Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Προσθήκη καθ' ύψος


 
PERYCOMO1

Recommended Posts

Κάνεις ένα λογικό άλμα: ο κανονισμός κατατάσσει τα κτίρια σε κάποιες κατηγορίες ανάλογα με το με ποιους κανονισμούς χτίστηκαν και επεξηγεί τις συντομογραφίες που χρησιμοποιεί. Με το λεκτικό "πρόσθετες διατάξεις του 1984" ο κανονισμός λέει ότι ομαδοποιεί ως προς το πώς θα γίνει ο έλεγχος τους κτίρια που φτιάχτηκαν από τον αντισεισμικό του 1959 έως και το 1985. Προσοχή: έως και το 1985, μετά το 1984.... Δεν λέει πουθενά πως ότι χτίστηκε με τον αντισεισμικό του 1959 ικανοποιεί τις απαιτήσεις που εισήχθησαν για τοιχώματα το 1985....Αυτό ναι ,θα ήταν παράλογο. Το γιατί τα ομαδοποιεί με αυτόν τον τρόπο το ξέρουν οι συντάκτες. Απλά ομαδοποιεί πώς θέλει να τα ελέγξεις. Αν δεις και το λογικό διάγραμμα του καν62, θα δεις ότι επίσης χρησιμοποιεί το λεκτικό "πρόσθετες διατάξεις" ,όπως ακριβώς ο νόμος..Δεν λέει πουθενά ότι είναι πριν το 1984, στο πυρ το εξώτερον.

Επί προσωπικού: λες "εκπλήσσομαι δυσάρεστα".  Για ποιον λόγο? Γνωριζόμαστε?... Επίσης λες: "ίσως πεις ότι υποκειμενικά συμφωνείς και ότι αυτό πράττεις και εσύ.." και απαντώ ξανά: δεν κατάλαβα, προκαταλαμβάνεις και το τί θα πω? 

Edited by pirsogiannis
Link to comment
Share on other sites

Pirsogiannis, για να αρχίσω από το τέλος, παρακολουθώ το forum αρκετά χρόνια. Έχεις κάνει 1058 δημοσιεύσεις, έχω μάθει αρκετά πράγματα από εσένα και αρκετούς άλλους (όπως τον KF π.χ., που θέλησε επίσης να με επαναφέρει στην τάξη). Ένα συμπέρασμα για την ποιότητα κάποιων, εάν μου επιτρέπεται(ε), πιστεύω μπορώ να βγάλω.

Τελοσπάντων, για μένα το ζητούμενο της κουβέντας δεν έχει ιδιαίτερη αξία, μου είναι αρκετά ξεκάθαρο και το αντιμετωπίζω με τον τρόπο που ανέφερα. Έχεις μία άλλη άποψη, καμία αντίρρηση. Μπορεί να έχεις και δίκιο, δεν το αποκλείω. Το διάγραμμα δεν καταλαβαίνω γιατί το αναφέρουμε, πάλι κάποιος (εξαιρετικός μεν) συνάδελφος το έγραψε, δεν νομίζω όμως ότι βοηθάει στη συγκεκριμένη διαφωνία.

Από την μεριά μου πάντως δεν επιμένω και δε θα επανέλθω, δεν έχει και νόημα γιατί μιλάμε για ένα θέμα ήσσονος σημασίας. Για προσθήκες σε κτήρια προ του 1985, εν έτη 2020, σχετικά με το εάν μπορούμε να ξεφύγουμε τον έλεγχο υπάρχοντος. Το εξαντλήσαμε, ενημερώθηκε και ο κάθε μελετητής και μπορεί να αντιμετωπίσει την περίπτωση που θα του τύχει σύμφωνα με αυτά που κατάλαβε.

Όπως και να έχει, και αυτό το γράφω ως ένα γενικό σχόλιο, ότι και να γράφει/λέει ο κάθε εμπειρότερος -υποτίθεται- συνάδελφος (για να μην παραξεγηθώ πάλι δεν εννοώ τον pirsogiannis ή εμένα, εννοώ τον οποιοδήποτε γράφει εδω μέσα σε οποιοδήποτε θέμα), ο νέος συνάδελφος οφείλει να πάρει το νόμο/κανονισμό και να το διαβάσει μόνος του, για να καταλήξει στα δικά του συμπεράσματα.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Είσαι σωστός.Συμφωνώ απόλυτα με το τελευταίο σου μήνυμα. Τις καλησπέρες μου και να τα λέμε φορουμίστικα συχνότερα.😊😊 (υ.γ. : ούτε ιδιαίτερα έμπειρος είμαι πάντως, μόλις 13 χρόνια έχω στην πλάτη μου..από το φόρουμ προσπαθώ κυρίως να βοηθιέμαι, αν μπορώ με τα ελάχιστα που ξέρω να ανταποδίδω, έχει καλώς😊)

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Χαίρομαι που αποφύγαμε την όποια δια-δικτυακή παρεξήγηση, γιατί θα ήταν κρίμα πραγματικά. Δηλαδή δε θα υπήρχε και λόγος. Πάντως εγώ θα σε έκανα παλαιότερο για να είμαι ειλικρινής!

