Μετάβαση στο περιεχόμενο

Παράταση πέραν Φεβρουαρίου


Julius Caesar

Recommended Posts

Ανέβηκε δελτίο τύπου στο site του ΥΠΕΚΑ που αναφέρει παράταση μέχρι τέλος Ιουνίου

http://www.ypeka.gr/Default.aspx?tabid=362&sni[524]=837&language=el-GR

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Πέρα από τις αντικειμενικές αξίες που έχουν ήδη αλλάξει αν κάποιος καταθέσει μετά από τη Δευτέρα 28/2/2011 δεν έχει κάποιο άλλο πρόβλημα, αντιθέτως έχει περισσότερο χρόνο για την καταβολή του προστίμου να υποθέσω;

Επίσης, υποθέτω ότι πιο γρήγορα θα διεκπαιρεωθεί ένας φάκελος αν γίνει αυτοπροσώπως παρά αν γίνει με ταχυδρομική αποστολή... Σωστά;

Ευλογά ερωτήματα...

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα είδα στον Σκάϊ για την αύξηση των αντικειμενικών αξιών σε Ψυχικό-Φιλοθέη...κι επειδή έχω αφήσει φακέλους προς τακτοποίηση, ευτυχώς όχι στην εν λόγω περιοχή, άρχισε να με ανησυχεί η ιστορία... λέτε να αυξηθούν έτσι άμεσα και σε άλλες περιοχές και να αυξηθούν τα πρόστιμα για τις τακτοποιήσεις;

 

Δεν κατέθεσα τους φακέλους γιατί βρήκα ενδιαφέρουσα την περίπτωση να πληρώσουν λίγο αργότερα τα πρόστιμα οι πελάτες μου μιας και φημολογείται για αναβολή της εξόφλησης 4 μήνες αργότερα, εσείς τι γνώμη έχετε;

Link to comment
Share on other sites

Και εγω το ιδιο εκανα με τους φακελους και πιστευω και πολυ αλλοι.....δεν νομιζω τοι μπορει να γινει κατι τετοιο θα ξεσηκωθει ο κοσμος...εξαλλου αυτοι που ταχυδρομουνται ειμαστε σιγουροι οτι θα πρωτοκολληθουν με ημερομηνια ταχυδρομιου????

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση

 

είχα αποφασίσει ότι θα καταλήξω σε αποστολή μέσω ταχυδρομείου μόνο εαν δε δοθεί παράταση εως την Παρασκευή 25/2...κι αυτό όχι γιατί δεν εμπιστεύομαι τα ταχυδρομεία, αλλά γιατί διατηρώ τις αμφοβολίες μου για το αν θα μου απαντήσουν τηλεφωνικά που χρεώθηκε και πότε να περάσω για την πληρότητα και τα πρόστιμα στις πολεοδομίες ή πολύ περισσότερο εαν θα επικοινωνήσουν μαζί μου για τυχόν ελλείψεις, ακόμα και γιατί φοβόμουν ότι εαν άνοιγαν το φάκελο ποιος ξέρει που θα κατέληγαν από τον υπάλληλο τα έγγραφα που είχα μέσα-εδώ μπροστά τους είσαι και είναι ικανοί να χάσουν τα παράβολα-...

 

ύστερα διάβασα τη τροπολογία μέσα από το φόρουμ στο respenza που έλεγε για το όσοι δηλώσουν μετά τη 1/3 θα εξοφλήσουν το ειδικό πρόστιμο 4 μήνες αργότερα και σκέφτηκα να προβώ στις τακτοποιήσεις μετά το ΦΕΚ ή όποια εγκύκλιο...

 

έτσι και σίγουρα θα δουν τους φακέλους μου και θα επωφεληθούν οι ιδιοκτήτες...γιατί καταλαβαίνω απόλυτα τους ιδιοκτήτες όταν θέλουν να δηλώσουν τελευταία στιγμή και κατά συνέπεια να δώσουν και τελευταία στιγμή τα λεφτά τους στο κράτος...σε ένα κράτος που στο παράπέντε της λήξης της προθεσμίας βγάζει εγκυκλίους για ανταποδοτικά τέλη από Δήμους και δε σημαζεύεται

 

σορρυ για το παραλήρημα

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα είδα στον Σκάϊ για την αύξηση των αντικειμενικών αξιών σε Ψυχικό-Φιλοθέη...κι επειδή έχω αφήσει φακέλους προς τακτοποίηση, ευτυχώς όχι στην εν λόγω περιοχή, άρχισε να με ανησυχεί η ιστορία... λέτε να αυξηθούν έτσι άμεσα και σε άλλες περιοχές και να αυξηθούν τα πρόστιμα για τις τακτοποιήσεις;

Εννοείτε! Όποιος είναι για τακτοποίηση το συντομότερο! Μην περιμένουμε να μας πάρουν και από την πολεοδομία να μας πουν ''ξερετε από τάδε ημερομηνία αλλάζουν οι αντικειμενικέ αξίες''. Αλλά και πάλι δεν ξέρεις π.χ. αριθμός πρωτοκόλλου μες τον Ιανουάριο. Και λόγω φόρτου καθυστερεί κανένα 3μηνο-4μηνο ή και παραπάνω το πρόστιμο (και μη μου πείτε για 1η δόση μέχρι 28/4) και έστω αυξάνεται η τ.ζ. τον Φεβρουάριο, Όταν κατά

Μάρτιο-Απρίλιο-Μάιο ο υπάλληλος θα κάτσει να υπολογίσει πρόστιμο και να το ετοιμάσει να το στείλει το πιθανότερο είναι όλα να υπολογίζονται με την καινούρια τιμή.

Και εγω το ιδιο εκανα με τους φακελους και πιστευω και πολυ αλλοι.....δεν νομιζω τοι μπορει να γινει κατι τετοιο θα ξεσηκωθει ο κοσμος...εξαλλου αυτοι που ταχυδρομουνται ειμαστε σιγουροι οτι θα πρωτοκολληθουν με ημερομηνια ταχυδρομιου????

Ποιος θα ξεσηκωθεί ?????:lol:

Φάκελος σε Χαλκιδική πρωτοκλλήθηκε 10 μέρες μετά την αποστολή του. Αλλού μπορεί να είναι και χειρότερα. να τον ξεχνάν κανά μήνα π.χ. .

Link to comment
Share on other sites

Δε θυμάμαι να συνέβη κάτι τέτοιο στην τελευταία ένταξη περιοχών στον ΑΠΑΑ. Ταχύτατα έγινε. Πέρα από αυτό, δε βλέπω κώλυμα στο να περάσει και μια αύξηση στους συντελεστές του προστίμου εκτός από τη χρονική παράταση. Το 5% να γίνει 7% και το 10,5% να γίνει 14% ας πούμε.

Link to comment
Share on other sites

αυτό είναι αδύνατο από την στιγμή πού η παράταση επίσημα δώθηκε στίς 25-2 και όχι μετά τίς 28-2-2011.

οι αντικειμενικές το 2007 δώθηκαν στην δημοσιότητα στίς 31-12-2007 και είχαν εφαρμογή μετά τίς 20-2-2008 ενώ κάτι ανάλογο έγινε και το 2006

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.