Μετάβαση στο περιεχόμενο

Προσθήκη καθ' ύψος


 

Recommended Posts

Να σας ρωτήσω και εγώ κάτι,

θέλω να κάνω μία επέκταση στον πρώτο ορόφου σε ένα δυόροφο (ισόγειο + πρώτος). Το ισόγειο είναι 86τμ και ο υφιστάμενος 1ος 47τμ. Η επέκταση που μπορεί να γίνει με τον συντελεστή δόμησης είναι άλλα 34τμ που θέλω να τα βάλω στον πρώτο. Η κατοικία είναι του 91'.

Απλώς να επιβεβαιώσω ότι στην άδεια δεν χρειάζεται στατική μελέτη έτσι??

Link to comment
Share on other sites

Αν δε θέλει στατική μελέτη δε θέλει και αρχιτεκτονικά.Με ποια λογική δε θέλει στατική μελέτη? Είναι ο φορέας κατασκευασμένος ή υπολογισμένος σε προηγούμενη άδεια?

Link to comment
Share on other sites

Mανωλη καπου λεει κατι για ενα ποσοστο (20%; ) που αν τα φορτια της προσθηκης δεν το υπερβαινουν, απαλλάσεται απο ελεγχο υφισταμενου.

Βεβαια καλο ειναι να γινει.

Link to comment
Share on other sites

Για απαλλαγή από τον αντισεισμικό έλεγχο και μόνο ξέρω, αν η νέα σεισμική δύναμη είναι έως 1.1 της παλιάς. Αυτό για το 20% που το λέει;

Link to comment
Share on other sites

Αν στην μελέτη του υφισταμένου έχει υπάρξει πρόβλεψη για την σημερινή προσθήκη τότε δεν θα χρειαστεί στατική μελέτη του υπάρχοντος (έλεγχο υφισταμένου).

Για την προσθήκη θα χρειαστεί όπως και να έχει.

Link to comment
Share on other sites

Για απαλλαγή από τον αντισεισμικό έλεγχο και μόνο ξέρω, αν η νέα σεισμική δύναμη είναι έως 1.1 της παλιάς. Αυτό για το 20% που το λέει;

Εννοεις αν απαιτειται για το υπαρχον προφανως

Το θεμα εχει συζητηθει ξανα.

Συμφωνα με το εγγραφο Αρ.Πρωτ 82070/22-12-89 του ΥΠΕΧΩΔΕ "Προδιαγραφες μελετων για εκδοση οικ.αδειων" μετα την &3.10 αναφερεται "Δεν απαιτειται η τηρηση της προηγουμενης διαδικασιας (ελεγχοι υπαρχοντος κ.λ.π) σε περιπτωση προσθηκης επιφανειας μικροτερης απο 20% κ.λ.π"

Ομως συμφωνα με τον ΕΑΚ 2000 παραρτημα Ε σαφως απαιτειται αν δεν υπαρχει προβλεψη.

Εδω υπαρχει μια συγκρουση των δυο περιπτωσεων αλλα κατα τη γνωμη μου υπερισχυει ο ΕΑΚ αφ ενος γιατι ειναι Υπουργικη αποφαση και οχι απλο εγγραφο αφ ετερου ειναι μεταγενεστερο του παραπανω εγγραφου.

Τι λενε οι Πολεοδομιες;;

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Με τις πολεοδομίες το στοίχημα συνήθως είναι πόσα παραπάνω δικαιολογητικά θα ζητήσουν από τα τυπικά προβλεπόμενα...άμα βρήκες πολεοδομία που θα κάνει σκόντο και στα ελάχιστα, πες μας να τους προτιμήσουμε...:P

 

Σοβαρά τώρα, ακόμα και με το αμφίβολο παραθυράκι που βρήκες, σχεδόν το αποκλείω να βρεθεί υπάλληλος που θα υπογράψει σε προσθήκη χωρίς πρόβλεψη, χωρίς να κάνεις έλεγχο υφισταμένου.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Παιδιά έχετε κάνει ποτέ προσθήκη καθ΄ύψος χωρίς να υπάρχουν αναμονές?

Δηλαδή με φύτεμα αναμονών με ρητίνες κ.τ.λ.?

 

Δεν μου αρέσει καθόλου σαν ιδέα, ας μας πει κάποιος που το έχει εφαρμόσει εντυπώσεις και πόσο ασφαλής του φάνηκε η διαδικασία.

Link to comment
Share on other sites

προσθήκη χωρίς αναμονές έχω κάνει. όχι όμως με ρητίνες. με ρητίνες θα κάνω λίγο πριν αποδημήσω εις κύριον έτσι για την εμπειρία

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχετε κάνει ποτέ προσθήκη καθ΄ύψος χωρίς να υπάρχουν αναμονές?

Δηλαδή με φύτεμα αναμονών με ρητίνες κ.τ.λ.?

Κάνε έναν έλεγχο με αγκύρια τύπου Hilti (χημικά) και ανακυκλιζόμενη φόρτιση και θα πάρεις μια ιδέα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.