Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Όροι δόμησης σε εκτός σχεδίου γήπεδο


Recommended Posts

Στο θέμα αυτό, πρέπει να τονιστεί ο νέος Ν.4759/20 ισχύει σε ότι αφορά τους όρους δόμησης, μόνο για:

"Τα γήπεδα που βρίσκονται εκτός σχεδίων πόλεως,......, και εκτός περιοχών, στις οποίες έχουν καθορισθεί χρήσεις γης, όροι και περιορισμοί δόμησης από εργαλεία πολεοδομικού σχεδιασμού πρώτου επιπέδου (ΓΠΣ, ΣΧΟΟΑΠ, ΖΟΕ ή άλλα διατάγματα χρήσεων γης) κλπ"

Αν στην παραπάνω περίπτωση του φίλου, υπάρχει ΓΠΣ ή ΖΟΕ, από ότι καταλαβαίνω και από δική μου περίπτωση, δεν ισχύουν οι όροι δόμησης του Ν.4759/20 αλλά οι παλιοί.

Συγκεκριμένα, για εκτός σχεδίου γήπεδο στην Αττική που έκανα πρόσφατα τοπογραφικό, υπάρχει η κλασσική ΖΟΕ του Ν. Αττικής (284Δ/83) καθώς και ΦΕΚ καθορισμού χρήσεων γης για την συγκεκριμένη περιοχή. Σε γραπτή απάντηση, η αρμόδια ΥΔΟΜ ανέφερε ότι λόγω της ΖΟΕ Αττικής που έχει θεσμοθετηθεί, δεν έχει εφαρμογή το άρθρο 32 του Ν.4759/20 και επομένως, αν και εκτός σχεδίου, δεν υπάρχει η προθεσμία των 2 ετών και οι όροι δόμησης για κατοικία είναι αυτοί του 270Δ/85 (200 τ.μ. για 4000τ.μ.).

Η δική μου απορία τώρα, είναι ότι η ΖΟΕ Αττικής περιγράφει μόνο όριο κατάτμησης. Αυτό λοιπόν, καθιστά αυτομάτως όλη την Αττική οικοδομήσιμη με τους παλαιούς όρους δόμησης?

Στην περίπτωσή μου βέβαια, έχω και καθορισμό χρήσεων γης, κάτι που καθιστά σαφές ότι δεν ισχύει ο Ν.4759/20. Απλά μου κάνει εντύπωση για το αν μία ΖΟΕ που ορίζει μόνο όριο κατάτμησης, είναι αρκετή για να θέσει τον Ν.4759/20 εκτός εφαρμογής για όλη την περιοχή που αφορά.

Edited by ntanos
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 992
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εκτός σχεδίου γήπεδο κατά παρέκκλιση άρτιο (προυφιστάμενο  του 64 επί επαρχιακής οδού).
Το γήπεδο έχει στην άλλη πλευρά πρόσωπο σε αγροτική.
Ισχύει εδώ η υποχρέωση απόστασης 15μ από την αγροτική στο πλάι οπότε το γήπεδο καθίσταται μη οικοδομήσιμο ή πάω με τις πλάγιες αποστάσεις της παρέκκλισης λόγω επαρχιακής οδού ( 5 μ) ?

1892555601_ScreenHunter37.jpg.f95b280a44ed41a30a4b99d901dff499.jpg

Edited by avgoust
Link to comment
Share on other sites

Η αγροτική οδός προσιδιάζει με πλάγιο όριο. Επομένως θα λάβεις υποχρεωτική πλάγια απόσταση τα 5 μ. Λογικά, για την αρτιότητα επικαλείσαι την περίπτωση γηπέδου  προ 62 (π/β-10/15 και Εmin=750 tm), διότι η περίπτωση παρέκκλισης με ημεροχρονολογία προ 12/9/64 προυποθέτει πρόσωπο 20 μ το οποίο δεν φαίνεται να το διαθέτει. 

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Παύλο ευχαριστώ.
Δεν προλαβα να διορθωσω το σχημα πριν απαντησεις.
Εχω λοξό προσωπο με 21μ οποτε αρτιο.

Edited by avgoust
Link to comment
Share on other sites

Δεν αλλάζει κάτι και με τα 21 μ πρόσωπο. Αν είχες πρόσωπο επί της επαρχιακής, 45 μ και άνω, τα 5 μ υποχρεωτικής πλάγιας απόστασης θα γίνονταν 15 μ, ενώ αν είχες και βάθος από 50 μ και άνω η οπίσθια απόσταση θα γίνονταν επίσης 15 μ.  Μην ξεχάσεις την γραμμή δόμησης 20 μ από τον άξονα και διερεύνηση αν υπάρχει όριο απαλλοτρίωσης ή εαν δεν υπάρχει να γίνει σωστή εφαρμογή του ορισμού  ορίου της οδού (ΠΔ 209/98, άρθρο 2 παρ.3):  "Το όριο της οδού είναι το όριο απαλλοτρίωσης. Στην περίπτωση που το όριο της απαλλοτρίωσης δεν είναι καθορισμένο, ως όριο της οδού ορίζεται το σημείο συνάντησης του εξωτερικού άκρου της τάφρου ή του πρανούς του εκχώματος ή επιχώματος με το φυσικό έδαφος". 

Edited by Pavlos33
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, Pavlos33 said:

Δεν αλλάζει κάτι και με τα 21 μ πρόσωπο. ..

Τα 21m τα ανέφερα για την παρακάτω παρατήρησή σου :

3 ώρες πριν, Pavlos33 said:

.. η περίπτωση παρέκκλισης με ημεροχρονολογία προ 12/9/64 προυποθέτει πρόσωπο 20 μ το οποίο δεν φαίνεται να το διαθέτει. 

Edited by avgoust
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. Τα τυφλά προ του 2003 τελικά χάνουν την αρτιότητα τους μετά από 2 χρόνια η όχι; Θυμάμαι ότι είχαμε γράψει εδώ μέσα ότι δεν αποτελουν παρέκκλιση τα συγκεκριμένα και άρα δεν τα καταργεί ο συγκεκριμένος νόμος αλλά τώρα βλέπω το άρθρο 40 παρ. 1 εδάφιο η που λέει ότι μπορούν να οικοδομηθούν αν βγει άδεια τώρα πριν την 2ετια.

Link to comment
Share on other sites

Τα τυφλα ...εξακολουθουν να "βλεπουν".

Αυτο το "η" το εσβησαν 4τεσσερις φορες, μεχρι να πεισθει ο "μεγαλος"...

εδω απο τον καν62

https://www.michanikos.gr/applications/core/interface/file/attachment.php?id=43348

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς γέροντα; Ποιος είναι ο μεγάλος; 
 

edit: ωχ πες μου ότι άνοιξα τον αρχικό νόμο και όχι την τροποποίηση του Ιουλίου και το η δεν υπάρχει πια

Edited by thief7710
Link to comment
Share on other sites

4 λεπτά πριν, thief7710 said:

Τι εννοείς γέροντα; Ποιος είναι ο μεγάλος; 

μην ρωτας...

εδω αρθρο 40 [με τα ψιλα γραμματακια....]:-D

https://www.hellenicparliament.gr/UserFiles/18a4e643-1429-4e6b-a317-d7c6a29adabf/11458181.pdf

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.