Μετάβαση στο περιεχόμενο

Λειτουργία Πολεοδομιών μετά την εφαρμογή του Καλλικράτη


Recommended Posts

Στον Περισσό που πήγα σήμερα είδα οτι εξυπηρετούσαν κανονικά.......Στην Παλλήνη που πήρα τηλ. μου είπαν οτι όλα συνεχίζουν κανονικά, χωρίς πρόβλημα σφραγίδας κ.λ.π.......Ίδωμεν.....

Link to comment
Share on other sites

15 ημέρες χαμένες... Κάτι με τα παπαγαλάκια στα κανάλια για το "άνοιγμα του κλειστού επαγγέλματος του μηχανικού", θα τρέχουμε πάλι τελευταία στιγμή...

Σχετικά με αυτό το τελευταίο, έχει "κάτσει" η δουλειά σας αλήθεια; Υποπτεύομαι ότι περιμένουν όλοι να ξεκαθαρίσει το θέμα με τις αμοιβές γιατί πιστεύουν ότι θα γίνει και άμεσα και θα γίνονται "τακτοποιήσεις" για ...30 ευρώ. Το τηλέφωνό μου σταμάτησε απότομα να χτυπάει από τις αρχές του έτους.

Link to comment
Share on other sites

Στην Θεσσαλονίκη το γραφείο τακτοποιήσεων πήγε στον Δήμο. Απίστευτη ροή εργασίας, 8 συνάδελφοι με κομπιούτερ κάνουν έλεγχο - παραλαβή φακέλων (600 φάκελοι την μέρα), ουρά τριών ατόμων το πολύ, φιλικό κλίμα και περιβάλλον, δεν σε πρήζει ο καθείς με το κοντό και το μακρύ του - απλά εφαρμόζουν τον νόμο. ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ πράγματα!

Μακάρι το κλίμα αυτό να περάσει και στην πολεοδομία...

Link to comment
Share on other sites

Όποιος ενδιαφέρεται, μπορεί να διαβάσει ένα σημαντικό, κατά την άποψή μου, άρθρο για τη σημερινή και τη μέλλουσα κατάσταση στην πρώην Πολεοδομία Κεντρικού Τομέα Αθηνών (Συγγρού) στην Ελευθεροτυπία της 20.1.2011.

Link to comment
Share on other sites

Να επανέλθω λοιπόν με τον "πόνο" μου.

Πέρασα από Μαρκόπουλο σήμερα τελικά. 8:15 μπήκα στη λίστα στο 20κάτι νούμερο. Έφυγα πήγα ήπια καφέ. Ξαναγύρισα έκατσα λίγο να κάνω χάζι τις καλτ φιγούρες που περιφέρονται (ασκόπως ως επί το πλείστον) εκεί μέσα (κάτι "μηχανικούρες" 50-60φεύγα κλασικές "Μεσογίτικες" φάτσες με παραμάσχαλα τα "πακέτα" με τους φακέλους-πάει η "έκπτωση" σύννεφο προφανώς και τα κομψευάμενα κοριτσάκια με τις μποτούλες και το μαλλί κομμωτηρίου). Ξανάφυγα, πήγα στο αεροδρόμιο, L. Merlin. Πήρα κάτι εργαλεία, είχα χρόνο να σκοτώσω πήγα και από ΙΚΕΑ να χαζέψω. Σταμάτησα έβγαλα και κάτι φωτογραφίες γυρίζοντας. Άραξα κανά 2ώρο να κάνω ξανά χάζι το λεβέντη με την κοτσίδα υπό τους ήχους του hard rock τέλους 10ετίας του '80 που ούρλιαζε από το λάπτοπ του. Καλός ο τύπος δε λέω φιλότιμος σε σχέση με κάτι άλλα γαϊδούρια. Αν δεν χάζευε και "χαριεντιζόταν" και τις 3 ώρες από τις 8 ίσως να έβγαζε και ακόμα περισσότερη δουλειά βέβαια (παράλογος δεν είμαι-έχω κάνει παρόμοια δουλειά και ξέρω, αλλά αν ζορίζεσαι γιατί είσαι μόνος σου, βάζεις και καμιά φωνή από "πάνω" ή τέλος πάντων φροντίζεις στα πλαίσια του φιλότιμου που σε διακρίνει και της εξουσίας που σου δίνει το "one man show" που πρωταγωνιστείς, να οργανώσεις τα πράγματα λίγο καλύτερα). Τελικά με έστειλε σε έναν άλλον που έπαιρνε "σφήνες" νούμερα. Ο τύπος (ο άλλος) απλά δεν έκανε ούτε για να κοπανάει σφραγίδες. Λυπάμαι και στεναχωριέμαι που αναγκάζομαι να το πω, αλλά είναι αναμφισβήτητο γεγονός. Ξέρετε τι ώρα ξεμπέρδεψα; 15:40... Παρ'ολίγον 8ώρο.

Το πρόβλημα λοιπόν ξέρετε ποιό ήταν όλον αυτόν τον καιρό; Να τροποποιηθούν οι σφραγίδες ...ώστε να λένε πάνω-πάνω "Περιφέρεια Αττικής" γιατί ούτε καν το "Τ.Π. & Π.Ε. Δήμου Μαρκοπούλου" νομίζω δεν άλλαξε... Οι ίδιοι (ενάμισυς) άνθρωποι στα ίδια πόστα, για τις ίδιες περιοχές.

