Μετάβαση στο περιεχόμενο

Προσθήκη καθ' ύψος


 

Recommended Posts

Παιδιά έχετε κάνει ποτέ προσθήκη καθ΄ύψος χωρίς να υπάρχουν αναμονές?

Δηλαδή με φύτεμα αναμονών με ρητίνες κ.τ.λ.?

 

Πρόσφατα σε εργοτάξιο γνωστού μου μηχανικού λόγω λάθος συνεννόησης αναμεσα σε αυτον που εβαζε τις πρόφλατζες(μεταλλική κατασκευή ΙΡΕ σε υπαρχουσα τοιχοποιία από σκυρόδεμα) και σέ αυτους που έκοψαν εφάρμοσαν και τελικά τρύπησαν δεν ταίριαζαν οι τρύπες στο ΙΡΕ με τους κοχλίες για αγκύρωση.Λογικά δεν έγινε ελεγχος στις διαγωνιους του εργοταξιου και στο σχέδιο strucad που εφυγε για την μηχανή κοπής...Για να μην φυγουν πισω για το εργοστασιο οι δοκοι (προχειρα υπολογισα το κοστος στα 1000 ευρω για αυτη την μετακινηση μαζι με τα εργατικα) ανοιχτηκαν νεες τρυπες στο σκυροδεμα και φυτεύτηκαν νεοι κοχλιες αγκυρωσης με ρητίνες.Ειδα να κανουν δοκιμη αλλη μερα με ForkLift που προσπαθησε να ανασηκώσει μια απο τις δοκούς που επίτηδες της ειχαν βαλει μονο 2 κοχλιες φυτεμενους με ρητινες.Σηκωθηκε πραγματικά το ForkLift στον αερα αλλα η δοκος δεν μετακινήθηκε.Βεβαια εφαρμοσαν ομαλα αυξανομενη κατακορυφη δυναμη και καμια δονηση.Εγω παντως για 1000 ευρω παραπανω θα προτιμουσα να κοιμαμαι ησυχος...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Έχω μία νέα κατασκευή υπόγειο- ισόγειο με πρόβλεψη για άλλον έναν όροφο. Έχω ξεκινήσει να την λύνω με ΕΑΚ-ΕΚΩΣ.

Άλλος μηχανικός μου είπε ότι εφόσον έχω πρόβλεψη ορόφου, ίσως είναι καλύτερα να το λύσω κατευθείαν με Ευρωκώδικα, με βάση κάποιο κεφάλαιο..που ούτε γνωρίζω.

Υπάρχει κάποια ενημέρωση σχετικά με τι γίνεται με πρόβλεψη ορόφων βάση ευρωκώδικα?

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς πάντα να κάνεις "έμμεση" πρόβλεψη.

Λύνεις ολόκληρο το κτίριο με EC (υπόγειο, ισόγειο, όροφος) και στη μελέτη σου δεν εμφανίζεις τους ξυλότυπους του ορόφου απλά τον αναφέρεις ως πρόβλεψη.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Τελικά συνάδελφοι ισχύει το τροποποιημένο άρθρο 12 που λέει "Αν η προσθήκη προβλέπεται στο σύνολό της από τη μελέτη του υφιστάμενου κτιρίου δεν απαιτείται έλεγχος του κτιρίου αυτού.";

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Έχω μία νέα κατασκευή υπόγειο- ισόγειο με πρόβλεψη για άλλον έναν όροφο. Έχω ξεκινήσει να την λύνω με ΕΑΚ-ΕΚΩΣ.

Άλλος μηχανικός μου είπε ότι εφόσον έχω πρόβλεψη ορόφου, ίσως είναι καλύτερα να το λύσω κατευθείαν με Ευρωκώδικα, με βάση κάποιο κεφάλαιο..που ούτε γνωρίζω.

Υπάρχει κάποια ενημέρωση σχετικά με τι γίνεται με πρόβλεψη ορόφων βάση ευρωκώδικα?

 

εδώ αυτό δεν απαιτείται αν ήταν από νεακ, θα απαιτείται από μελέτη με εακ?

 

επίσης πάντα λατρεύω τα "απαιτείται" κάτι από μία εγκύκλιο, κεφάλαιο κ.λπ. τα οποία είναι πολύ σημαντικά, τόσο, που δεν θα τα θυμάται κάποιος (επειδή δεν υπάρχουν κιόλας παρά μόνο στο κλούβιο κεφάλι αυτού που το λέει).

 

ακόμη καλύτερα είναι να την λύσεις με eurocode_version_2 (δεν ξέρεις πότε θα την κάνει οπότε δες too far ahead)

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Άλλος μηχανικός μου είπε ότι εφόσον έχω πρόβλεψη ορόφου, ίσως είναι καλύτερα να το λύσω κατευθείαν με Ευρωκώδικα, με βάση κάποιο κεφάλαιο..

 

Πολύ μπροστά αυτός ο μηχανικός...εμείς ακόμη με DIN διαστασιολογούμε...

Link to comment
Share on other sites

Τελικά συνάδελφοι ισχύει το τροποποιημένο άρθρο 12 που λέει "Αν η προσθήκη προβλέπεται στο σύνολό της από τη μελέτη του υφιστάμενου κτιρίου δεν απαιτείται έλεγχος του κτιρίου αυτού.";

 

To επαναφέρω μήπως και χάθηκε όχι γιατί βιάζομαι. Εχω δρόμο ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα ΝΑΙ, αν η μελέτη έγινε με τον αντισεισμικό του 1985 ή τον ΝΕΑΚ/ΕΑΚ.

ΙΣΩΣ ΝΑΙ, θέμα ερμηνείας, αν έγινε με τον αντισεισμικό του 1959

Υπό τις προϋποθέσεις πάντα του Παραρτήματος Ε του ΕΑΚ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.