Μετάβαση στο περιεχόμενο

Παράταση πέραν Φεβρουαρίου


Julius Caesar

Recommended Posts

αυτό είναι αδύνατο από την στιγμή πού η παράταση επίσημα δώθηκε στίς 25-2 και όχι μετά τίς 28-2-2011.

 

Τίποτα δεν είναι αδύνατο. Ανακοινώθηκε ότι θα παραταθεί η προθεσμία (στο "κουβεντιαστό" ούτε καν επίσημα). Δεν είπε κάνεις σε όποιον ήταν έτοιμος να καθυστερήσει. Έπρεπε να καταθέσει άμεσα. Όποιος πάλι δεν ήταν έτοιμος ούτε στις 25/2 ούτως ή άλλως δεν προλάβαινε. 26-27/2 ήταν σ/κ.

Link to comment
Share on other sites

η 28-2 ήταν Δευτέρα και άρα θα μπορούσαν να υπάρχουν ουρές όπως στα τελη κυκλοφορίας. Η παράταση ήταν επίσημα αναρτημένη στο υπεκα από 25-2

Link to comment
Share on other sites

Ένα δελτίο τύπου ήταν και είναι αναρτημένο ακόμα στο ΥΠΕΚΑ. Το δελτίο τύπου δεν είναι νόμος. Τέλος πάντων δεν είναι λόγος διαφωνίας αυτός. Ό,τι είναι να γίνει, θα γίνει.

Link to comment
Share on other sites

Αυτοί που έχουν ήδη πληρώσει εφάπαξ, προκύπτει από πουθενά υποχρέωση περαίωσης (δηλαδή 3ης σφραγίδας από Πολεοδομία) πριν τις 28/04/2011;

Link to comment
Share on other sites

Από ότι μου είπαν στο Αιγάλεω, μπορείς να πας και 2 μήνες μετά να κάνεις περαίωση. Αυτό που τους ενδιαφέρει είναι η ημερομηνία πληρωμής.

 

κανονικά περαίωση μπορείς να κάνεις οποτεδήποτε ακόμα και άν έχεις πληρώσει τον προηγούμενο ΜΑΗ

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Στην πολεοδομία Περισσού έχω καταθέσει 5 φακέλους ημιυπαιθρίων στις 3/1/2011, έχουν χρεωθεί σε μια υπάλληλο του τοπογραφικού, η οποία ενώ όλοι η υπόλοιποι υπάλληλοι έβλεπαν τους φακέλους αυθημερόν αυτή μου είπε ότι τους κοιτάζει μόνη της μετά από ένα μηνά. Πέρασε ο μήνας και είπα να πάω να δω τη έγινε, μου είπε να ξαναπάω μετά από άλλο ένα μηνά και έτσι πήγα προχτές. Πάω λοιπόν και μου λέει ότι τους φακέλους του Ιανουαρίου θα αρχίσει να τους βλέπει από Μάιο! Όταν της είπα τι θα γίνει με το πρόστιμο(28/4) μου απάντησε ότι δεν υπάρχει πρόβλημα γιατί είναι υπαιτιότητα της υπηρεσίας αν πληρωθεί αργότερα (βέβαια αρνήθηκε να μου το δώσει γραπτός).

Σε ερώτηση που έκανα στην ΔΟΚΚ μου είπαν ότι με τα σημερινά δεδομένα αν δεν πληρωθεί μέχρι 28/4 θεωρείτε έλλειψη και πάει ο φάκελος στα αυθαίρετα!

Πήγα λοιπόν στον Διευθυντή της πολεοδομίας και συνάντησα μια άρνηση και ότι δεν μπορεί να κάνει τίποτα, ούτε μπορεί να μεταχρεωσει τον φάκελο σε άλλο υπάλληλο .

Γνωρίζει κάποιος που άλλου μπορώ να απευθυνθώ για το πρόβλημα μου; Μπορώ να κάνω κάτι σαν αναφορά προς την υπηρεσία ώστε να την καλώ να απαντήσει εγγράφως;

Link to comment
Share on other sites

Πήγα λοιπόν στον Διευθυντή της πολεοδομίας και συνάντησα μια άρνηση και ότι δεν μπορεί να κάνει τίποτα, ούτε μπορεί να μεταχρεωσει τον φάκελο σε άλλο υπάλληλο .

τι ψεμα !!!!

 

τράβα μια βόλτα στο δημαρχείο στη Ν.Ιωνία να δεις τον Αντιδήμαρχο Πολεοδομίας

να πάρει ένα τηλέφωνο τον Διευθυντή να το δει ο ίδιος αυθημερών

Link to comment
Share on other sites

Στο Ξυλόκαστρο έχω καταθέσει από Ιούλιο (!!!), και λόγω του ότι αφορά περίπτωση με καταγγελία που έχουν βεβαιωθεί πρόστιμα, βαριόνται την διαδικασία οίκοθεν (προς Ι.Κ.Α., εφορία κ.λ.π.) και όλο μου το πάνε πίσω. Κάναμε αίτηση, όπου αναφέρουμε το ιστορικό, και "παρακαλούμε να ενεργήσετε...", υπάρχει κάποια άλλη ενέργεια που μπορώ να κάνω?

Link to comment
Share on other sites

Στην Αθήνα φάκελος κατατεθειμένος 21 Φεβρουαρίου δεν ξέρουν αν θα καταφέρουν να βγάλουν το πρόστιμο μέχρι το τέλος Απριλίου. Το ίδιο και στην Αργυρούπολη.

Στην Αθήνα η υπάλληλος μου είπε ότι ενημερώνεται το Υπουργείο και ότι πιθανότατα να δοθεί παράταση και στην πληρωμή.

Έχει ακούσει κανείς κάτι για το θέμα;

 

pfso : Πάντως η υπάλληλος της Αθήνας μου έδωσε να καταλάβω ότι θεωρείτε πρόβλημα της υπηρεσίας η μη έγκαιρη αποστολή του προστίμου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.