιστεί ο χώρος στον ΣΔ δεν υπάρχουν "περιβαλλοντολογικές επιπτώσεις"

δεν έχεις και άδικο... θα μπορούσε να ειναι και ετσι....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.