Μετάβαση στο περιεχόμενο

Θερμομόνωση: Πώς κατασκευάζετε τοίχους/πλάκα/κολώνες ;


sdim

Recommended Posts

και αν μάλιστα δε θες να έχεις τις οπές στη διεύθυνση μέσα-έξω, επέλεξε ορθότρυπα τούβλα... που έχουν τις οπές στη διέυθυνση πάνω-κάτω.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • Απαντήσεις 386
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

καλημερα .εχω μια αδεια που εκδοθηκε τον ιανουαριο για αναθεωρηση λόγω αύξησης του υπογείου..Στην μελέτη για Κενακ είχαμε δείξει εσωτερικά την θερμομόνωση.Τελικά ο ίδιοκτήτης θα βάλει θερμοπρόσοψη.Διαβάζω εδώ οτι η θερμοπρόσοψη μετράει στην δόμηση.Εγω τώρα για να το δείξω τι ακριβώς πρέπει να κάνω.Να το δηλώσω στις κατόψεις οτι θα μπει εξωτερικά μόνωση?΄Λογικά πρέπει να το δείξω και στο κενακ μαζι με το υπόγειο ποΥ θα προστεθεί.Γνωρίζει κανεις πως αντιμετωπίζονται τα δόντια που προκύπτουν λόγω των υποστηλωμάτων? Η τοιχοποιια μου συνολικα ειναι 25 εκ..Σας ευχαριστω εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Με τον νέο ΓΟΚ η θερμομόνωση άνω των 5cm δεν θα μετράει στην δόμηση.

 

Αν μπορείς να το αναθεωρήσεις με το νέο ΓΟΚ αργότερα θα είσαι ΟΚ.

 

Εναλλακτικά αν περνάει ως αρχιτεκτονική προεξοχή πάλι θα βοηθήσει αλλά δεν ξέρω τις λεπτομέρειες για τις αρχιτεκτονικές προεξοχές.

Link to comment
Share on other sites

Στην μελέτη για Κενακ είχαμε δείξει εσωτερικά την θερμομόνωση.Τελικά ο ίδιοκτήτης θα βάλει θερμοπρόσοψη

Και ποιος ρωτησε τη γνώμη του ιδιοκτήτη;

 

Να του επιβάλλεις να ακολουθήσει τη μελέτη!

Τα προστιμά για υπερβαση δόμησης και κάλυψης είναι ασήκωτα και για τον ιδιοκτήτη και για τον μηχανικό.

 

Άμα επιμένει ο διοκτητης ξανά αναθεώρηση της άδειας, αμοιβές, πληρωμές, υπολογισμοί δόμησης και κάλυψης.

Για τις κακοτεχνίες και τα δόντια δεν μπορεί να γίνει τίποτα. Γι' αυτό κάνουμε μελέτες!

 

Με τον νέο ΓΟΚ η θερμομόνωση άνω των 5cm δεν θα μετράει στην δόμηση

Ο νεος ΓΟΚ δεν έχει ψηφιστεί.

Επίσης από όσο θυμάμαι δεν γραφει κάτι τετοιο .... άλλο πραγμα λεει.

Edited by myri
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλησπέρα.

 

Σε άδεια που εκδόθηκε με μελέτη ΚΕΝΑΚ, επιλέχθηκε διπλή οπτοπλινθοδομή με εσωτερική μόνωση 7cm ( σχ.1), που θα σχηματίζει δόντι με το δοκάρι, λόγω στενότητας χώρου. Σε κάποια σημεία, θα δημιουργηθεί διάκενο, όπως στο σχήμα 2, για την αποφυγή του δοντιού. Στην κατασκευή του φέροντα οργανισμού, δημιουργήθηκε μία προεξοχή στην πλάκα, για την καλύτερη στήριξη των τούβλων. Θα ξεκινήσουν εργασίες τοιχοποιίας, με ανησυχεί το σημείο επαφής των εξωτερικών τούβλων που θα σφηνώνονται σχεδόν εξ ολοκλήρου στην μόνωση του δοκαριού. Θα ήθελα τη γνώμη σας για το παρακάτω θέμα, ιδιαίτερα λόγω της μικρής μου εμπειρίας στη κατασκευή.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

post-28918-0-14453300-1332183251_thumb.jpg

Edited by mariza
Link to comment
Share on other sites

Στην εξωτερική τοιχοποιΐα, χρησιμοποίησε τουβλο φαρδύτερο από 9cm, και κατάργησε το εσωτερικό δόντι. Έτσι ο μέσα τοίχος θα έρθει περασιά με το δοκάρι. Θα χάσεις κάποια τετραγωνικά, αλλά είναι νομίζω καλύτερο από το να χάσεις κάποιον....τοίχο και μαζί τον ύπνο σου. :smile:

 

Γιατί η δοκός έχει 2 πάχη μόνωσης?

Edited by FouksMechMech
Link to comment
Share on other sites

Mία ερώτηση ακόμα… :| Αν χτιστούν τα τούβλα στο πλάτος των 120 mm και όχι των 90 mm, .το πλάτος σφηνώματος των εξωτερικών τούβλων κατά 50 mm στο δοκάρι θεωρείται επαρκές;

Link to comment
Share on other sites

αν έχεις αμφιβολίες ακόμα και κοτετσόσυρμα στο ανευ ασβέστη επίχρισμα θα σου δώσει και καλύτερο ύπνο.

 

Ξέχασα.,......εννοείται όλα ινοπλισμένα τα επίχρίσματα και οικ. ρητίνες υψηλής ποιότητας πρόσφυσης, συνάφειας.

 

Εννοείται γαλβανισμένα.

Edited by TheoTDM900
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.