Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ορισμός "άρτιο και οικοδομήσιμο".


Recommended Posts

Άρα, αν είναι έτσι όπως τα αναφέρω, ο χρόνος δημιουργίας του οικοπέδου με επιφάνεια 300 τμ ταυτίζεται με αυτόν του θανάτου του διαθέτη, στον οποίο αυτό χρόνο, ενεργοποιήθηκε η διαθήκη. Πότε συντελέστηκε ο θάνατος;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 183
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ως προς το εμβαδό είμαι σίγουρα άρτιος αλλά δεν έχω πρόσωπο. Το ερώτημα είναι εάν είμαι άρτιος και μη οικοδομήσιμος ή μη άρτιος (λόγω τυφλού οικοπέδου) και μη οικοδομήσιμος. Πάντως σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις.

Link to comment
Share on other sites

[παυλε, καλησπερα]

Μηπως θα επρεπε να μας απασχολησει η νομιμοτητα της κατατμησης σε αυτον τον οικισμο;

 διοτι

Ακόμη, κατά το άρθρο 2 παρ.1 ν.δ. 690/1948, το οποίο εφαρμόζεται και επί δικαστικής διανομής,

απαγορεύεται η μεταβίβαση της κυριότητας οικοπέδου επαγομένη τη δημιουργία οικοπέδων μη αρτίων είτε κατά το ελάχιστο εμβαδόν είτε κατά το ελάχιστο πρόσωπο ή βάθος [ΑΠ 515/2013]. Από τη διάταξη αυτή, ερμηνευόμενη σε συνδυασμό και με τις παραγράφους 2 και 3 του αυτού άρθρου, κατά την τελευταία των οποίων “πάσα δικαιοπραξία εν ζωή ή αιτία θανάτου, έχουσα αντικείμενον απαγορευομένην κατά τας προηγουμένας παραγράφους μεταβίβασιν κυριότητος, είναι αυτοδικαίως και εξ υπαρχής απολύτως άκυρος”, συνάγεται ότι κάθε δικαιοπραξία, όπως είναι και η διαθήκη, με την οποία γίνεται μεταβίβαση τμήματος οικοπέδου και εξαιτίας της οποίας δημιουργούνται μη άρτια οικόπεδα είναι άκυρη. Ειδικότερα, ως προς τη διαθήκη σημειώνεται ότι η άκυρη διανεμητική διάταξη δεν επηρεάζει τις λοιπές διατάξεις της, εκτός αν συντρέχει περίπτωση εφαρμογής του άρθρου 181 του ΑΚ. Τα πρόσωπα δε τα οποία εγκαταστάθηκαν με την άκυρη διανεμητική του οικοπέδου διάταξη, θεωρούνται κατά την αληθή βούληση του διαθέτη ως κληρονόμοι στο όλο οικόπεδο, το οποίο λαμβάνεται ως κοινή κληρονομική μερίδα (άρθρα 1712, 1800 και 1806 του ΑΚ) ανάλογη με τη μαθηματική σχέση μεταξύ της αξίας του και της αξίας της όλης κληρονομιαίας περιουσίας κατά τον χρόνο του θανάτου του κληρονομουμένου. Η κληρονομική ιδανική μερίδα του καθένα από τους άνω κληρονόμους που αφορά η άκυρη διάταξη είναι ανάλογη προς την αξία του τμήματος οικοπέδου που καταλείφθηκε σ΄ αυτόν (Ολ. ΑΠ 568/1986 ΝοΒ 35/2002) [ΑΠ 1572/2007].

 

 

 

Edited by dimitris GM
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημήτρη το έχω σχολιάσει μερικά ποστ πριν και μας απάντησε ότι η κατά κανόνα αρτιότητα στον οικισμό είναι 300 τμ, όσο δηλαδή το οικόπεδο που δημιουργήθηκε μέσω της διαθήκης.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Η υπόθεση πάει ως εξής:

Μέτρησα οικόπεδο εντός οικισμού (Άγιος Νικόλαος Χαλκιδικής) και το βγάζω 401,68 τμ. 

