Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εθνικό Κτηματολόγιο


Recommended Posts

Έτσι είναι. Είναι "τρίτος" ουσιαστικά. Απλά η δίοδος που του έχει δοθεί περνάει από τα όρια τεσσάρων ιδιοκτησιών. Η δίοδος "πιάνει" 1,5 μ. από το αριστερό οικόπεδο και 1,5 μ. από το δεξί οικόπεδο που βρίσκονται μπροστά του και το ίδιο από τα επόμενα δύο οικόπεδα. Ελπίζω να έγινα κατανοητή.. :P

Απ' ότι κατάλαβα πάντως σε μία δήλωση θα δηλώσω τέσσερα ξεχωριστά δικαιώματα. 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

10 λεπτά πριν, maria_tsiou said:

Έτσι είναι. Είναι "τρίτος" ουσιαστικά. Απλά η δίοδος που του έχει δοθεί περνάει από τα όρια τεσσάρων ιδιοκτησιών. Η δίοδος "πιάνει" 1,5 μ. από το αριστερό οικόπεδο και 1,5 μ. από το δεξί οικόπεδο που βρίσκονται μπροστά του και το ίδιο από τα επόμενα δύο οικόπεδα. Ελπίζω να έγινα κατανοητή.. :P

Απ' ότι κατάλαβα πάντως σε μία δήλωση θα δηλώσω τέσσερα ξεχωριστά δικαιώματα. 

και φυσικά εξυπακούεται να μην ξεχάσεις μέσα στην ίδια δήλωση να προθέσεις και το δικαίωμα για το "δικό σου" χωράφι/οικόπεδο.

Όπως επίσης το τοπογραφικό/τοπογραφικά που ορίζουν αυτές τις λωρίδες

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ την ομάδα που πολλές φόρες με έχει βοηθήσει με τα ερωτήματα μου, ήρθα όμως σε αδιέξοδο κ ζήτω την βοήθεια σας!!!!

Πρέπει να δηλώσω μια εξοχική κατοικία, στο κτηματολόγιο, που έχω με ποσοστό 50 % με τον αδελφό μου,

είναι μια "μεταλλική" κατοικία (με συμβόλαιο κ τοπογραφικό) κ είναι εκτός σχεδίου πόλεως άλλα τακτοποιημενη από το 2012 με παροχή ρεύματος κ όλα κομπλέ,

έχω όλα τα απαραίτητα έγγραφα ώστε να κάνω την αίτηση μου (αν κ έχω ενδοιασμούς αν είναι σωστή η αίτηση)  άλλα δεν μπορώ να βρω το πιστοποιητικό υποθηκοφυλακείου 

2 τα τινά ή να ψάξω καλύτερα ή λόγω εκτός σχεδίου δεν έχω το πιστοποιητικό αυτό.

εσείς τι λέτε???? 

Link to comment
Share on other sites

Αν δε το βρεις τότε θα απευθυνθείς στο οικείο υποθηκοφυλακείο ώστε να προμηθευτείς το πιστοποιητικό. Υπάρχει, αφού υπάρχει τίτλος κτήσης.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, chris_kon said:

Αν δε το βρεις τότε θα απευθυνθείς στο οικείο υποθηκοφυλακείο ώστε να προμηθευτείς το πιστοποιητικό. Υπάρχει, αφού υπάρχει τίτλος κτήσης.

σωστα, εκει θα βρεις το πιστοποιητικο μεταγραφης του "γηπεδου"

αλλά δεν θα βρεις τπτ για το κτισμα, εάν δεν κανατε συσταση οροφοκτησιας.

Παντως, το κτισμα  μπορει να δηλωθει, με βαση την περιγραφη της τακτοποιησης.

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση: Για να γίνει δήλωση βάσει του εντύπου Δ1,Δ2 είναι απαραίτητη η αποδοχή κληρονομιάς ή όχι?

Το ερωτώ με βάση το πεδίο Γ2 των εντύπων Δ1 και Δ2. Σε τέτοια περίπτωση, ώς προσκομιζόμενος τίτλος 

είναι διαθήκες κλπ?

Link to comment
Share on other sites

τιτλος κυριοτητας ειναι

-συμβολαιο

-αποδοχη

-χρησικτησια [με βαση καποια δικαιολογητικα]

Χωρις αποδοχη δεν γινεται υποβολη δηλωσης στο Κτηματολογιο, αφου δεν υπαρχει "κυριος"

εδιτ

να βελτιωσω την απαντησή μου [σορρυ]

7. Πως δηλώνεται ακίνητο από κληρονομιά;

Κάθε κληρονόμος δηλώνει το μερίδιό του (ποσοστό δικαιώματος επί τοις εκατό ή σε κλάσμα) στο ακίνητο που έχει κληρονομήσει ακόμα και αν δεν έχει γίνει αποδοχή. Συγκεκριμένα υποβάλλονται:
1) Κληρονομιά με διαθήκη:
α) ο τίτλος του κληρονομούμενου (εφόσον υπάρχει),
β) ληξιαρχική πράξη θανάτου,
γ) αντίγραφο της δημοσιευμένης διαθήκης,
δ) πιστοποιητικό περί μη δημοσιεύσεως άλλης διαθήκης και
ε) πιστοποιητικό περί μη αποποιήσεως κληρονομιάς.
2) Κληρονομιά χωρίς διαθήκη:
α) ο τίτλος του κληρονομούμενου (εφόσον υπάρχει),
β) ληξιαρχική πράξη θανάτου,

γ) πιστοποιητικό εγγυτέρων συγγενών,

δ) πιστοποιητικό περί μη δημοσιεύσεως διαθήκης και
ε) πιστοποιητικό περί μη αποποιήσεως κληρονομιάς.