Το χειρότερο από όλα σε αυτό το σκηνικό θλίψης όμως ήταν άλλο: η "στωικότητα" και η απαράδεκτη ανοχή των συναδέλφων... Είμαστε τελικά ΘΛΙΒΕΡΑ συμβιβασμένοι. Και μόνο για αυτό το γεγονός, έχω ένα λόγο παραπάνω μετά το σημερινό να σκέφτομαι αν υπάρχει καμιά ελπίδα ή αν πρέπει όσο είναι νωρίς να τα παρατήσω για να το γυρίσω σε "χοτ ντογκ στο χέρι και τυρόπιτα+φραπέ με 1,5 ευρώ" (σοβαρολογώ υπάρχει πρόταση). Καλά δεν συζητάω ότι οι "διεκπεραιώσεις" για μένα τελείωσαν οριστικά. Δεν πληρώνεται αυτή η (ψυχολογική και υλική) φθορά με τίποτα. Ούτε για 300+ΦΠΑ επιπλέον ανά φάκελο. Όποιος θέλει σφραγίδα μόνο.

 

edit: Και για να μην είμαι εντελώς άδικος, να προσθέσω ότι τον συγκεκριμένο υπάλληλο (αυτόν με την κοτσίδα), τον φώναξε κάποια στιγμή μια κυράτσα συνάδελφός του σε "σύσκεψη" με τον Δήμαρχο (άλλοι "εξωγήινοι" αυτοί οι αιρετοί). Ο τύπος αρνήθηκε να πάει, λέγοντας "έχω τόσο κόσμο, δεν αφήνω εγώ το κοινό μου!".

Link to comment
Share on other sites

κατ' αρχάς τα 300€ τα έφαγες σε ψώνια, τυρόπιτες και βενζίνες πέρα δώθε :D

Σοβαρά τώρα.

Έχεις απόλυτο δίκαιο. Δεν υπάρχει καμία περίπτωση να δώσει κάποιος κρατικός λειτουργός σημασία στο ότι οι Μηχανικοί ταλαιπωρούνται. Απλά, δεν τους καίγεται καρφί.

Η μόνη λύση είναι αυτό πού γράφεις. Εξήγηση από την αρχή με τον πελάτη.

Όχι διεκπεραίωση, μόνο σύνταξη μελέτης, υπογραφή και παρουσία για επεξήγηση παρατηρήσεων στους ελέγχους, όσες και όποιες φορές χρειαστεί

Παρακολούθηση, προώθηση κλπ ο ιδιοκτήτης και εάν δεν μπορεί ή δεν θέλει, ας πληρώσει αυτός άλλον να το κάνει.

Εγώ αυτό κάνω από πολύ καιρό τώρα.

Link to comment
Share on other sites

Στην Θεσσαλονίκη το γραφείο τακτοποιήσεων πήγε στον Δήμο. Απίστευτη ροή εργασίας, 8 συνάδελφοι με κομπιούτερ κάνουν έλεγχο - παραλαβή φακέλων (600 φάκελοι την μέρα), ουρά τριών ατόμων το πολύ, φιλικό κλίμα και περιβάλλον, δεν σε πρήζει ο καθείς με το κοντό και το μακρύ του - απλά εφαρμόζουν τον νόμο. ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ πράγματα!

Μακάρι το κλίμα αυτό να περάσει και στην πολεοδομία...

 

Το καλύτερο δεν ανέφερες... παίζει και χαλαροτική μουσική στην αίθουσα!! :D :D

Link to comment
Share on other sites

Στην Θεσσαλονίκη το γραφείο τακτοποιήσεων πήγε στον Δήμο. Απίστευτη ροή εργασίας, 8 συνάδελφοι με κομπιούτερ κάνουν έλεγχο - παραλαβή φακέλων (600 φάκελοι την μέρα), ουρά τριών ατόμων το πολύ, φιλικό κλίμα και περιβάλλον, δεν σε πρήζει ο καθείς με το κοντό και το μακρύ του - απλά εφαρμόζουν τον νόμο. ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ πράγματα!

Μακάρι το κλίμα αυτό να περάσει και στην πολεοδομία...

 

αφού η πολεοδομία είχε πάρει στις 27/12 10.000 φακέλους (με μισά χαρτιά )με εντολή προισταμένου γιατί δεν ύξερε για τη παράταση και έγινε ένα μπάχαλο...τώρα είπαν να τα βάλουν σε τάξη.

 

τελικά και στη βέροια ο δικός μου φάκελος άδειας χρεώθηκε σε άλλο άτομο και έτσι χάθηκαν 2μισι μήνες. τουλάχιστον αυτή που τον χρεωθηκε φαινεται πιο σοβαρή..

Link to comment
Share on other sites

Στην πολεοδομια της Βούλας πάντως που θέλω να καταθέσω ενα φάκελο για Βάρη μου είπαν οτι δεν μπορούν να παραλάβουν γιατί στην "ηλεκτρονική πολεοδομία" δεν έχει περαστεί ο Δήμος Βάρης και μάλλον θα αργήσει να φτιαχτεί το σύστημα. Στο Μαρκόπουλο που άνηκε παλία η Βάρη δεν παραλαμβάνουν γιατί εχει φύγει απο την αρμοδιότητα τους... Εγώ είμαι με το φάκελο στο χέρι και δεν μπορώ να καταθέσω!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.