Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μπορώ να κάνω κατάτμηση?


Recommended Posts

Κάποιος πελάτης μου έχει ένα ελαιοπερίβολο 18στρ. το οποιο εχει πρόσωπο σε δρόμο αγροτικό 50μ αλλα είναι μακρόστενο.Θέλει για τους δικούς του λόγους να κανώ δυο ελαιοπερίβολα το ενα 4 στρ. 50 μ Χ 80 μ αρτιο και οικοδομησιμο και ενα 14 στρ. που δεν θα βλεπει σε δρόμο αρτιο και μη οικοδομησιμο.

Σας παρακαλώ αν ξέρετε αν γινεται αυτου του ειδους οι κατατμήσεις βοηθεια.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω...

 

Ούτως ή άλλως για να είναι άρτιο και οικοδομήσιμο πρέπει να προυφίσταται του 2003 (εκτός αν ο "αγροτικός" δρόμος είναι χαρακτηρισμένος ως "κύριος")

 

Γενικά τις κατατμήσεις να τις αποφεύγεις όπως ο διάολος το λιβάνι...

Link to comment
Share on other sites

@Γιάννης, κάνεις κάπου λάθος.

1.Η κατάτμηση δεν απαγορεύεται στα εκτός σχεδίου (εκτός αν ορίζονται ειδικές περιπτώσεις από ΖΟΕ, ΓΠΣ κτλ)

2.πρέπει να ερευνηθεί πρώτα ο χαρακτηρισμός του δρόμου. είναι όντως αγροτικός? φαίνεται στο 5άρι? οδηγεί σε κάποια εγκατάσταση κοινής ωφελείας (πχ δημοτική δεξαμενή? κτλ κτλ - έχει αναλυθεί το θέμα σε προηγούμενα

3. υπό αυτές τις προϋποθέσεις έχεις ένα άρτιο και οικοδομήσιμο γεωτεμάχιο (4 στρ)

4. μια μικρή έρευνα πρέπει να γίνει όσον αφορά τη δημιουργία νέου συμβολαίου και το όνομα του ιδιοκτήτη (αν και εφόσον παραμένει ο ίδιος και στα 2 νέα , ώστε να θεωρούνται και ανεξάρτητα αν και όμορα - πρέπει να το ξαναδιαβάσω αυτό δεν το έχω πρόχειρο μπροστά μου-

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με όσα γράφει ο gzin

Συμπληρώνω ότι η κατάτμηση δεν ισχύει αν υφίσταται μόνο σε ένα Τοπογραφικό Διάγραμμα, πρέπει να γίνει και Συμβολαιογραφική πράξη μεταβίβασης κάποιου τμήματος.

Link to comment
Share on other sites

Συναδελφοι

Εχει προσωπο 50μ (η συνολικη ιδιοκτησια)

Δεν πρεπει το καθε νεο γηπεδο να εχει προσωπο 45μ για να γινει η κατατμηση?????

Link to comment
Share on other sites

εφόσον ο δρόμος δεν είναι εθνικός/επαρχιακός κτλ τότε απλά απαιτείται πρόσωπο 25μ

και επίσης δεν είναι επιβεβλημένο η κατάτμηση στα εκτός σχεδίου να δημιουργεί άρτια και οικοδομήσιμα

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω..

Λαθος μου..

Αλλα και παλι το 50μ στρογγυλα καπως μου φαινονται...

gzin αν φαινεται στον 1:5000 τι ακριβως σημαινει???

Link to comment
Share on other sites

αν φαίνεται τότε είναι ένα πολύ καλό αποδεικτικό στοιχείο για τη νομιμότητα,το χρόνο δημιουργίας και τη φύση του προς χαρακτηρισμού δρόμου.το ιδανικό θα είναι να αποδειχθεί ότι ο δρόμος προϋφίσταται του'23 σαν κοινόχρηστος.το ιδανικό λέμε..

Link to comment
Share on other sites

Εχω ενα γηπεδο 3200τμ... εκτος σχεδιου

Εχει προσωπο σε αγροτικο δρομο που φαινεται σε 1:5000

Θελω να αγορασω και ενα ομμορο γηπεδο επιφανειας 1000τμ για να το κανω αρτιο..

Πρεπει να αποδειξω οτι ο δρομος ειναι προ του 1923 για να κανω τη συννενωση???

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.