 

[αλλά θα υπαρχει "εκκρεμότητα" ως προς την προσκόμιση αποδοχης που πρεπει  γινει...και θα υπαρχουν "δυσεπιλυτα" προβληματα με την ΔΟΥ και την διαγραφη των ακινητων απο το Ε9 του αποβιωσαντα και την εγγραφη στους κληρονομους μεσα σε 150 μερες...

συν τυχον προστιμα λογω μη υποβολης δηλωσης φορου κληρονομιας εντος 6 μηνων...

και δεν βρισκω τον λογο να μην γινει η αποδοχη,   αφου, μετα την συγκεντρωση ολων των παραπανω πιστοποιητικων, φθανουν 10 μερες για να συνταχθει]

 

 

 

 

Edited by dimitris GM
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημέρα κι από μένα παιδιά, 

επειδή σκέφτομαι να κάνω την αίτηση online, για να δηλώσω έναν ελαιώνα με ένα μικρό σπίτι μέσα πως πρέπει να το δηλώσω; μία φορά ως γεωτεμάχιο και μία ως οριζόντια ιδιοκτησία (συγχωρέστε με αν λέω εντελώς βλακείες) ή ως ένα; Το συμβόλαιο είναι ένα. Και γενικότερα αν μπορεί κάποιος να με διαφωτίσει το σπίτι (μονοκατοικίες σε χωριό) το δηλώνουμε ως οριζόντια ιδιοκτησία και τα αγροτεμάχια ως γεωτεμάχια; (έτσι μου είπαν χτες στο τηλ στο κτηματολόγιο της αργολίδας αλλά δεν ξέρω αν ισχύει, δεν έχω και πολύ εμπιστοσύνη).

Επίσης έναν ελαιώνα που ο πατέρας μου ενοικιάζει στη μητέρα μου πρέπει να δηλωθεί μόνο από τον πατέρα μου; και πρέπει να αναγραφεί ότι είναι προς ενοικίαση κάπου στη δήλωση ή δεν αφορά καθόλου το κτηματολόγιο αυτό;

Και κάτι ακόμα, ο θείος μου έχει 12 μη εκμεταλευσιμα πολύ μικρά αγροτεμάχια σε διαφορετικά σημεία στο Αργος, του ζήτησε ένα τεχνικό γραφείο που κάνει δηλώσεις για το κτηματολόγιο 40€*11 (δεν μιλάω για τα 35 του παράβολου), σας φαίνεται λογική αυτή η τιμή; Για όσα τεμάχια δεν έχει τοπογραφικά, έχει ήδη χάρτες κτηματολογίου από άλλη περίπτωση που τους χρειάστηκε και φυσικά για όλα εχει συμβόλαια. Γιατί εμένα μου φάνηκε πολύ υψηλή και ο άνθρωπος δεν παίρνει ούτε σύνταξη, 2 χρόνια ακόμα περιμένει. Δεν μπορεί να δώσει τόσα χρήματα. Αν έχετε κάποιον να μου συστήσετε στην περιοχή να του πω με μεγάλη χαρά.Και από ότι κατάλαβε του είπε ότι δεν θα του κάνει την αίτηση online, ότι θα του την κάνει στο έντυπο και θα του τα δώσει να τα πάει μαζί με τους τίτλους στο κτηματολόγιο ο θείος μου. Δηλ για μια συμπλήρωση του Δ1 παίρνει 40 ευρώ ανά τεμάχιο; Όντως τόσο παίρνουν;

Αν κάποιος κάνει την αίτηση μόνος του σε χαρτούρα, τυπώσει το Δ1 συμπληρωμένο (πχ να του το κάνω εγώ) μπορεί να το προσκομίσει στο Κτηματολογικό της περιοχής του και να ξεμπερδεύει (δηλ κάνουν εκεί την καταχώρηση την ηλεκτρονική ως υπηρεσία) ή αναγκαστικά πρέπει να γίνει online η δήλωση από τον πολίτη ή τεχνικό γραφείο; Η αν πας τα χαρτιά στα κάνουν στην υπηρεσία του Κτηματολογίου; 

Εν αγωνία και εν απουσία εισροών συγχωρέστε με για τις πολλές ερωτήσεις και την σύγχυση στην οποία τελώ.

Edited by annavra
Link to comment
Share on other sites

1. Το γεωτεμάχιο εντός του οποίου υπάρχουν κτίσματα χωρίς σύσταση ο.ι., δηλώνεται σε μια δήλωση. Αν υπάρχει σύσταση, δηλώνεται κάθε οριζόντια ιδιοκτησία ξεχωριστά (έστω κι αν ανήκουν όλες στον ίδιο ιδιοκτήτη).

2. Η δήλωση υποβάλλεται από τον κύριο του γεωτεμαχίου (και ψιλό και επικαρπωτή). Οι μισθώσεις δεν καταγράφονται. Οι δουλείες, ναι.

3. Είναι πάγια (και σωστή) τακτική του παρόντος φόρουμ να μην ανακατεύεται σε θέματα αμοιβών. Ψάξε στην περιοχή, ή κάνε του τις δηλώσεις εσύ.

4. Οι δηλώσεις μπορούν να υποβληθούν έγγραφες στο αρμόδιο γραφείο. Μ ε την ηλεκτρονική υποβολή κερδίζεις χρόνο, διότι δεν χρειάζεται να περιμένεις στην ουρά. Αν όμως έχεις πολλές δηλώσεις μαζεμένες, νομίζω πως μπορείς να κλείσεις ραντεβού. Σε κάθε περίπτωση, συνεννοήσου με το αρμόδιο γραφείο.

Edited by tetris
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.