Μετάβαση στο περιεχόμενο

Προσθήκη καθ' ύψος


 

Recommended Posts

Ωραία, ωραία...

Μετά από 300 post σε αυτό το thread κάτι κατάλαβα και εγώ!

 

(ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ TΗΣ ΠΑΡΑΓΡΑΦΟΥ) : Αν η προσθήκη προβλέπεται στο σύνολό της από τη μελέτη του υφισταμενου κτιρίου δεν απαιτείται έλεγχος του κτιρίου αυτού.

 

β) Γίνεται πρώτη φορά (και τελευταία) προσθήκη 2 ορόφων.(παρ.3γ άρθρου 12)

Θα κάνεις καλέ μου άνθρωπε έλεγχο υφισταμένου με τον ΑΚ85 με επαυξήσεις κλπ. - μα έχω μελέτη ΑΚ1959 και πρόβλεψη 4 ορόφων!! - δε με ενδιαφέρει, τότε κάνανε προβλέψεις αβέρτα - έλεγχος!

 

Εδώ έρχεται και η περίπτωση μου μόνο που σε σχέση με του erling είναι μετά του 85 (του 1987, κατηγ.Γ, σπουδ.Σ2) με υπόγειο, pilotis και όροφος με πρόβλεψη για άλλους δύο ορόφους.

 

Αν γινότανε ένας όροφος προσθήκη όλα θα ήταν καλά, σύμφωνα με τα παραπάνω.

Η ερώτηση μου είναι: Υπάρχει περίπτωση η προσθήκη των δύο ορόφων στην περίπτωση μου, να μη χρειαστεί ενισχύσεις; Θα ήθελα μία χοντρική απάντηση όπως "δεν υπάρχει περίπτωση. Θα γίνουν ενισχύσεις" ή "τι να σου πούμε...η μελέτη θα δείξει..."

Όλα αυτά βέβαια, δεν αντικαθιστούν τη γνώμη και τις μελέτες του συνεργάτη πολιτικού μηχανικού αλλά ρωτώ για να συμβουλεύσω σε ένα πρώτο επίπεδο τον πελάτη για το ποιες είναι οι επιλογές του.

 

Ασχέτως, εξάλλου, αν θα γίνει προσθήκη ενός ή δύο ορόφων ο συνάδελφος πολιτικός που θα κάνει τις μελέτες θα θέλει, ελπίζω, να κάνει τον έλεγχο εφαρμογής του υφιστάμενου.

 

...με σεβασμό στη διάκριση των ρόλων μας...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Κατ' αρχάς...παραθέτεις επιλεκτικά αποσπάσματα από το κείμενό μου και το νόημα διαστρεβλώνεται...Όσα αναφέρεις ούτε καν αφορούν την περίπτωσή σου, αφού έχεις μελέτη εκπονημένη σύμφωμα με τον ΑΚ85.

Νομικά...το τονίζω πάλι-ΝΟΜΙΚΑ, ο συνάδελφος που θα αναλάβει τη στατική μελέτη δεν είναι υποχρεωμένος να ελέγξει το υπάρχον κτίριο, υπό τις εξής προυποθέσεις:

 

1) Έπειτα από αυτοψία του μελετητή, διαπιστωθεί η ορθή εφαρμογή της εγκεκριμένης στατικής μελέτης του υπάρχοντος, ως προς τη θέση και τη διάσταση των φερόντων στοιχείων.

2) Υπάρχει όντως η πρόβλεψη των 2 ορόφων, το οποίο διαπιστώνεται μόνον μέσα από το υπάρχον τεύχος των στατικών υπολογισμών (και όχι από απλή αναφορά στους εγκεκρ. ξυλοτύπους, που φαντάζομαι ότι έκανες).

 

Γενικώς, ο ΕΑΚ2000 θεωρεί ως ανεπαρκή τον ΑΚ59, οπότε και ισχύουν τα όσα ανέφερα σε προηγούμενο μήνυμα για τις προσθήκες σε κτίρια κατηγοριών Α ή Β (βλ. Παράρτημα Ε), ενώ δέχεται τις στατικές μελέτες που έχουν γίνει σύμφωνα με τον ΑΚ85 ή μεταγενέστερο Κανονισμό (κατηγορίες Γ ή Δ) στο σύνολό τους, δηλ. τυχόν προβλέψεις σε αυτά τα κτίρια ισχύουν συνολικά, ακόμη και αν οι προσθήκες γίνουν τμηματικά.