Για την ουσία, το καλύτερο που έχει να κάνει κάποιος μηχανικός (αλλά και ιδιώτης, ενδεχομένως) για να αξιοποιήσει το forum, είναι να παίρνει ερεθίσματα και ιδέες από εδώ ώστε να πάει στη συνέχεια να ψάξει. Εάν περιμένει έτοιμες απαντήσεις και ρετσέτες (όπως γίνεται στο 999 τοις χιλοίς), θα συνεχίσει να κινείται σε ομιχλώδες τοπίο. Θέλει πολύ προσωπικό κόπο να ξετυλιχτεί το κουβάρι.

Δηλαδή, για παράδειγμα όταν έγραψες την άποψή σου, ξαναπήρα στα χέρια μου το ΦΕΚ και του έριξα πάλι μια ματιά. Ρε λες να είναι έτσι; αναρωτήθηκα. Γνώμη δε μου άλλαξες, αλλά εν πάσει περιπτώσει με προβλημάτισες για να ξαναψαχτώ. Το έκανα βιαστικά όμως και μπορεί να το ξανακάνω στο μέλλον, δεν το αποκλείω. Βέβαια το θέμα για μένα δεν έχει αξία διότι δεν καίγομαι να βασιστώ στην πρόβλεψη σε μελέτη που είχε γίνει με τον Αντισεισμικό του 1959, ωστόσο οπωσδήποτε σε άλλα ζητήματα που ενδεχομένως να έχω κατασταλλάξει σε κάποια θέση, δεν αποκλείεται να την αναθεωρήσω εάν ψαχτώ με αφορμή κάποιο μήνυμα εδώ.

Πάντως, αφού ηρεμήσαμε λίγο, το θέμα των προσθηκών δεν είναι προιόν του ΦΕΚ 2016. Αντιθέτως υπάρχει μία ιστορία, ξεκινώντας από το άρθρο 12 του αντ.59, εν συνεχεία στο τροποποιημένο άρθρο 12 του 1985 (αυτό άλλωστε αφορούσε το ΦΕΚ του 1985, αν δεν κάνω λάθος, την αντικατάσταση του άρθρου 12), και μετά στο παράρτημα Ε του ΕΑΚ (στον ΝΕΑΚ πάλι κάποιο παράρτημα ήταν, δεν θυμάμαι). Στο Παράρτημα Ε λοιπόν, γίνεται διαχωρισμός σε κτήρια χωρίς άδεια / κτήρια με τον '59 / κτήρια με τον '85/ κ.λπ. Συνεπώς, όταν πρωτοδιάβαζα το ΦΕΚ του 2016 είχα στο νου μου και την ιστορία αυτή, οπότε θεωρούσα και αυτονόητο τον διαχωρισμό [η φιλοσοφία των προσθηκών φυσιολογικά έχει μία συνέχεια]. Έχεις δίκιο ότι δεν αναφέρει ξεκάθαρα για κτήρια που έγιναν με τον αντισεισμικό του 1959 (αλλά ούτε και για εκείνα προ 1959 ή χωρίς άδεια), αλλά κατά τη γνώμη μου το κάνει διότι αυτά τα κτήρια δεν έχει σκοπό να τα συζητήσει για απαλλαγή. Θυμήσου ότι στο προγενέστερο Παράρτημα Ε του ΕΑΚ2000, για τις προσθήκες σε κτήρια της κατηγορίας αντισεισμικού 1959, έλεγε ότι μπορείς να κάνεις προσθήκη χωρίς να ελέγξεις το υπάρχον μόνο εάν η προσθήκη γίνεται για πρώτη φορά. Είχε δηλαδή προυποθέσεις απαλλαγής, τις οποίες τώρα θεωρώ ότι ήρθε το ΦΕΚ 2016 και τις κατήργησε. Δηλαδή, σου λέει κύριε μηχανικέ εν έτη 2016 (τότε), με την καθιέρωση -πρακτικά- των Ευρωκωδίκων κ.λπ., δεν μπορείς εσύ να πας και να μου κάνεις προσθήκες σε κτήρια που είχαν μελετηθεί με τον αντισεισμικό κανονισμό του 1959 του ε=0.04 με ομοιόμορφη κατανομή και επίλυση στο χέρι, ψάχνοντας για παράθυρα.

Αλλά αυτά είναι τα δικά μου συμπεράσματα, δεν πρόκειται για κάποιο θέσφατο. Φυσικά μπορεί να κοιτάξει κανείς και από το δικό σου οπτικό πρίσμα. Αυτά, θα χαρώ να τα ξαναπούμε σε πιο ουσιαστικά (λιγότερο νομότυπα)  θέματα!

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πριν, Toxus1 said:

Ένα ΦΕΚ είναι, δεν είναι Κανονισμός. Δεν υπάρχουν και πολλά να συζητήσουμε στην πραγματικότητα...υπάρχουν τόσα άλλα θέματα στο χαώδες αντικείμενο της στατικής μελέτης...αλλά ας είναι.