Κοιτάζω το παλιό τοπογραφικό, σύμφωνα με το οποίο ο πελάτης είχε κάνει την αγορά, το 2002. Ο συνάδελφος, το 2002, το είχε μετρήσει 401,41 τμ. Εντάξει λέω όλα καλά. Βλέπω την 651, στο παλιό τοπογραφικό, "Άρτιο και Οικοδομήσιμο". Κοιτάζω το συμβόλαιο αγοράς και φυσικά αναφέρει πως, βάσει τοπογραφικού του τάδε μηχανικού είναι Άρτιο και Οικοδομήσιμο. Λέω κι εγώ μιας που ο τότε μηχανικός, που ήταν και της περιοχής, κάτι παραπάνω θα ήξερε, αλλά κάτσε να δω κι εγώ με τα μάτια μου πριν βάλω την υπογραφή μου. 

Βλέπω λοιπόν οτι σε ΦΕΚ (υπουργική απόφαση) για τα οικόπεδα του εν λόγω οικισμού, ελάχιστο εμβαδό είναι τα 500τμ. Και σε αυτό το σημείο να τονίσω ότι το ΦΕΚ με τους όρους Δόμησης βγήκε το 1989. 

Επίσης να πω πως το οικόπεδο έχει πρόσωπο σε κοινοτικό δρόμο 11,18 μέτρα. Αλλά όπως και να 'χει το ελάχιστο εμβαδό είναι 500τμ κι εδώ έχουμε ένα οικόπεδο με 401,68.

Έτσι όπως το βλέπω, εδώ έχουμε ένα ΜΗ άρτιο οικόπεδο, ενώ το συμβόλαιο αγοράς και το παλιό τοπογραφικό διαφωνούν με μένα. 

Μήπως μου ξεφεύγει κάτι; Τι θα κάνατε σε αυτήν την περίπτωση;

Link to comment
Share on other sites

Με μια γρήγορη αναζήτηση βλέπω ότι η απόφαση Νομάρχη ( φεκ 592/δ/1988) για τον καθορισμό ορίων για τον  οικισμό Α. Νικολάου όντως έχει αρτιότητα τα 500 τ.μ. Διάβασε όμως την παρ. 2 στην οποία αναφέρει ότι: "κατά παρέκκλιση εντός των οριών των οικισμών θεωρούνται άρτια τα οικόπεδα με όποιο εμβαδό και αν είχαν στις 3.5.1985 ημέρα δημοσίευσης του απο 24.4.85 π.δ

Άρα λοιπόν αν το οικόπεδο υφίσταται σε αυτή τη μορφή στις 3.5.85 είναι άρτιο κατά παρέκκλιση.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ, για την απάντηση.

Ναι αυτό το παρατήρησα και πράγματι το οικόπεδο αυτό υπήρχε πριν τις 3.5.85 αλλά η αγορά έγινε το 2002 και θεώρησα ότι το οικόπεδο δημιουργήθηκε το 2002. Αλλά μάλλον κάνω λάθος. 

Ο αρχικός ιδιοκτήτης απεβίωσε το 1948, όμως δεν άφησε καμία διαθήκη. Η αποδοχή κληρονομιάς έγινε κι αυτή το 2002. Άρα ποια θεωρείται η ημερομηνία δημιουργίας του ακινήτου;

Link to comment
Share on other sites

29 λεπτά πριν, Err0r4o4 said:

...

Ναι αυτό το παρατήρησα και πράγματι το οικόπεδο αυτό υπήρχε πριν τις 3.5.85 αλλά η αγορά έγινε ...

Ο νόμος προβλέπει με βάση την αρχική ημερομηνία δημιουργίας του Οικοπέδου και όχι με βάση την εκάστοτε ημερομηνία μεταβίβασης του ακινήτου.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.