 

Βέβαια, από 1/1/2011 (πιστεύω) έχουμε τους Ευρωκώδικες, και, αν η στατική μελέτη υποβληθή μετά τα Χριστούγεννα ίσως τα πράγματα να είναι διαφορετικά.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Στόχος μου δεν ήταν να διαστρεβλώσω το νόημα των λεγομένων κανενός, αλλά να κάνω οικονομία στην παράθεση σε σχέση με το θέμα που ρωτάω.

 

Συγγνώμη για την σύγχυση και ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλησπέρα, έχω προσθήκη καθ'ύψος σε ισόγεια οικοδομή με υπόγειο του 96. Η μελέτη έγινε με ΝΕΑΚ και ΝΕΚΩΣ, αρα είμαι στην κατηγορία Δ του παραρτήματος Ε. Σύμφωνα με τα λεγόμενα σας, λύνω μια φορά ολοκληρη την οικοδομή με ΝΕΑΚ και ΝΕΚΩΣ και μια με σημερινους κανονισμούς, οπού ελέγχω μόνο την προσθήκη.. Στα σχέδια και στο τευχός τι θα δείξω; Και οσον αφορά τους οπλισμούς της προηγούμενης μελέτης, εγώ που τους έχω λάβει υπόψιν μου? Αφου ουσιαστικα το έχω λύσει από την αρχή..... Είμαι καινούρια στο χώρο, όπως καταλάβατε.......!:confused::):wink:

Η βοήθεια σας, είναι πολύτιμη...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα.Αν κάποιος έχει βγάλει άδεια για προσθήκη ορόφου αλλά δεν έχει κατασκευάσει τίποτα, τί γίνεται σε αυτή την περίπτωση; Ξαναβγάζει νέα άδεια;Η αρχική άδεια προσθήκης έχει ισχύ για 4 χρόνια;Η νέα άδεια;

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Παίρνεις παράταση για άλλα 4 χρόνια. Ρώτα και την πολεοδομία καλύτερα για το πως ακριβώς. Λογικά (γιατί δεν το έχω κάνει) μία απλή αίτηση είναι αλλά δεν ξέρω εάν χρειάζεται αυτοψία ή φωτογραφίες.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Συνάδελφοι καλημέρα,

ανέλαβα την επίβλεψη προσθήκης ενός ορόφου, σε υπάρχον ισόγειο σπίτι, με υπόγειο, κατασκευασμένο το 1997, σε περιοχή με Σεισμ. συντ. 0,24.Στην οροφή του ισογείου είχε τοποθετηθεί ξύλινη στέγη, η οποία αποξηλώθηκε πρόσφατα με σκοπό να κατασκευαστούν οι κολώνες, δοκοί και η τελευταία πλάκα της οικοδομής. Διαπίστωσα όμως ότι υπάρχει πρόβλημα με τις αναμονές, σε λίγες κολώνες έχουν μήκος 1,00m, και στις υπόλοιπες το μήκος αναμονών κυμαίνεται από 0,30-0,60m. Η διάσταση των κολωνών είναι 0,25χ,80 και 0,25χ1,00m, οπλισμένες ως τοιχεία. Η διαμετρος των ράβδων είναι Φ18 οι γωνιακές και Φ14 υπόλοιπες.

Σκέφτομαι για αποκατάσταση με εμφύτευση νέων ράβδων, αποξήλωση σε ύψος 5cm της επιφανείας beton στην περιοχή υποστυλωμάτων, και τοποθέτηση συγκολητικής πάστας.

Εχω χρησιμοποιήσει στο παρελθόν υλικά της sika και της mac beton για εμφύτευση αναμονών, όχι όμως σε κολώνες. Ποια η γνώμη σας γενικά, και σε σε πόσο βάθος πρέπει να εισχωρήσω? 30cm επαρκούν?

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

υπάρχει ακριβώς ίδιο θέμα

http://www.michanikos.gr/showthread.php?t=1979&page=8&highlight=%EC%DE%EA%EF%F2+%E1%ED%E1%EC%EF%ED%DE%F2

το 30 όπως το έγραψες το ξεχνάς.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Έχω μια οικοδομή με ισόγειο και 1ο όροφο, κατασκευασμένη το 77. Έχει πρόβλεψη για 4 ορόφους. Θέλω να κάνω προσθήκη 2 επιπλέον ορόφων. Στο κτίριο δεν έχει ξαναγίνει προσθήκη. Απ’ ότι διάβασα πιο πριν στο θέμα χρειάζεται έλεγχος σύμφωνα με τον ΑΚ 85 με επαυξήσεις κλπ.. Υπάρχει καμιά περίπτωση να απαλλάσσεται από τον έλεγχο.

Απ’ ότι λέει ο Toxus1 στη γ περίπτωση '' πρώτη φορά (και τελευταία) προσθήκη 1 ορόφου (η τριώροφο) Απαλλάσσετε''.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.