Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εθνικό Κτηματολόγιο


Recommended Posts

Ακίνητο κατοίκου εξωτερικού (οριζόντια ιδιοκτησία - διαμέρισμα) δεν δηλώθηκε στο κτηματολόγιο το οποίο άρχισε το 1997 και έκλισε το 2005 (Βέροια).

Δεν έχει συμβόλαιο αλλά προσύμφωνο του 1985. Ο προηγούμενος ιδιοκτήτης έχει πεθάνει.

Στο κτηματολόγιο του είπαν πρώτα να κάνει συμβόλαιο και μετά η διαδικασία του ότι δεν το δήλωσε.

Τώρα για να κάνει συμβόλαιο η συμβολαιογράφος χρειάζεται Βεβαίωση και ΠΕΑ.

Στην βεβαίωση εγώ δηλώνω ότι μου επιδόθηκε τίτλος ιδιοκτησία. Μου αρκεί το προσύμφωνο για να είμαι καλυμμένος;

Για να εκδώσω ΠΕΑ πρέπει να γίνει στο όνομα του ιδιοκτήτη. Με το προσύμφωνο θεωρείται ιδιοκτήτης ο πελάτης μου;

Ή για το ΠΕΑ δεν με ενδιαφέρει;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • Απαντήσεις 2,1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Γεια σας. Αν σε μια περιοχή όπου λειτουργεί το κτηματολόγιο πάνω από 14 χρόνια, έχει ολοκληρωθεί η διαδικασία κτηματογράφησης  και ένας πολίτης ανακαλύψει πως το εκτός σχεδίου γεωτεμάχιό του είναι μικρότερο μέσα στον χάρτη του κτηματολογίου, από το μετρημένο, καθώς το υπόλοιπο βρίσκεται τμηματικά μέσα σε όμορα γεωτεμάχια, μπορεί με κοινή συναίνεση όμορων ιδιοκτητών να διορθώσει το γεωτεμάχιο του,(υπογράφουν πάνω στο τοπογραφικό γεωμετρικών μεταβολών και καταθέτουν σε συμβολαιογράφο νομίζω πως σωστά ο άνθρωπος διεκδικεί αυτά τα κομμάτια γης και πάει μετά για διόρθωση) ή η εύρεση δικηγόρου και η αγωγή είναι η μόνη λύση;

 

Κληρονόμησε ένας πελάτης μου ένα γεωτεμάχιο και πήγα στο τοπικό γραφείο κτηματογράφησης να πάρω το κτηματογραφικό του διάγραμμα και είδα πως το γεωτεμάχιο που μέτρησα βρίσκεται μέσα σε άλλα 3 γειτονικά . Ο προηγούμενος ιδιοκτήτης του δεν μερίμνησε (μάλλον) να το τσεκάρει τότε που έπρεπε, και ο νέος ιδιοκτήτης βρίσκεται μπροστά σε οικονομικό Γολγοθά εάν πρόκειται να ασκήσει αγωγή. Είχα ακούσει για την προαναφερόμενη περίπτωση, ψάχνω να την βρω σε κανά νόμο αλλά δεν βρίσκω κάτι. Ξέρετε αν ισχύει αυτό με την κοινή συναίνεση;

 

Υ.Γ. Μέσα στον οδηγό κτηματολογίου στη σελίδα 20 http://www.ktimatologio.gr/mediacenter/Publications/2791.pdf

γράφει κάτι παρόμοιο με αυτά που προαναφέρω, αλλά δεν μπορώ να καταλάβω αν συμπεριλαμβάνει και την περίπτωσή μου.

Edited by aquar
Link to comment
Share on other sites

"Κληρονόμησε ένας πελάτης μου ένα γεωτεμάχιο και πήγα στο τοπικό γραφείο κτηματογράφησης να πάρω το κτηματογραφικό του διάγραμμα και είδα πως το γεωτεμάχιο που μέτρησα βρίσκεται μέσα σε άλλα 3 γειτονικά . Ο προηγούμενος ιδιοκτήτης του δεν μερίμνησε (μάλλον) να το τσεκάρει τότε που έπρεπε,

και ο νέος ιδιοκτήτης βρίσκεται μπροστά σε οικονομικό Γολγοθά εάν πρόκειται να ασκήσει αγωγή. Είχα ακούσει για την προαναφερόμενη περίπτωση, ψάχνω να την βρω σε κανά νόμο αλλά δεν βρίσκω κάτι. Ξέρετε αν ισχύει αυτό με την κοινή συναίνεση;"

 

νταξ'

ο προηγουμενος "δεν μεριμνησε"

αυτος που αγορασε  δεν ήλεγξε τι αγορασε?

δεν πηρε κτηματογραφικο αποσπασμα?   δεν εκανε τοπογραφικο "

και δεν το συγκρινε με το  διαγραμμα?

 

 

κατα τα λοιπα

 

 

βλεπεις  εδω

γεωμετρικες δυο.pdf

γεωμετρικες ενα.pdf

γεωμετρικες τρία.doc

Edited by dimitris GM
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δημήτρη ο νέος το κληρονόμησε!!!! :) :) Θέλεις ξεκούραση απαραιτήτως..... Βγες για ούζα ΤΩΡΑ

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

με ξεγελασε  εκεινο το "εισαγωγικο" στην αρχη...που εγω ειχα βαλει... :sad: :sad: :sad:

 

κι οπως λεμε

 

το ματι διαβαζει

 

το μυαλο δεν βλεπει... :mrgreen:

 

[ετοιμαστε τα σαχανακια....κι ερχομαι...] :smile: :-)

 

εδιτ

το διορθωσα για να μην μας  μπερδευει...περισσοτερο

Edited by dimitris GM
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τα έγγραφα! Να πάω στον υποθηκοφύλακα, να έχω κάτι να πω,και όχι "φήμες λένε πως γίνεται και αλλιώς..."

