Μετάβαση στο περιεχόμενο

Περί αυθαιρέτων και ΓΟΚ: N.3843/10 - Τακτοποίηση Ημιυπαίθριων και λοιπών χώρων


nikos_a

Recommended Posts

παιδιά επειδή δεν προλαβαίνω να πάω πολεοδομία αν πληρώσω την αλλη εβδομάδα :6 δόσεις και πάω το Μαη το κάνω :10 και συνεχίσω να πληρώνω έτσι και απλώς η δέκατη θα βγεί μικρότερη πειράζει;

2. αν τις πληρώσω όλες :6 πειράζει;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 242
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εχω την εντυπωση πως το μονο που ενδιαφερει ειναι να πληρωνεις τις οποιες δοσεις σου και στο τελος οταν πας για την περαιωση τα χαρτακια που θα τους παρουσιασεις να βγαζουν το σωστο αθροισμα.

Link to comment
Share on other sites

Ο "αρμόδιος" στο Μαρκόπουλο, είναι ένας τύπος ο οποίος αν και κάνει ό,τι μπορεί να βγει άκρη στο χάος, "ερμηνεύει" κάποια πράγματα με περίεργο τρόπο και λιγάκι αυθαίρετα. Αν δεν κάνω λάθος γράφτηκε και εδώ παλιότερα ότι ο ίδιος υποστήριζε ότι οι δόσεις πρέπει να είναι κατανεμημένες σε ίσα χρονικά διαστήματα (πράγμα το οποίο δεν προκύπτει από πουθενά). Οι Δημόσιοι λειτουργοί δεν έχουν αρμοδιότητα να νομοθετούν όμως, αλλά απλά να εφαρμόζουν το νόμο (ή να ζητούν διευκρινήσεις όταν υπάρχουν ασάφειες).

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους τους συναδέλφους,

 

Είμαι νέος στο χώρο, οπότε συγχωρέστε με για τυχόν επαναλήψεις ερωτήσεων ή επιβεβαίωση αυτονόητων γεγονότων. Έχω μία περίπτωση τακτοποίησης όπου ο ιδιοκτήτης κατέχει τα διαμερίσματα μιας πολυόροφης πολυκατοικίας χωρίς να έχει κάνει σύσταση οριζοντίου ιδιοκτησίας. Το ζήτημα είναι ότι θέλει να τακτοποιήσει μικρούς Η/Χ σε κάθε διαμέρισμα, αλλά από την πολεοδομία ζητούν τόσους φακέλους/αμοιβές κτλ όσα και τα διαμερίσματα με τους Η/Χ. Σε άλλη πολεοδομία, που είχα αντίστοιχη περίπτωση(χωρίς σύσταση) ζητήθηκε ένας-δύο φάκελοι όσοι και οι ιδιοκτήτες της πολυκατοικίας. Είναι θέμα ερμηνείας νόμου? Φυσικά, ο ιδιοκτήτης δεν θέλει να πληρώσει 11 αμοιβές!!! Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τη βοήθειά σας.

Link to comment
Share on other sites

Όπως έχει ξαναειπωθεί θα υποβάλλεις χωριστούς φακέλους για κάθε διαμέρισμα για να μπορεί στο μέλλον να τα μεταβιβάζει ξεχωριστά χωρίς πρόβλημα και να κάνει και σύσταση οριζ. ιδιοκτησίας που δεν θα την αποφύγει.

Link to comment
Share on other sites

Δες παρακατω τι λεει ο νομος:

 

Ν3843 /2010 ΦΕΚ 62 Α 28-4-2010

Αρθρο 6

γ. Για την εύρεση του ποσοστού του ειδικού προστί−

μου κάθε κατηγορίας που ορίζεται στον πίνακα προ−

στίθεται τα εμβαδά όλων των δηλούμενων χώρων της

κατηγορίας αυτής για κάθε αυτοτελή ιδιοκτησία.

 

Πως την ερμηνευει ο ιδιοκτήτης την αυτοτελη ιδιοκτησία?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
...

Φυσικά, ο ιδιοκτήτης δεν θέλει να πληρώσει 11 αμοιβές!!! Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τη βοήθειά σας.

 

Να σχολιάσω όμως ότι

 

Ο ιδιοκτήτης έχει 11 ιδιοκτησίες. Άρα δεν πειναει.

Έκανε και στις 11 το παρανομάκι του. (για να θέλει να το τακτοποιήσει τώρα)

 

Θα πουλήσει το κάθε επιπλέον τετραγωνικό παρανομάκι σαν χώρο οικίας, άρα προσδοκάει σε κέρδος.

 

Θέλει όμως να μη πληρώσει το 11 Χ 300 ευρώ? Αλλά μόνο τα 300. Δηλαδή να μη εισπράξουν κάνα 2500ευρα κάποιος μηχανικός , και 500 ευρώ το κράτος με τα ΦΠΑ και τα ΦΕΜ.

 

Και μπήκες σε διαδικασία να βρεις τρόπο να του λύσεις την «αγωνία» του.

 

ε έλεος ....

Link to comment
Share on other sites

εγώ απλά να συμπληρωσω, αν ο ιδιοκτήτης δεν ακολουθήσει την νόμιμη διαδικασία

απλά η ρυθμιση ακυρώνεται!

και έχει κάνει αυτοκαταγγελία στον εαυτό του

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω περίπτωση πελάτη μου που η ΔΕΗ καθυστερεί τη ρευματοδότηση νεοαποκτειθέντος διαμερίσματος στον Πειραιά (Καμίνια) επειδή δεν έχει γίνει η ρύθμιση στους η/υ χώρους! (Στα 85m2 τα 14m2 είναι η/υ)

Είναι δυνατόν??? Και αν δεν θελήσει να τους ρυθμίσει δεν πρόκειται να πάρει ποτέ ρεύμα?

Σας έχει συμβεί παρόμοια περίπτωση?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.