Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εργοληπτικό πτυχίο από ΤΕΙ


kostasi

Recommended Posts

Ευχαριστω.....

 

Δλδ..... τα εργα λιγοστευουν και αυτοι ζητανε και μεγαλυτερη εμπειρια......πνιγηκαμε!!!

Link to comment
Share on other sites

Κάτι τέτοιο.

Υπάρχουν αυτά τα άτυπα-κριτήρια των επιτροπών του υπουργείου ..... συνήθως στις χαμηλές τάξεις είναι ελαστικοί....

Link to comment
Share on other sites

Εμπειρία για ΜΕΚ Α μπορώ να αποδείξω μόνο με Τιμολόγια  τεχνικού έργου και Τιμολόγια παροχής υπηρεσιών γιατί συμφωνητικά κάνα δύο έχω μόνο των 5000 Ε?

Νομίζω οτι είναι 20000 για δημόσια έργα και 40000 για ιδιωτικά.Βεβαια τιμολόγια τεχνικού έργου έχω πολύ παραπάνω απο αυτά τα ποσά.

Link to comment
Share on other sites

Στην Δ15 δεν θέλουν τιμολόγια κλπ θέλουν τα έντυπα Α & Β για έργα δημοσίου και το έντυπο Γ για έργα ιδιωτικά, την αίτηση,πίνακα με τα έργα και μια υπεύθυνη δήλωση

Τα έντυπα Α, Β & Γ θα τα βρεις εδώ: http://www.ypexd15.gr/Default.aspx?tabid=92

Την άιτηση εδώ: http://www.ypexd15.gr/Default.aspx?tabid=89

Αναφορικά με τα ποσά 20000 και 40000 που γράφεις το έχω σχολιάσει στα προηγούμενα.

Link to comment
Share on other sites

Εμπειρία για ΜΕΚ Α μπορώ να αποδείξω μόνο με Τιμολόγια  τεχνικού έργου και Τιμολόγια παροχής υπηρεσιών γιατί συμφωνητικά κάνα δύο έχω μόνο των 5000 Ε?

Νομίζω οτι είναι 20000 για δημόσια έργα και 40000 για ιδιωτικά.Βεβαια τιμολόγια τεχνικού έργου έχω πολύ παραπάνω απο αυτά τα ποσά.

 

Εμένα πάντως μου ζήτησαν τα ιδιωτικά συμφωνητικά.

Link to comment
Share on other sites

Σταύρο, καλησπέρα

τα συμφωνητικά που σου ζήτησαν ήταν για τα ιδιωτικά έργα; Ετσι; Οχι για τα δημόσια εε;

 

Επίσης για τα ιδιωτικά ζητούσαν πέραν του εντύπου Γ και:

1. Οικοδομική άδεια επικυρωμένη
2. Υπεύθυνη δήλωση του ιδιοκτήτη. Αν ο Κύριος του έργου είναι εταιρεία Α.Ε. ή Ε.Π.Ε., υπεύθυνη δήλωση
του Νόμιμου Εκπροσώπου και ΦΕΚ %Σ ή ΦΕΚ σύστασης στο οποίο να φαίνεται ότι αυτός είναι νόμιμος
εκπρόσωπος. Στην περίπτωση που η εταιρεία είναι Ο.Ε. ή Ε.Ε. απαιτείται επικυρωμένο καταστατικό
3. Τιμολόγια υλικών επικυρωμένα αν ο κατασκευαστής είναι και ιδιοκτήτης ή Τιμολόγια Παροχής Υπηρεσιών
προς τον ιδιοκτήτη
4. Ηλεκτροδότηση κτιρίου ή κοινόχρηστο λογαριασμό
5. Αν το ακίνητο κατασκευάστηκε με την μέθοδο της αντιπαροχής, επικυρωμένο αντίγραφο του συμβολαίου,
και να αναφέρεται στην υπεύθυνη δήλωση του ιδιοκτήτη και του επιβλέποντα μηχανικού..
6. Υπεύθυνη δήλωση του επιβλέποντα μηχανικού
 
Ισχύουν αυτά?
Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

 

5. Αν το ακίνητο κατασκευάστηκε με την μέθοδο της αντιπαροχής, επικυρωμένο αντίγραφο του συμβολαίου,
και να αναφέρεται στην υπεύθυνη δήλωση του ιδιοκτήτη και του επιβλέποντα μηχανικού..
 

Να ρωτήσω κάτι μια που το είδα;

Θέλω να κάνω πρώτη εγγραφή στο ΜΕΚ.

Έστω ότι έχω ένα εργολαβικό προσύμφωνο αντιπαροχής στο όνομά μου και τελείωσα την κατασκευή η οποία κόστισε πραγματικά 700.000€.

Εγώ θέλω εμπειρία για οικοδομικά τα οποία τα υπολόγισα βάσει ποσοστών ΕΚΚΟ, κόστος οικοδομικών εργασιών/συνολικό κόστος. Βγαίνουν έστω 616.000€. Αυτό το ποσό βάζω στην υπεύθυνη δήλωση και στον πίνακα τύπου Γ;

Είναι σωστός ο υπολογισμός έτσι;

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι μια που το είδα;

Θέλω να κάνω πρώτη εγγραφή στο ΜΕΚ.

Έστω ότι έχω ένα εργολαβικό προσύμφωνο αντιπαροχής στο όνομά μου και τελείωσα την κατασκευή η οποία κόστισε πραγματικά 700.000€.

Εγώ θέλω εμπειρία για οικοδομικά τα οποία τα υπολόγισα βάσει ποσοστών ΕΚΚΟ, κόστος οικοδομικών εργασιών/συνολικό κόστος. Βγαίνουν έστω 616.000€. Αυτό το ποσό βάζω στην υπεύθυνη δήλωση και στον πίνακα τύπου Γ;

Είναι σωστός ο υπολογισμός έτσι;

Επειδή μιλάμε για ιδιωτικό έργο, ο υπολογισμός εχει στοιχεία ευελιξίας. Δηλ. συμφωνώ ότι είναι αυτός.

Κατά την αξιολόγηση στο Μ.Ε.Κ., είναι το θέμα εαν θα τον δεχτούν όλο ή τμήμα αυτού ή εαν θα χρειαστούν και πιστοπ. εμπειρίας από Δημόσια Εργα.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ αστέριε.

Για τον υπολογισμό του κόστους των οικοδομικών συμπεριλαμβάνονται και εργασίες σιδηροκατασκευών, κουφωμάτων, κουζίνων κλπ ή μόνο τα αμιγώς οικοδομικά;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.