 

Το γεωτεμάχιο το κληρονόμησε, πήγε να κάνει αποδοχή και του ζήτησε ο συμβολαιογράφος τοπογραφικό σε ΕΓΣΑ87 στο οποίο να περιέχονται και τα κτηματογραφικά όρια. Από κει και πέρα, και με άλλες 2 περιπτώσεις που μου πάγωσαν, οι ιδιοκτήτες, μου απάντησαν πως το γεωτεμάχιο είναι αυτό που είναι, μαζεύαν ελιές οι παππούδες τους σε αυτό, τα όρια είναι εμφανή και κανείς δεν πρόκειται να τους το "φάει" και υπόνιες πως θέλω να τους ανοίξω δουλειές για να ανοίξουν οι δικές μου δουλειές. Ή πως το διάγραμμα που τους ήρθε τότε από το κτηματολόγιο, έγραφε πάνω κάτω τα ίδια τετραγωνικά με αυτά που λένε τα συμβόλαιά τους και πως οι μηχανικοί ζητάνε ένα κάρο λεφτά για να κάνουν τοπογραφικό οπότε και να θέλανε να το δούνε τότε που έπρεπε, οι τιμές τους ήταν απαγορευτικές.  Ή θα τα διορθώσουν αν ξανανοίξει το κτηματολόγιο για αυτή τη διαδικασία. Τι να απαντήσω απέναντι σε αυτά τα τρανταχτά επιχειρήματα;

Link to comment
Share on other sites

 aquar     "Τι να απαντήσω απέναντι σε αυτά τα τρανταχτά επιχειρήματα;"

 

Αυτα δεν ειναι τρανταχτα  επιχειρηματα

 

ειναι -για- τρανταχτα γελια...

 

κατα τα λοιπα, απλα δεν σε νοιαζει..

Θα τους τα πει και η συμβολαιογραφος...

 

οτι, αυτο που θελουν να κανουν θα το πληρωσουν για να  το κανουν

 

αλλως ας μην κανουν τπτ...

 

κι αν σκεφτονται να παρουν τους...γκραδες...δικο τους προβλημα

 

ωρες-ωρες... :mrgreen: :mrgreen:

 

εδιτ

οσο για συγκεκριμενο ερωτημα ....δεν υπαρχουν ουε "φημες" ουτε "υπονοιες"

υπαρχει μια συγεκριμενη διαδικασια

την γραφουν οι οδηγιες

 

και βεβαια θα συνεργαστεις με τον κτηματοφυλακα αφου εκει θα παρεις αρκετα  εγγραφα

 

απλα

ειναι πιο "ευκολο" εαν συναινουν  οι όμοροι

 υγ

ναι, θα χρειαστεις δικηγορο

Edited by dimitris GM
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Aπο το πρωϊ αναρωτιέμαι αν πρέ πει να γράψω μερικές αράδες σ' αυτό το θ'εμα.

Στην αρχή γράφεις ..τραγικά πράγματα. Τρεις όμοροι γείτωνες πήραν το χωράφι του πελάτη σου ( ελαιώνας) χωρίς καν να το πάρει είδηση ο προηγούμενος. 

μετά αφού γράφεις ότι το χωράφι το μέτρησες γράφεις παρακάτω...."....ήρθε τότε από το κτηματολόγιο, έγραφε πάνω κάτω τα ίδια τετραγωνικά με αυτά που λένε τα συμβόλαιά τους και .........λοιπά..."

Αφού το μέτρησες γιατί δεν μας λες ...το και τό. Το μέτρησα ήταν τόσα  και μετά την εφαρμογή συμβολαίων το βρήκα με τόσα λιγότερα κλπ, κλπ. 

Αφού λοιπόν έκανες σωστή εφαρμογή συμβολαίων και η απόκλιση είναι ΑΡΚΕΤΑ μεγάλη μπαίνεις στην διαδικασία της "χωρικής μεταβολής. Εδώ έχω την ευκαιρία να πω, πως οι συν/νες και τα στοιχεία του κτηματολόγιου δεν είναι στοιχεία προς οριοθέτηση. Οι χάρτες στο κτηματολόγιο είναι από αέρα!.  Επομένως με μπούσουλα αυτά που σου είπε ο Δημήτρης πιο πάνω και ΑΝ είσαι σε μεγάλη απόκλιση από τους τίτλους, ξεκινάς την χωρική μεταβολή. Δικηγόρο θα χρειαστείς. Πιθανότατα και μηχανικό. Εδώ  δεν θέλω σε καμία περίπτωση να ξύσω καμία μα καμία πληγή, αλλα νομίζω, λέω νομίζω , πως το κτηματολόγιο δεν  δέχεται σχέδια σε ΕΓΣΑ από μηχανικό ΤΕ.

Αρα, νομίζω, πως οι αναρτήσεις σας πρέπει να είναι πλήρης με όλα τα στοιχεία !

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα θα χρειαστεί και κάποιος συνάδελφος του πολυτεχνείου γιατί το κτηματολόγιο απλά δεν μας δέχεται..

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα θα χρειαστεί και κάποιος συνάδελφος του πολυτεχνείου γιατί το κτηματολόγιο απλά δεν μας δέχεται..

ποιος το λέει αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.