Μετάβαση στο περιεχόμενο

Όροι δόμησης σε εκτός σχεδίου γήπεδο


Recommended Posts

Καλησπερα, γηπεδο 7800 τμ. χωρις προσωπο σε δρομο εκτος οικισμου και προ 2003 ειναι αρτιο και οικοδομησιμο κατα παρεκλιση η κατα κανονα???

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 992
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αν υφίσταται προ 31-12 - 2003 είναι άρτιο και οικοδομήσιμο κατά κανόνα , φυσικά να μην υπάρχει ΖΟΕ που να προβλέπει κάτι άλλο και φυσικά πράξη χαρακτηρισμού από δασαρχείο ως μη δασικού χαρακτήρα 

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

http://www.ypeka.gr/LinkClick.aspx?fileticket=9h4jcwn1L9E%3d&tabid=777&language=el-GR

 

Εδω το υπεκα εχει ενα υποδειγμα τοπογραφικου εκτος σχεδιου και στο πινακακι για τους ορους δομησης αναγραφει οτι τα 4 στρ προ 2003 χωρις προσωπο σε δρομο ειναι παρεκλιση...

 

Πως το εξηγεις αυτο..??

Link to comment
Share on other sites

και,

οπως ελεγε και ο ΚΑΝΑ

[λιγο πριν του κλεψουν τα ..κουπια για να τα κανουν...πατεριτσες...ναι..... :smile: :-) :smile: .]

 

ενας ειναι ο κανονας, σημερα...

 

4 στρ. και 25 μ. προσωπο

 

ολα τα αλλα ειναι παρεκκλισεις

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Πες τα ρε Δημητρη γιατι απο τη πολεοδομια εδω επιμενουν οτι ειμαι σε κανονα...

 

Οποτε ειμαι παρεκλιση εφοσον δεν εχω προσωπο ετσι..??

 

Αν υπαρχει καποια εγκυκλιος η επισημο εγγραφο που να το λεει ξεκαθαρα θα το εκτιμουσα...

 

Ευχαριστω! 

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τον Δημήτρη στο παραπάνω.

Επίσης, αμφιβάλλω αν συντάξανε με τόση προσοχή τα υποδείγματα στο ΥΠΕΚΑ ώστε να μην τους έχουν ξεφύγει τέτοιες διατυπώσεις..

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

ειπαμε

[είπε ο ΚΑΝΑ]

 

ο "κανονας" ειναι ενας..αυτος που ορισθηκε με τον 3212. και θελει  τα 25 μ. προσωπο

 

 

διοτι δεν γινεται να εχουμε έναν κανονα για τα "τυφλά" πριν το 2003....

και εναν  κανονα   για τα 4000 τμ με προσωπο 25 μ. μετα το 2003...

 

[αν καποιος εχει στο αρχειο του της εισηγητικη για τον 3212...ισως κατι να γραφει..]

 

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

αν κάνω αντιπαραβολή - αντιστοιχία  με ένα εντός σχεδίου πχ έχω στην περιοχή μου , έχω κατά κανόνα ανάλογα το τμήμα περιοχής του σχεδίου που βρίσκεται το ακίνητο  διαφορετικά εμβαδά και πρόσωπο δηλαδή μικρότερα από το γενικό 300 τ.μ και 15 πρόσωπο και ανάλογα το χρόνο δημιουργίας παρεκκλίσεις με ακόμα μικρότερα εμβαδά και μήκη προσώπου ,   γιατί να μην συμβαίνει το ίδιο σαν λογική  και για τα εκτός σχεδίου όσο αναφορά το κανόνα ? 

 

μου φαίνεται περίεργο ένα γήπεδο  κατά κανόνα άρτιο και οικοδομήσιμο πριν το 2003 και το νόμο Παπανδρέου , μετά να έγινε κατά παρέκκλιση

 

βέβαια τώρα που το σκέφτομαι και με τις περιοχές νατούρα τα πριν κατά κανόνα  των 4000 τ.μ. μετά το σχετικό νόμο με 10000 τ.μ. αρτιότητα , έγιναν κατά παρέκκλιση , επομένως έχει μια λογική και αυτό Μάλλον αν είναι έτσι τότε εγώ έχω αναγράψει λάθος δηλώσεις του Ν 651/1337 στο θέμα αυτό με τον κατά κανόνα αρτιότητα

 

σιγά τα λάχανα δηλαδή αφού και έτσι και αλλιώς οικοδομήσιμο είναι και αυτό έχει σημασία αν και γράφω συνήθως και την απαιτούμενη ημερομηνία δημιουργίας που πρέπει να υφίσταται και που τελικά έχει περισσότερη σημασία για την αρτιότητα αλλά επειδή το βλέπουν και συνάδελφοι καλά θα είναι να είμαστε ακριβείς στις διατυπώσεις μας επομένως θα παρακολουθώ το θρεντ , ώστε να μην ξαναγράψω εσφαλμένα κάτι σαν την έκφραση "κατά κανόνα " αντί το  "κατά παρέκκλιση"

Edited by GEORGE MICHEAL
Link to comment
Share on other sites

Καθε νεος νομος βγαζει παρέκλιση τον προηγουμενο χωρις να χανει φυσικα την οικοδομησιμοτητα του...!

Link to comment
Share on other sites

Εάν μιλάμε για υπαγωγή στον 4178, έχε κατά νου και το παρακάτω από την Εγκ.3:

Η συγκεκριμένη αλλαγή χρήση έγινε το 2006 οπότε νομίζω ότι δε μπορώ να αποφύγω το πρόστυμο εφόσον δε μπορώ να αποδείξω την αλλαγή αυτη πριν το 85.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.