Στο ΦΕΚ λοιπόν αυτό, αναφέρει κάποιους κανονισμούς (αυτούς που παρέθεσες παραπάνω). Στο σημείο λοιπόν που γράφεις, λέει "Στο παρόν κείμενο οι Ελληνικοί Κανονισμοί αναφέρονται...". Τώρα, εάν εσύ συμπεραίνεις ότι αυτοί είναι ΟΛΟΙ οι Ελληνικοί Κανονισμοί, και όλα τα κτήρια πρέπει να τα βάλουμε σε κατατάξουμε κάπου εκεί, τότε ναι καταλήγεις στον παραλογισμό ότι ένα κτήριο του 1974 έχει μελετηθεί σύθμφωνα με τις πρόσθετες διατάξεις του 1984.

Η ταπεινή μου γνώμη είναι ότι όλα τα κτήρια πριν το 1985 εντάσσονται στην παράγραφο (5) "Για όλες τις άλλες περιπτώσεις προσθηκών..." , το οποίο σημαίνει ότι δεν υπάρχει καμία περίπτωση απαλλαγής ελέγχου υπάρχοντος. Ίσως πεις ότι υποκειμενικά συμφωνείς και αυτό πράττεις και εσύ, αλλά νομίζω ότι και αντικειμενικά από το ΦΕΚ αυτό προκύπτει. Εάν κάποιος βάλει το κτήριο του 1974 στην κατηγορία 2γ. όπως λες και το απαλλάξει τρόπο τινά από τον έλεγχο του υπάρχοντος, ισχυριζόμενος ότι η Στατική μελέτη του υπάρχοντος έχει συνταχθεί με βάση τις "Πρόσθετες Διατάξεις του 1984", τότε τι να πω...Καλύτερα να μην πω τίποτα.

Είναι υπουργική απόφαση συνάδελφε.Πολυ ισχυρότερη από έναν κανονισμο

Link to comment
Share on other sites

On 4/6/2020 at 10:54 ΜΜ, Toxus1 said:

Pirsogiannis, για να αρχίσω από το τέλος, .....

 

On 4/6/2020 at 11:05 ΜΜ, pirsogiannis said:

Είσαι σωστός.....

 

On 4/6/2020 at 11:47 ΜΜ, Toxus1 said:

Χαίρομαι που αποφύγαμε την όποια δια-δικτυακή παρεξήγηση,.......

Παίδες, χαίρομαι κι εγώ για την ωριμότητα που δείχνετε με τη σκέψη και τα γραπτά σας, παρά το "νεαρόν"της ηλικίας

Link to comment
Share on other sites

Έτσι είμαστε εμείς τα "νιάτα" 😀😀😀!!!!! Βράζει το αίμα και συχνά μπερδεύουμε το "ζεστή καρδιά-κρύο μυαλό" και τούμπαλιν...Για την ιστορία, επειδή το θέμα που ανέκυψε , αν και στην φύση του είναι περισσότερο νομικίστικο και λιγότερο ουσίας, έστειλα ένα μειλ στον κ. Δρίτσο , μέσω της ιστοσελίδας του και αν μου απαντήσει θα ποστάρω την απάντηση εδώ.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Συνάδελφοι, καλημέρα και χρόνια πολλά. Επειδή έχω πολύ καιρό να ασχοληθώ με μελέτη προσθήκης, θα είχατε την καλοσύνη να παραθέσετε μερικές γενικές κατευθυντήριες και πιο συγκεκριμένα, αν χρειάζεται να ακολουθήσω ειδικά κάτι επιπλέον (νεότερο) του Φ.Ε.Κ. Β 350 2016;

Link to comment
Share on other sites

Ισχύει το ΦΕΚ 350Β/2016 για τις αλλαγές χρήσης,μετατροπές,προσθήκες. Ο ΚΑΝΕΠΕ με την αναθεώρηση Αυγούστου 2017 για το σκυρόδεμα και για την φέρουσα υπάρχει το προσχέδιο του ΚΑΔΕΤ που όμως δεν είναι ακόμη νόμος.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
On 8/6/2020 at 9:52 ΜΜ, pirsogiannis said:

 επειδή το θέμα που ανέκυψε , αν και στην φύση του είναι περισσότερο νομικίστικο και λιγότερο ουσίας, έστειλα ένα μειλ στον κ. Δρίτσο , μέσω της ιστοσελίδας του και αν μου απαντήσει θα ποστάρω την απάντηση εδώ.

Καλημέρα συνάδελφοι .

Επαναφέρω το θέμα γιατί έχω ιδιαίτερο προβληματισμό.

Υπάρχει κάποιο feedback απο Δρίτσο, ΥΔΟΜ ή κατι άλλο σχετικά με το αν τα κτίρια που είναι με κανονισμό 1959 μπορούν να μπούν στην κατηγορία "Πρόσθετες διατάξεις 84" και να αποφευχθεί ο έλεγχος υπάρχοντος.

Μιλάω μόνο για το νομικό μέρος και όχι για το ουσιαστικό. Ειμαστε τυπικα καλυμένοι ή είναι νομική ακροβασία ?

Υπάρχει καμία επιτροπή (?) να στείλουμε ερώτημα 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.